Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nejlepší recept na usmíření s partnerem? Poznejte jeho jazyk omluvy

Není omluva jako omluva. Zatímco někteří lidé touží po omluvě slovní, jiní dávají přednost dlouhému pokání. Odhalte, jakým jazykem omluvy hovoříte vy i váš partner, a předejděte nepochopení.

Jsou malé i velké, plné ostrých slov i mlčení. Někdy trvají pár minut, jindy vám dělají společnost celé dny. Řeč je o konfliktech, které jsou nedílnou součástí každého partnerského vztahu. Naštěstí se po bouřce pokaždé vyjasní, a následně přijde na řadu omluva. Bohužel (nebo snad bohudík?) každý člověk vyjadřuje omluvu jiným způsobem. Toho si všiml také Gary Chapman a Jennifer M. Thomas, kteří společně vytvořili publikaci Pět jazyků omluvy. Zjistěte, jaký jazyk omluvy je charakteristický nejen pro vás, ale také pro vašeho partnera. Uvidíte, že rázem bude vaše usmiřování hračka. 

Mohlo by se vám líbit

Klíčové otázky, které bychom si měli položit na začátku vztahu

Budoucnost vztahu lze odhadnout i bez křišťálové koule. Bohatě totiž postačí, když si v duchu zodpovíte devět otázek. Následné odpovědi vám záhy odhalí, zda váš vztah čekají zářné zítřky.
marianne.cz

1. Vyjádření lítosti

„V jednoduchosti je krása!,“ zvolali lidé, kteří k vyjádření omluvy používají slova. Od těchto lidí nečekejte vylévání srdíčka nebo fyzické doteky, naopak se připravte na to, že usmiřovací proces pojmou minimalisticky, strohým „promiň“. Jejich omluvu sice můžete přijmout, ale neslevujte ze svých nároků. Poproste tento typ lidí, aby vám omluvu specifikoval, a zároveň konkrétně pojmenoval, za co se omlouvá. A pokud jste se v tomto jazyky omluvy našli vy sami, pak myslete na to, že pouhé slovíčko „promiň“ občas nestačí. Samozřejmě i v tomto ohledu záleží na tom, jaký konflikt máte za sebou. Pokud jste partnerovi omylem ráno vzala klíče, pak nemusíte sáhodlouze vysvětlovat, proč se tak stalo. Opačný případ nastává ve chvíli, kdy se například pohádáte kvůli výchově dětí. Následně je důležité, abyste omluvu specifikovali.

2. Přijetí odpovědnosti

S omluvami jdou ruku v ruce také výmluvy. Pokud ale žijete po boku člověka, který hovoří druhým jazykem omluvy, pak na sáhodlouhé báchorky zapomeňte. Pro takové lidi je totiž důležité, abyste za své činy a chování přijali zodpovědnost. Zažila jste chvilkové poblouznění s kolegou z práce? Přiznejte se, omluvte se za své chování a zapomeňte na všechny výmluvy, které se vám právě honí hlavou. Zapomněl jste na partnerky narozeniny? V žádném případě se nevymlouvejte na neotočený kalendář nebo příliš pracovních úkolů. I v tomto případě bohatě postačí, když si své chyby budete vědom a přijmete odpovědnost. 

Mohlo by se vám líbit

„Stereotyp ve vztahu má své opodstatnění,“ říká Karolina Rauschertová, autorka knihy Péče o lásku

Karolinu Rauschertovou můžete znát jako autorku inspiračního blogu Umění milovat. Téma lásky je předmětem jejího badatelského zájmu již více než 20 let a své nejzásadnější poznatky shrnula v nové knize Péče o lásku. Jak o lásku můžeme pečovat v každodenním životě plném shonu? A co dělat, když se ze vztahu vypaří intimita?
marianne.cz

3. Opravdové pokání

Říkáte si, že tento jazyk omluvy zní dramaticky? Ano, doopravdy dramatický je. Lidé, kteří používají třetí jazyk omluvy, totiž zbožňují melodramata a neošálíte je pouhým „promiň“. Je pro ně důležité, abyste omluvu vyjádřili různými způsoby. Kromě obligátního „omlouvám se“, zkuste zpytovat svědomí a ukázat, že svého prohřešku litujete. Přímo klíčová je pro ně tzv. náprava, tedy stav, kdy zaručíte, že chybu už nikdy nezopakujete.

4. Náprava škody

Za chyby se platí! V tomto případě nemusíte tasit peněženku, bohatě postačí, když přijmete svou odpovědnost a druhému člověku ukážete, že vám na nápravě vztahu záleží. Klasickou situací je, když zapomenete koupit potraviny a vaše partnerka je naštvaná, že nemůže uvařit večeři. V takovou chvíli se nestačí omluvit, naopak musíte přiložit ruku k nápravě. Navrhněte, že dnes objednáte večeři z její oblíbené restaurace a zítra už nákup nezapomenete. Samozřejmě tento typ lidí ocení také kytici nebo jiná omluvná gesta. Pouze je důležité, abyste to s věcnými dary příliš nepřeháněli. Není v pořádku lepit problémy drahými dárky.

5. Prosba o odpuštění

Nejsložitější typ omluvy jsme si nechali na závěr. Pokud váš partner hovoří pátým jazykem omluvy, pak je pro něj důležité, aby vám mohl říct: „Tvou omluvu přijímám.“ Nenaléhejte na něj množstvím omluvných slov, nezasypávejte ho poklonky nebo milým chováním. Jednoduše se za své chování omluvte a nechte na něm, zda omluvu přijme. I když není jednoduché dát věcem volný průběh, v tomto případě jde o ideální strategii, díky které můžete váš vztah zase slepit dohromady.

Mohlo by se vám líbit

Muž vašeho života aneb Jak moc otec ovlivnil vaše partnerské vztahy?

Když se dospělé ženy baví o muži svého života, obvykle se hovoří o manželovi, příteli nebo bájném princi na bílém koni. Mužem jejich života byl, je a bude někdo zcela jiný – otec. A to dokonce i tehdy, když v jejich životě téměř nebyl, a tím spíš, když ho třeba nenávidí. Jeho role je tím ještě silnější.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Životní styl
Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Zábava
Kvíz: Vyznáte se dobře v mužích Carrie Bradshaw? Zjistěte, zda víte, před kým upřednostnila pana Božského

Kvíz: Vyznáte se dobře v mužích Carrie Bradshaw? Zjistěte, zda víte, před kým upřednostnila pana Božského

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy