Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nedaří se vám počít dítě? Psychoterapeut radí, jak dlouhé čekání neproměnit v partnerskou krizi

Info ikona
Těhotenství

Dnešní doba příliš nepřeje rychlému početí. Děti míváme později než dříve a řadu párů stav, kdy nemohou počít dítě v časovém rámci, ve kterém si představovali, tento stav výrazně zatěžuje. Některé páry dokonce už v prvním měsíci, kdy se o dítě snaží, otevřeně mluví o umělém oplodnění a chodí na testy plodnosti. Jak si s touto situací poradit a jak nezměnit čekání na miminko a sex v pouhé oplodňování?

Martin Zikmund | 8. 01. 2022

Jste připraveni na dítě?

O těhotenství panuje spousta mýtů a mylných představ. Například ta, že stačí mít nechráněný vaginální styk v době ovulace a partnerka hned otěhotní. To je také jeden z důvodů, proč klientům, kteří za mnou s tímto problémem chodí, doporučuji odbornou literaturu psanou lidskou formou, konkrétně knihu od prestižní americké Mayo Clinic s názvem Guide to a Healthy Pregnancy. Ta nehodnotícím způsobem shrnuje nejen všechny informace o průběhu těhotenství a porodu, ale snaží se páry i připravit na samotné početí a vřele ji doporučuji i vám.

Pozor na úzkosti i nedostatečnou komunikaci

Klíčové je také si v samotném počátku ujasnit otázky jako: Proč chci mít dítě? Proč ho chce mít můj partner? Jak dítě ovlivní můj současný a budoucí život a kariéru? Není v mém životě teď stres, který by mohl narušit moji schopnost pečovat o sebe a užít si těhotenství (což platí samozřejmě i pro muže)? Jsme emocionálně připravení na výchovu dítěte? Těch otázek, které je potřeba si položit, je samozřejmě mnohem víc a odpovědi na ně se v průběhu času mohou lišit. S přípravou na rodičovskou roli je často spojeno mnoho úzkostí, typicky z vlastního nezpracovaného problematického dětství.

Mohlo by se vám líbit

 Problém je ale v tom, že pokud pár o těchto důležitých otázkách a pocitech průběžně nemluví a nemá je spolu vyjasněné, může už v samotném počátku latentní stres spojený s přípravou na novou životní roli komplikovat početí i třeba chuť na nechráněný sex v době ovulace. Najednou může být člověk jako na potvoru zrovna unavený, nebo se „zapomene“ a naplánuje na ten den firemní party nebo služební cestu apod. A aby to bylo horší, může mezi partnery začít vznikat nepříjemný tlak, který se – zejména v případě, kdy se už pár měsíců nedaří počít dítě – může přehoupnout v hádky a rozpory, které třeba vyústí až v rozpad vztahu.

V tom nejhorším případě to pak může dojít tak daleko, že žena sice otěhotní, ale jeden z partnerů už si dítě v danou chvíli nepřeje. To se pak, bohužel, promítne nejen do vztahu, ale i do celého životního příběhu dítěte, které se s tím bude muset během svého života srovnávat. Mary a Bob Gouldingovi tento stav pojmenovali jako jedno z 12 zhoubných životních poselství – „Nebuď“ – kdy pak nechtěné dítě často po celý zbytek svého života bojuje s pocitem, že tam, kde zrovna je, pro něj není tak úplně místo a že tam nepatří.

Mohlo by se vám líbit

Nemůžete počít? A máte sex, kterým k tomu může vést?

Další problémy bývají čistě sexuologického rázu. Velká část problémů s početím jde v Česku za totální absenci sexuální výchovy. Řada lidí ani nezná základní podmínky nutné k početí. Někdo si dokonce myslí, že k otěhotnění postačí i kontakt spermatu s poševním vchodem, což je holý nesmysl. Co radí v tomto ohledu Mayo Clinic? Při nejmenším mít pravidelný sex každé dva až tři dny (sperma vydrží v reprodukčním traktu ženy maximálně 5 dní). Mít sex v době ovulace ideálně každý den (a vědět, kdy ji mám), protože vajíčko lze oplodnit jen po dobu 24 hodin. U mužů ideálně zcela vynechat alkohol, protože fakticky způsobuje dočasnou neplodnost (díky razantnímu poklesu hladiny testosteronu po konzumaci). A u žen už nejméně tři měsíce před plánovaným početím přijmout razantní změny ve stravování, zejména pak spočívající v konzumaci potravinových doplňků zahrnujících kyselinu listovou, vápník, železo a případně další mikroživiny. Více o vědeckých poznatcích o stravování před otěhotněním a během těhotenství si můžete nastudovat v USDA Dietary Guidelines dostupných na dietaryguidelines.gov. Struktura stravy má navíc prokazatelně vliv i na psychiku matky i budoucího dítěte.

Mohlo by se vám líbit

Snažíte se o dítě? Bude to chvilku trvat a je to normální

I když všechno tohle začnete dělat správně, pravděpodobnost, že počnete napoprvé není moc velká. Částečně i proto, že pro děti se dnes rozhodujeme později. NHS uvádí, že ve věku ženy mezi 19 až 26 lety 92 % žen počne do jednoho roku a 98 % do dvou let. Ve věku 35 až 39 pravděpodobnost klesá na 82 % v prvním roce a 90 % do konce druhého roku. Problémy s početím zaznamenává ve Spojeném království v průměru každý sedmý pár. U žen se už po třicítce běžně stává, že ne v každém menstruačním cyklu dojde k ovulaci a/nebo že vajíčko, které se uvolní není schopné oplodnění. To znamená, že početí běžně zabere více menstruačních cyklů. U žen ve věku do 35 let doporučuje Mayo Clinic počkat rok, než vyhledáte lékařskou pomoc kvůli nemožnosti počít. Pro ženy ve věku 35 až 40 let je to půl roku a u žen nad 40 let je vhodné vyhledat lékaře okamžitě. Plodnost však obdobným způsobem klesá i u mužů, zejména pokud často konzumují alkohol.

Potraty se běžně stávají

S vyšším věkem je také zcela běžné, že dojde k samovolnému potratu. V 35 letech je pravděpodobnost, že se tak stane 20 %, ve 40 letech je to už 40 %, v 45 dokonce 80 %. Potrat, byť třeba v prvních týdnech těhotenství, bývá pro řadu budoucích rodičů silně traumatizující událostí, protože s touto eventualitou nepočítají (a nikdo jim o ní neřekl) a nejsou na ni připraveni. Dva a více potratů také zvyšují pravděpodobnost dalšího opakování potratu. Pokud se vás zkušenost s potratem týká, je vhodné co nejdříve navštívit psychoterapeuta a trauma si zpracovat. Rád bych také zdůraznil, že potrat se týká obou rodičů, protože na muže se v takové situaci často zapomíná.

Mohlo by se vám líbit

Jak se nepřestat těšit na miminko

Pokud jste se s partnerem shodli na tom, že chcete miminko, oba víte proč a oba se na něj těšíte, může být každá další menstruace pro vás zatěžující zkušeností. Zejména, pokud už se snažíte třeba rok a/nebo pokud už jste byli na vyšetření na gynekologii a urologii. V takových situacích je důležité nezapomínat na to, že funkce sexu není pouze prokreativní (tj. počít dítě) ale také rekreativní (tj. ulevit si od stresu, tlaku a právě utrpení). Dítě má být takříkajíc plodem lásky mezi rodiči, ke které sex ve svých nejrůznějších formách nedílně patří. Není to honba za splněním nějakého úkolu. Fakt, že máte nebo nemáte dítě by také v žádném případě neměl nijak definovat vaši hodnotu coby člověka.

Navíc jakékoliv úzkosti, včetně úzkosti z toho, že příští měsíc se nám to „zase“ nepovede, početí vůbec nepomáhají. Zejména ne u žen, jejichž imunitní systém na takové pocity reaguje způsobem, který početí nemusí být nakloněný. Někdy proto pomáhá vyhledat párovou či individuální terapii, která vám pomůže srovnat se s náročnou životní zkušeností, která bývá často o to bolestivější, že vaši vrstevníci v té době začínají být těhotní a rodit děti. Základem zdravého rodičovství je vždy zdravý vztah k sobě včetně svého těla. Na tom je dobré pracovat nejprve kvůli sobě, a teprve až druhotně kvůli partnerovi a dítěti. Budu vám při této práci moc držet palce, ať už povede k početí dalšího člověka, či nikoliv.

O autorovi:

Martin Zikmund je průvodce lidí a firem klíčovými změnami a často pomáhá lidem měnit jejich scénáře a napravovat hříchy jejich rodičů. Je autorem blogu Je čas na změnu a čas od času pořádá semináře pro veřejnost o ženskosti, životní harmonii i dalších tématech. 

Mohlo by se vám líbit