Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nejen vložky a tampóny! Znáte další způsoby, jak se chránit během menstruace?

Přichází každý měsíc, nepozdraví, nepotěší a zdrží se necelý týden. Nadělá paseku s našimi hormony a ani se neomluví. Taková je menstruace!

Výstražné políčko v kalendáři, upozornění v aplikaci nebo jenom „obyčejné“ počítání nás každý měsíc upozorní na to, že menstruace už je na cestě. V takový moment běžíme doplnit zásoby vložek nebo tampónů a tajně se modlíme, aby tentokrát byla menstruace k našemu podbřišku mírumilovnější a ohleduplnější. Věděly jste ale, že takové cesty do obchodů si můžete ušetřit? A navíc můžete ušetřit i životní prostředí, kterému vyhozené vložky ani tampóny vůbec nesvědčí? Seznamte se s alternativami k vložkám a tampónům, které jsou pohodlné, nezruinují vaši peněženku, a zároveň jsou ohleduplné k životnímu prostředí.

Mohlo by se vám líbit

Menstruace po prodělaném covidu: Ženy si stěžují na silnou bolest i zpoždění

Následky onemocnění covid-19 jsou nevyzpytatelné. Čím dál tím více žen si ale stěžuje, že po prodělané nemoci zažily abnormálně bolestivou a silnou menstruaci. Některé ženy naopak uvádí, že se jejich menstruace výrazně zpozdila.
marianne.cz

Menstruační kalíšek

menstruačním kalíškem se v poslední době roztrhl pytel. Přitom ale nejde o žádnou novinku, neboť první prototyp vznikl již v roce 1867. Od té doby naštěstí prošel mnoha změnami, a tak v dnešní době můžete zakoupit kalíšek z lékařského silikonu, který při správné údržbě vydrží až 10 let.

A jak kalíšek funguje? Stačí z něho vytvořit ruličku, zavést ji do pochvy a zhruba po dvanácti hodinách vyjmout. Ani po vyjmutí není s kalíškem žádná velká práce, neboť ho stačí pouze opláchnout vodou, a případně znovu zavést do pochvy. Po skončení menstruace se doporučuje, abyste kalíšek vyvařily ve vodě a schovaly do textilního pytlíčku.

Menstruační kalíšek navíc nemá ani příliš mínusů. Některé ženy pouze hovoří o tom, že jim alespoň tři použití trvalo, než přišly na správný grif, jak kalíšek zavést a vyjmout. Před nákupem kalíšku také myslete na to, jaká velikost je pro vás ideální. Obecně se uvádí, že menší kalíšek je vhodný pro ženy do třiceti let, které ještě nerodily a oproti tomu větší kalíšek ocení ženy po porodu či třicítce. To ale rozhodně neznamená, že ani mladá žena nemůže mít větší kalíšek.

Pokud kalíšku dáte šanci a zkusíte to s ním, pak se vám bohatě odmění. Třeba tím, že se během menstruace můžete jít bez stresu vykoupat do bazénu.

Info ikona
Kalíšek

Menstruační kalhotky

Jenom si to představte. Máte menstruaci, a přesto se pro vás nic nemění. Ráno nemusíte přemýšlet nad tampónem nebo vložkami, pouze vyndáte ze šuplíku „ty správné“ kalhotky a jdete! Zní to jako sen? Pak věřte, že tento sen se může proměnit v realitu, a to díky menstruačním kalhotkám. Ty se pyšní třemi vrstvami – savou, vysoce absorpční a nepropustnou, které se postarají o to, aby menstruace neprosákla a ani nezapáchala.

Používání menstruačních kalhotek je opravdu jednoduché. Ráno si je obléknete, večer svléknete a následně omyjete studenou vodou. Omyté kalhotky pak vložíte do pračky, klidně i s ostatním prádlem, a vyperte až na 40° v tekutém prášku. Pak už stačí kalhotky pověsit na šňůru, a po uschnutí je opět pustit do akce.

Možnou nevýhodou menstruačních kalhotek může být jejich vyšší pořizovací cena. Průměrně kalhotky stojí okolo 800 Kč. Pokud si však spočítáte vaše náklady za vložky a tampóny, a následně vezmete v úvahu, že kalhotky bez problému vydrží klidně i pár let, pak se vám investice jistě vyplatí.

Mohlo by se vám líbit

Menstruace není tabu aneb Technologické vychytávky, které ženám zpříjemní život

Toužíte po bezbolestné menstruaci? Nebo se ztrácíte v počítání plodných dnů? Ať tak či onak, svěřte se do rukou nových technologických vychytávek, které vám zpříjemní menstruační cyklus.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení