Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nejčastější mýty o ekologii a třídění odpadu

Opravdu je žádoucí, abychom kelímek od kávy vyhodili do modrého kontejneru? A máme mít hrůzu z všudypřítomných „petek“? Seznamte se s nejčastějšími mýty o ekologii a třídění odpadu, díky kterým zjistíte, co jste v posledních letech třídili (ne)správně.

Zrádný kelímek na kávu

Už během pandemie koronaviru jsme se naučili, že lahodnou kávu si můžeme vzít s sebou do papírového kelímku s plastovým víčkem. Po vypití kávy naše kroky automaticky směřují k modrému kontejneru na papír, kam (logicky) papírový kelímek vhodíme. Bohužel, málokdo ví, že vnitřní strana kelímku je potažena tenkou plastovou vrstvou, díky které se kelímek pod náporem horké kávy nerozmočí. A tak nezbývá nic jiného, než papírový kelímek vhodit do smíšeného odpadu.

Pokud vám na přírodě záleží, zkuste s sebou nosit vlastní znovupoužitelný kelímek, díky kterému nebudete vytvářet zbytečný odpad.

Mohlo by se vám líbit

Eko na oko aneb Dokážete rozpoznat greenwashing?

Kupujeme si trička z bio bavlny, kávu pijeme z recyklovatelných kelímků a namísto klasického hamburgera si dopřejeme rostlinný burger, díky kterému nemáme výčitky ze skleníkových plynů. Doopravdy jsou ale zmíněné a námi zakoupené produkty ekologické? A jak často firmy bruslí na tenkém ledě greenwashingu?
marianne.cz

Nejšetrnější nápojový obal? Překvapivě plast!

Ruku na srdce, o plastu si většina z nás nemyslí nic dobrého. Povětšinou ho máme spojený se znečištěnými oceány, enormními skládkami a „petkami“ v příkopech. Přitom dobře uchopené a pochopené plastové obaly jsou pro přírodu nejpříznivějším řešením. „PET lahev je z ekologického hlediska nejšetrnějším nápojovým obalem. Je 100% recyklovatelná a ve formě rPET donekonečna použitelná,“ říká Jan Daňsa, ředitel české pobočky společnosti ALPLA, která je iniciátorem kampaně Replastuj.cz. Vychází přitom z výsledků LCA analýzy, která hodnotí dopad různých druhů obalů na životní prostředí v průběhu celého jejich životního cyklu.

Papírové vs. plastové tašky

Ani nákupními řetězci oblíbené papírové tašky nejsou ideálním ekologickým řešením. Vždyť při výrobě papírové tašky se spotřebuje nejen čtyřikrát více vody, než při výrobě tašky plastové, ale také vzniká více emisí. Pokud se tedy rozhodnete pro papírovou tašku, pak je důležité, abyste ji využili nejméně třikrát za sebou. V tomto ohledu je ideálním řešením textilní taška, která vám bude ochotně sloužit po řadu let, a navíc vás bude těšit i z estetického hlediska.

Info ikona
Miláčci

Vymývat, či nevymývat?

Možná jste dnes hodili plastovou krabičku od oběda do smíšeného odpadu, a to jenom kvůli tomu, že jste neměli čas ji vymývat. Pravdou ale zůstává, že jste pouze uvěřili jednomu z nejčastějších mýtů, který praví, že odpad vhozený do kontejnerů musí být dokonale čistý. V tomto případě je ale opak pravdou, a tak si příště nemusíte dělat velké vrásky s nevymytou sklenicí od zeleného pesta, kelímku od jogurtu nebo lahví, ve které se ukrývá ještě pár kapiček vína. Věřte, že s drobně znečištěným odpadem si na třídící lince hravě poradí.

Papír, (ne)papír

Zdá se, že třídění papíru je hotová vyšší dívčí. Například účtenky a jízdenky vytištěné na termopapíru sice svádí k recyklaci, avšak ve skutečnosti je recyklovat nemůžeme. Stejně tak bychom neměli recyklovat krabici od pizzy, posmrkané kapesníky, fotografie, vlhčené ubrousky nebo knihy s pevnou vazbou. Naopak do modrého kontejneru bezesporu patří obálky (včetně obálek s fóliovými okýnky), karton od vajíček, ruličky od toaletního papíru nebo reklamní letáky. Pokud si nejste jistí, do jakého kontejneru na první pohled papírový odpad vhodit, nebojte se zeptat svého internetového vyhledávače.

Mohlo by se vám líbit

5 kroků k ekologické a zároveň ekonomické domácnosti

Bez ohledu na to, zda vás k ekologické domácnosti vede starost o životní prostředí nebo úspora vlastních prostředků, není pochyb o tom, že jste se vydali správným směrem. Připravili jsme pro vás pět tipů, které vám pomohou k ekologicky a zároveň ekonomicky vyváženému životnímu stylu.
marianne.cz

Souvislející články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?