Není omluva jako omluva. Zatímco někteří lidé touží po omluvě slovní, jiní dávají přednost dlouhému pokání. Odhalte, jakým jazykem omluvy hovoříte vy i váš partner, a předejděte nepochopení.
Jsou malé i velké, plné ostrých slov i mlčení. Někdy trvají pár minut, jindy vám dělají společnost celé dny. Řeč je o konfliktech, které jsou nedílnou součástí každého partnerského vztahu. Naštěstí se po bouřce pokaždé vyjasní, a následně přijde na řadu omluva. Bohužel (nebo snad bohudík?) každý člověk vyjadřuje omluvu jiným způsobem. Toho si všiml také Gary Chapman a Jennifer M. Thomas, kteří společně vytvořili publikaci Pět jazyků omluvy. Zjistěte, jaký jazyk omluvy je charakteristický nejen pro vás, ale také pro vašeho partnera. Uvidíte, že rázem bude vaše usmiřování hračka.
1. Vyjádření lítosti
„V jednoduchosti je krása!,“ zvolali lidé, kteří k vyjádření omluvy používají slova. Od těchto lidí nečekejte vylévání srdíčka nebo fyzické doteky, naopak se připravte na to, že usmiřovací proces pojmou minimalisticky, strohým „promiň“. Jejich omluvu sice můžete přijmout, ale neslevujte ze svých nároků. Poproste tento typ lidí, aby vám omluvu specifikoval, a zároveň konkrétně pojmenoval, za co se omlouvá. A pokud jste se v tomto jazyky omluvy našli vy sami, pak myslete na to, že pouhé slovíčko „promiň“ občas nestačí. Samozřejmě i v tomto ohledu záleží na tom, jaký konflikt máte za sebou. Pokud jste partnerovi omylem ráno vzala klíče, pak nemusíte sáhodlouze vysvětlovat, proč se tak stalo. Opačný případ nastává ve chvíli, kdy se například pohádáte kvůli výchově dětí. Následně je důležité, abyste omluvu specifikovali.
2. Přijetí odpovědnosti
S omluvami jdou ruku v ruce také výmluvy. Pokud ale žijete po boku člověka, který hovoří druhým jazykem omluvy, pak na sáhodlouhé báchorky zapomeňte. Pro takové lidi je totiž důležité, abyste za své činy a chování přijali zodpovědnost. Zažila jste chvilkové poblouznění s kolegou z práce? Přiznejte se, omluvte se za své chování a zapomeňte na všechny výmluvy, které se vám právě honí hlavou. Zapomněl jste na partnerky narozeniny? V žádném případě se nevymlouvejte na neotočený kalendář nebo příliš pracovních úkolů. I v tomto případě bohatě postačí, když si své chyby budete vědom a přijmete odpovědnost.
3. Opravdové pokání
Říkáte si, že tento jazyk omluvy zní dramaticky? Ano, doopravdy dramatický je. Lidé, kteří používají třetí jazyk omluvy, totiž zbožňují melodramata a neošálíte je pouhým „promiň“. Je pro ně důležité, abyste omluvu vyjádřili různými způsoby. Kromě obligátního „omlouvám se“, zkuste zpytovat svědomí a ukázat, že svého prohřešku litujete. Přímo klíčová je pro ně tzv. náprava, tedy stav, kdy zaručíte, že chybu už nikdy nezopakujete.
4. Náprava škody
Za chyby se platí! V tomto případě nemusíte tasit peněženku, bohatě postačí, když přijmete svou odpovědnost a druhému člověku ukážete, že vám na nápravě vztahu záleží. Klasickou situací je, když zapomenete koupit potraviny a vaše partnerka je naštvaná, že nemůže uvařit večeři. V takovou chvíli se nestačí omluvit, naopak musíte přiložit ruku k nápravě. Navrhněte, že dnes objednáte večeři z její oblíbené restaurace a zítra už nákup nezapomenete. Samozřejmě tento typ lidí ocení také kytici nebo jiná omluvná gesta. Pouze je důležité, abyste to s věcnými dary příliš nepřeháněli. Není v pořádku lepit problémy drahými dárky.
5. Prosba o odpuštění
Nejsložitější typ omluvy jsme si nechali na závěr. Pokud váš partner hovoří pátým jazykem omluvy, pak je pro něj důležité, aby vám mohl říct: „Tvou omluvu přijímám.“ Nenaléhejte na něj množstvím omluvných slov, nezasypávejte ho poklonky nebo milým chováním. Jednoduše se za své chování omluvte a nechte na něm, zda omluvu přijme. I když není jednoduché dát věcem volný průběh, v tomto případě jde o ideální strategii, díky které můžete váš vztah zase slepit dohromady.
- Zdroj článku
-
publikace Pět jazyků omluvy (Gary Chapman a Jennifer M. Thomas)