Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nejen vložky a tampóny! Znáte další způsoby, jak se chránit během menstruace?

Info ikona
Menstrauce

Přichází každý měsíc, nepozdraví, nepotěší a zdrží se necelý týden. Nadělá paseku s našimi hormony a ani se neomluví. Taková je menstruace!

Výstražné políčko v kalendáři, upozornění v aplikaci nebo jenom „obyčejné“ počítání nás každý měsíc upozorní na to, že menstruace už je na cestě. V takový moment běžíme doplnit zásoby vložek nebo tampónů a tajně se modlíme, aby tentokrát byla menstruace k našemu podbřišku mírumilovnější a ohleduplnější. Věděly jste ale, že takové cesty do obchodů si můžete ušetřit? A navíc můžete ušetřit i životní prostředí, kterému vyhozené vložky ani tampóny vůbec nesvědčí? Seznamte se s alternativami k vložkám a tampónům, které jsou pohodlné, nezruinují vaši peněženku, a zároveň jsou ohleduplné k životnímu prostředí.

Mohlo by se vám líbit

Menstruace po prodělaném covidu: Ženy si stěžují na silnou bolest i zpoždění

Následky onemocnění covid-19 jsou nevyzpytatelné. Čím dál tím více žen si ale stěžuje, že po prodělané nemoci zažily abnormálně bolestivou a silnou menstruaci. Některé ženy naopak uvádí, že se jejich menstruace výrazně zpozdila.
marianne.cz

Menstruační kalíšek

menstruačním kalíškem se v poslední době roztrhl pytel. Přitom ale nejde o žádnou novinku, neboť první prototyp vznikl již v roce 1867. Od té doby naštěstí prošel mnoha změnami, a tak v dnešní době můžete zakoupit kalíšek z lékařského silikonu, který při správné údržbě vydrží až 10 let.

A jak kalíšek funguje? Stačí z něho vytvořit ruličku, zavést ji do pochvy a zhruba po dvanácti hodinách vyjmout. Ani po vyjmutí není s kalíškem žádná velká práce, neboť ho stačí pouze opláchnout vodou, a případně znovu zavést do pochvy. Po skončení menstruace se doporučuje, abyste kalíšek vyvařily ve vodě a schovaly do textilního pytlíčku.

Menstruační kalíšek navíc nemá ani příliš mínusů. Některé ženy pouze hovoří o tom, že jim alespoň tři použití trvalo, než přišly na správný grif, jak kalíšek zavést a vyjmout. Před nákupem kalíšku také myslete na to, jaká velikost je pro vás ideální. Obecně se uvádí, že menší kalíšek je vhodný pro ženy do třiceti let, které ještě nerodily a oproti tomu větší kalíšek ocení ženy po porodu či třicítce. To ale rozhodně neznamená, že ani mladá žena nemůže mít větší kalíšek.

Pokud kalíšku dáte šanci a zkusíte to s ním, pak se vám bohatě odmění. Třeba tím, že se během menstruace můžete jít bez stresu vykoupat do bazénu.

Info ikona
Kalíšek

Menstruační kalhotky

Jenom si to představte. Máte menstruaci, a přesto se pro vás nic nemění. Ráno nemusíte přemýšlet nad tampónem nebo vložkami, pouze vyndáte ze šuplíku „ty správné“ kalhotky a jdete! Zní to jako sen? Pak věřte, že tento sen se může proměnit v realitu, a to díky menstruačním kalhotkám. Ty se pyšní třemi vrstvami – savou, vysoce absorpční a nepropustnou, které se postarají o to, aby menstruace neprosákla a ani nezapáchala.

Používání menstruačních kalhotek je opravdu jednoduché. Ráno si je obléknete, večer svléknete a následně omyjete studenou vodou. Omyté kalhotky pak vložíte do pračky, klidně i s ostatním prádlem, a vyperte až na 40° v tekutém prášku. Pak už stačí kalhotky pověsit na šňůru, a po uschnutí je opět pustit do akce.

Možnou nevýhodou menstruačních kalhotek může být jejich vyšší pořizovací cena. Průměrně kalhotky stojí okolo 800 Kč. Pokud si však spočítáte vaše náklady za vložky a tampóny, a následně vezmete v úvahu, že kalhotky bez problému vydrží klidně i pár let, pak se vám investice jistě vyplatí.

Mohlo by se vám líbit

Menstruace není tabu aneb Technologické vychytávky, které ženám zpříjemní život

Toužíte po bezbolestné menstruaci? Nebo se ztrácíte v počítání plodných dnů? Ať tak či onak, svěřte se do rukou nových technologických vychytávek, které vám zpříjemní menstruační cyklus.
marianne.cz