Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

O jídle s nutriční terapeutkou: Pravda o detoxech a půstech

Možná jste přemýšleli o tom, že se na začátku jara pustíte do ozdravení svého jídelníčku. A možná vás napadlo, že skvělou volbou bude právě půst nebo šťávový, zeleninový či kokosový detox. Nutriční terapeutka Andrea Mokrejšová ale upozorňuje, že půsty a detoxy nejsou pro naše tělo to pravé ořechové.

Andrea Mokrejšová | 30. 03. 2021

Hned v úvodu je třeba vysvětlit, jak to s tou detoxikací vlastně je. Lidské tělo je vybaveno orgány a systémy, díky kterým dochází k neustálé detoxikaci. Hlavní úlohu v těchto procesech mají játra a ledviny. Tím, že budete přijímat jednostrannou stravu (např. ovocné šťávy), nebo nebudete jíst vůbec, jim práci neusnadníte. 

Pokud chcete svůj organismus podpořit, zaměřte se více na strava jako takovou. Dávejte svému tělu pestrou stravu, nevynechávejte jednotlivé složky a nebojte se laktózy nebo lepku. Samozřejmě jsou lidé, kteří mají potravinovou intoleranci či alergii. Pokud to ale není váš případ, pak je zbytečné se o část potravy ochuzovat. Obíráte se o pestrost, a následně je mnohem složitější nastavit jídelníček tak, abyste dodali tělu všechny potřebné makronutrienty i mikronutrienty. Zároveň své tělo můžete podpořit tím, že mu budete dávat dostatek stravy, omezíte pití alkoholu, budete pít více tekutin, více spát a nezapomenete ani na pravidelný pohyb.

Mohlo by se vám líbit

O jídle s nutriční terapeutkou: Jaké pečivo si dopřávat?

Možná jste se sami rozhodli, že chcete jíst zdravěji, a tudíž jste ze svého jídelníčku automaticky vyškrtli veškeré pečivo. Nutriční terapeutka Andrea Mokrejšová ale ukazuje, že pečivo má v našem jídelníčku důležitou funkci a neměli bychom na něj zapomínat ani v momentě, kdy se snažíme zhubnout.
marianne.cz

A jaké jsou nejčastější a nejchybnější názory, které se pojí s půsty a detoxy?

Díky hladovění mám víc energie

Toto je jev, který opravdu někteří lidé pociťují. Jde ale o jednoduchý kompenzační mechanismus těla, kdy mozek při hladovění využije více energie, což můžete pocítit bystřejší a pozornější myslí, aby rychleji našel potravu a hladovění skončilo. Tento mechanismus není dlouhodobý, a tak nakonec přejde ve vyčerpání.

Střevo je potřeba občas vyčistit od usazenin a plísní

Pokud by se na sliznici vašeho střeva lepilo jídlo, šlo by o velmi vážný stav, který by půst nevyřešil. V takovém případě byste museli rychle navštívit nemocnici. Jestli pociťujete, že máte pomalou peristaltiku, zapracujte na dostatku vlákniny a pitném režimu, bez tekutin by vláknina fungovala jako zátka.

Pro podpoření mikrobiumu jsou také skvělé kysané výrobky a prebiotika v nich, nikoliv nedostatek živin a mikronutrientů. Při některých půstech a očistách naopak hrozí porucha prospěšného bakteriálního osídlení. Znát můžete sice tzv. eliminační diety, kdy se vyřazují některé skupiny potravin a hledá se, zda nejsou příčinou nějakého onemocnění (např. kožní ekzémy), následně se zpět zařazují a pozoruje se reakce těla. To je však léčebný postup s odbornou konzultací (ideálně multioborové – alergolog, nutriční terapeut atd.) a cílem je zařadit zpět do jídelníčku co největší spektrum potravy. 

Info ikona
Detox

Tělo kvůli trávení nemá energii na jiné věci, třeba na obnovu buněk a tvorbu bílých krvinek

Strava je pro tělo zdroj energie, a i na trávení je energie potřeba. A právě pro správné fungování je důležité, abychom mu energii dodávali. Zkuste se spíše zamyslet nad složením stravy a tím, z čeho mu energii dáváte a jestli by nebylo vhodné upravit spíše tento bod. 

Pokud se pro půst rozhodnete z náboženského nebo spirituálního důvodu, a nemáte zdravotní problémy, pak není nebezpečný. Nicméně pro hubnutí nebo očistění těla vám půst nijak nepomůže. Ono totiž nezáleží na tom, co děláte jednou za čas, ale na tom, co děláte pravidelně. A pravidelně byste měli tělu dávat pestrou a vyváženou stravu. Samozřejmě v kombinaci s pohybem a dostatečnou psychohygienou.

O autorce:

Andrea Mokrejšová je nutriční terapeutka, která věří, že strava je neodmyslitelnou součástí zdravého životního stylu. Snaží se lidem ukázat, že zdravá strava je důležitá nejen v prevenci mnoha nemocí, ale i jako přirozená součást každodenního života. Bez extrémů, bez nesmyslů.

Mohlo by se vám líbit

O jídle s nutriční terapeutkou: Víte, jaké tuky používat při vaření?

Kokosový olej, ghee, klasické máslo nebo olivový olej? Každá blogerka doporučuje něco jiného, v každém článku se také píše něco jiného. Jak je to ale doopravdy? Nutriční terapeutka Andrea Mokrejšová přináší srovnání nejčastěji používaných olejů a tuků.
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Životní styl
Neobyčejné diáře 2025, se kterými budete mít své sny i povinnosti pod kontrolou

Neobyčejné diáře 2025, se kterými budete mít své sny i povinnosti pod kontrolou

Životní styl
Nádherné vánoční dárky do 500 Kč: Udělejte radost blízkým bez velkého utrácení

Nádherné vánoční dárky do 500 Kč: Udělejte radost blízkým bez velkého utrácení

Životní styl
Tak šel čas s královnou Alžbětou II.: Fotografie z jejího života, které jste nejspíš neviděla

Tak šel čas s královnou Alžbětou II.: Fotografie z jejího života, které jste nejspíš neviděla

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit