Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nejzajímavější alternativní školy světa aneb Když je učení doopravdy hrou

Info ikona
Škola

Klasický rozvrh, pevně stanovené osnovy a znuděné žáky na těchto školách nenajdete. Naopak se připravte na zástupy mladých lidí, kteří lační po vzdělání a chození do školy si užívají podobně jako klábosení se spolužáky nebo sportování. Z alternativních škol by měl Jan Amos Komenský jednoduše radost!

Když se řekne alternativní škola mnohým rodičům hrůzou vstanou vlasy na hlavě. Představí si totiž neorganizovanou dětskou skupinu, ve které žáci za zvuků bubnů tančí šamanské tance, celý den si hrají a získávání nových vědomostí je na posledním místě. I proto je nejvyšší čas vyvrátit mýtus o alternativních školách a ukázat, že tyto vzdělávací instituce můžou vychovat a vzdělat moderního člověka, který bude připraven na všechny nástrahy a výzvy 21. století. Vybrali jsme nejznámější alternativní školy světa, které toto poslání plní na jedničku s hvězdičkou.

Mohlo by se vám líbit

Estonské školství jako vzor! Co stojí za studijními úspěchy mladých Estonců?

Zatímco svou novodobou historií se pobaltské Estonsko až nápadně podobá České republice, v oblasti školství příliš společného nemáme. Bohužel.
marianne.cz

Waldorfská škola

Nalezneme je v Německu, Švýcarsku, Holandsku, ale také v České republice! Řeč je o Waldorfských školách, jejichž duchovním otcem je Rudolf Steiner. První Waldorfská škola vznikla už v roce 1919 ve Stuttgartu, a poměrně záhy se stala vyhledávaným vzdělávacím ústavem, který vynikal specifickým přístupem ke školním osnovám i samotným žákům. Pro Waldorfské školy je typické, že své žáky rozvíjejí nejen po stránce znalostní, ale také tvůrčí a sociální.

Na těchto školách rozhodně nenaleznete učebnice, žákovské knížky nebo pevně stanovený rozvrh pro celé pololetí. Vyučování totiž probíhá v tzv. epochách, tedy v souvislých blocích, které trvají zhruba tři až čtyři týdny. Díky tomu se žáci naplno soustředí na daný hlavní předmět (např. matematiku, český jazyk, přírodopis). Zároveň Waldorfské školy kladou důraz na výuku uměleckých a řemeslných předmětů, například pletení a háčkování. V současné době je po celém světě 1182 Waldorfských škol, přičemž 20 z nich najdeme v naší republice (údaje k roku 2019).

Summer Hill School

Summerhill School je nejstarší demokratickou školou na světě, kterou v roce 1921 založil A. S. Neill. Tento sympatický pedagog se nechtěl smířit s přísným školstvím ve Velké Británii, které dětem nahánělo strach a připravovalo je o motivaci. Na základě svých poznatků z praxe se rozhodl, že vytvoří internátní školu, kde se děti samy rozhodnou, co daný den chtějí dělat. Dají přednost výuce? Nebo si raději půjdou zaplavat? Obojí je správné! A. S. Neill totiž zastával názor, že je proti přírodě, aby děti seděly nejméně 6 hodin ve třídě, namísto toho, aby si hrály a byly v pohybu.

Jeden z hlavních rozdílů můžeme vidět v tom, jak je přistupováno ke školním osnovám. Na Summerhill School prakticky totiž žádné osnovy nemají. Učitel může svůj vyučovací plán změnit dle požadavků dětí, a zaměřit se dopodrobna na oblast, která žáky zajímá. Zároveň mohou studenti vyučování kdykoliv bez problému opustit. Svoboda rozhodování je jedním z hlavních pilířů filozofie Summerhill School. 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

ALPHA

Alternativní škola ALPHA byla založena v roce 1972 v kanadském Torontu. Podle filosofie ALPHA je každé dítě jedinečné a každé se vyvíjí vlastní tempem. Tato myšlenka se následně odráží na samotném seskupení třídy, neboť v jedné třídě jsou děti různého věku. Díky tomu se starší žáci starají o mladší spolužáky, a zároveň jim pomáhají s rozvojem. Kromě klasických předmětů najdete v ALPHA škole také mnoho kreativních činností, jako je modelování nebo vaření.

Podobně jako SummerHill School je i ALPHA tzv. demokratickou školou, která dbá na spravedlnost mezi žáky. Pokud na škole dojde k nějakému konfliktu, sejdou se učitelé s žáky, a následně společně hledají řešení a východisko z problému.

Ørestad Gymnasium

Není žádným tajemstvím, že vzdělávací systém ve skandinávských státech je o krok napřed. Důkazem je kodaňské Ørestad Gymnasium, které vzniklo teprve v roce 2015. Hlavní dominantou gymnázia je vzdušný prostor, ve kterém nenajdete klasické učebny, nýbrž kruhovité buňky. Za interiérem gymnázia stojí architektonické studio 3xN, které dokázalo, že i prostor školy může být funkční, a přitom stylový.

Ørestad Gymnasium ale nevyniká jenom interiérem, zajímavý je také jeho vzdělávací plán, který klade důraz skupinovou práci. Díky tomu se studenti učí testovat své nápady, argumentovat, a zároveň porozumět ostatním. Učitel je na této škole vnímán jako jakýsi „kouč“, který studentům pomáhá dosáhnout požadovaného cíle.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

WeGrow

Newyorská škola WeGrow je poměrně novou vzdělávací institucí, přesto si našla už mnoho příznivců a spokojených žáků. Ve školních osnovách WeGrow se především prolíná montessory přístup s filozofií New Age a kapitalismem Silicon Valley, a to vše v prostředí, které ani z dálky nepřipomíná školní třídu. Žáci a učitelé, kteří fungují spíše jako mentoři, společně kooperují v prosvětleném prostoru plném odstínů zelené, dřevěných „stromových“ domečků a osvětlení, jehož tvar odkazuje k mrakům.

V těchto speciálních třídách probíhá vyučování, které je postaveno na šesti základních pilířích – mysl, tělo, duše, umění, uvědomělá tvorba a příroda. Na začátku dne čeká na žáky ranní hudební část, po které následuje pětadvacetiminutová meditace. Zbytek dopoledne žáci stráví učením hebrejštiny, mandarínštiny či základy robotiky a strojírenství. Zároveň probíhá výuka klasických předmětů, jako je třeba matematika.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Jóga jako povinný školní předmět? Realita, kterou již brzy zažijí nepálské děti

Namasté
marianne.cz