Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nahoru po svých, dolů na lyžích aneb Skialpinismus zažívá renesanci

Na šlapání do kopce s lyžemi přes rameno, protože dole u vleku byla dlouhá fronta, byl moc drahý, nebo dokonce u sjezdovky vůbec žádný nestál, si možná pamatujete z dětství. Říkáte si, proč by tohle někdo dělal dobrovolně? Tak takových nadšenců se zejména v loňském roce objevilo spousta. Jen lyže nemají skialpinisti složené na rameni, ale obuté přímo na nohou.

Eliška Vrbová | 14. 02. 2022

Skialpinismus zažívá renesanci. Sport, který byl dřív vnímaný jako záliba pro podivíny a samotáře závislé na adrenalinu, se vloni v zimě přispěním koronavirové uzávěry lyžařských vleků a lanovek stal opět populárním. 

„Skialpový boom bude letos rozhodně pokračovat,“ myslí si specialista na skialpinismus David Vinklář z firmy Levelsportkoncept, což je jeden z nejvýznamnějších českých distributorů sportovního vybavení. „​​V loňské sezoně kvůli uzavření skiareálů skialpy vyzkoušela spousta lidí, kteří by to za normálních podmínek neudělali. Určitě to část z nich zaujalo natolik, že se této disciplíně začnou věnovat cíleně,“ dodává David Vinklář, kterého si skialpy získaly hned na první vyzkoušení, a to díky úžasné svobodě a blízkosti k přírodě, kterou člověk při výpravě prožívá. „Čistá radost pak nastává při sjezdu volným terénem.“

S tím souhlasí i bývalý závodní lyžař Vojtěch Pršala, dnes​ produktový manažer lyží české značky Egoé. „Pocházím ze sjezdového prostředí, kde se neustále mačkáte ve frontách na vlek a jezdíte pořád na stejných sjezdovkách. Skialp je o hodně svobodnější a dobrodružnější. Můžete se vydat téměř kamkoliv a spoléháte pouze na sebe. Člověk si může užít samoty, což se ale v posledních letech mění.“

Mohlo by se vám líbit

Horoskop na únor: Vodnáře čeká tajná láska, ryby štěstí ve všem na co sáhnou

Co pro vás přichystaly hvězdy na celý nadcházející měsíc?
marianne.cz

Ani běžky, ani sjezdovky

Jako člověka, který miluje sjezdové lyžování, ale k běžkám žádnou velkou lásku nechová, mě osobně potěšilo, že skialpy mají sice blízko k oběma disciplínám, ale pohyb do kopce je díky protiskluzovým stoupacím pásům mnohem snazší než právě na běžkách. „Člověk, který zkouší skialpy poprvé, je většinou překvapený, že cesta nahoru není žádná velká věda,“ vypráví Vojtěch Pršala. „Pásy vás perfektně podrží, a vy si tak můžete celkem pohodlně ťapat do kopce. Vlastně spíš záleží na kondici než stylu. Jízda z kopce je pak podobná jako na sjezdových lyžích. Pokud je tedy lyžař schopný sjet daný terén na sjezdových lyžích, měl by si poradit s podobným terénem i na skialpech.“

Mohlo by se vám líbit

5 tipů na zimní čtení podle Veroniky Lechnerové

Dlouhé zimní večery přímo vybízí ke klidnému odpočinku s dobrou knihou. Jak si ale z aktuálního a nepřeberného množství knížek vybrat tu, která vás skutečně zaujme? Mám pro vás hned několik tipů na čtení, u kterého se pobavíte, zamyslíte, nebo nasajete příjemnou hygge atmosféru.
marianne.cz

Věda jménem oblečení

Možná o něco větší věda než samotný sport je otázka, jak se na něj správně obléct. Dá se totiž říct, že skialpinismus kombinuje dvě různé aktivity, které za normálních okolností vyžadují značně rozdílný počet vrstev. „Při výšlapu se většinou zpotíte, proto je fajn mít na sobě funkční prádlo z merino vlny, které hřeje i vlhké. Před sjezdem je vhodné prádlo vyměnit a přiobléct si vestu nebo bundu. Nezbytnou součástí delších tras je batoh, kam dáte veškeré vybavení a můžete na něj připnout i skialpy,“ radí Vojtěch Pršala. „Skialpinista by neměl na oblečení šetřit,“ myslí si David Vinklář. „Při výstupu produkuje velké množství tepla podobně jako běžkař, ale při dlouhém sjezdu musí být dobře zateplen jako sjezdař. Skialpové oblečení musí splňovat požadavky na dostatečné zateplení a zároveň maximální odvětrání.“

Kromě oblečení je potřeba s sebou mít ještě pár dalších drobných nezbytností, jako třeba energetickou tyčinku, ale pak je tu ještě o něco sofistikovanější výbava. Ani u skialpů se nevyhnete alchymii s vosky, které se mohou používat víceméně stejné jako na běžky či sjezdovky. Péči ale potřebují i stoupací pásy, které musejí být na výšlap vždy suché. Nutností je pak pečlivě se na túru přichystat a zjistit si o trase co nejvíce podrobností. Především jestli nehrozí laviny, jaké vás čeká počasí a podobně. Ve výbavě by neměla chybět ani „svatá trojice“, což je lopatka, sonda a lavinový vyhledávač. Pokud s takovými vymoženostmi ale neumíte pracovat, hodí se zúčastnit se lavinových a dalších přípravných kurzů, anebo ještě lépe vypravit se se zkušeným průvodcem.

Mohlo by se vám líbit

5 důvodů, proč chodit do sauny

Najít si čas pro sebe je v dnešní uspěchané době celkem oříšek. Sauna je však dokonalou oázou klidu, kam se můžete jednou týdně odebrat pro načerpání sil. Pomáhá zregenerovat svalstvo, zkvalitňuje spánek, ale je také perfektním rituálem, který je plný hýčkání a odpočinku. Jaké další benefity vám pravidelné saunování přinese?
marianne.cz

Prašan, nebo stopa?

Podobně jako u nákupu jiného sportovního vybavení i u skialpových lyží platí, že je třeba dopředu si ujasnit, jak často, jak intenzivně a k čemu je budete přesně využívat. Výrobci se snaží vyrobit skialpovou lyži tak, aby umožnila pohodlný sjezd a při výstupu nebyla těžká. Dobrá skialpová lyže se při sjezdu chová jako sjezdová lyže a při chůzi jako turistická běžka. Vše je ale o volbě lyže – užší bude spíš jako běžky, širší spíše jako sjezdová. Odlišné je ovšem to, že skialpinista díky pásům na svých lyžích nemusí být tak technicky zdatný jako běžkař, technika odrazu je na skialpových lyžích velmi snadná.

 „Je rozdíl, když chci zdolávat vrcholy hor a sjíždět v prašanu, nebo preferuji trasu po upravené cestě s následným využitím sjezdovky. V prvním případě, tedy pro hluboký sníh a volný terén, jsou lepší širší lyže a robustní typ vázání. Pro rekreační užití jsou naopak vhodné lehčí lyže a lehké vázání. Záleží ale i na schopnostech a samozřejmě proporcích lyžaře. Určitě je dobré se před první investicí poradit se zkušenějšími skialpinisty, případně zkusit služby půjčoven,“ vysvětluje Vojtěch Pršala z firmy Egoé, která potěší zejména ty lyžaře, co si kromě funkčnosti potrpí i na design. 

Jejich kolekce skialpových lyží nese název Beat, objevuje se na nich totiž motiv tepové frekvence. „Tu jsme získali od našeho kolegy, když šel skialpovou túru v Krkonoších. Klikatá linka je promítnuta na levou lyži a druhá lyže s rovnou linkou značí srovnanou mysl. Žádné starosti, jen požitek ze sjezdu,“ uzavírá Vojtěch. 

Mohlo by se vám líbit

Suchý únor aneb 5 důvodů, proč vyměnit skleničku za knihu

Alkohol umí být skvělým společníkem. Občasné popíjení se však snadno změní v (ne)vinný zvyk, který se začne negativně propisovat do vašeho života. Spánek, sex nebo i zdravý životní styl totiž mohou pod tíhou alkoholu značně trpět. Odložte na celý únor skleničku stranou a zkvalitněte tak svůj život.
marianne.cz

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?