Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Oprah Winfrey: Nosila pytel od brambor, zažila sexuální zneužívání i obrovskou tragédii

Info ikona
Oprah Winfrey

Pokud hollywoodští tvůrci hledají inspiraci na nový životopisný snímek, pak by neměli přehlédnout Oprah Winfrey. S populární moderátorkou se život rozhodně nemazlil a za svých devětašedesát let zažila momenty, ze kterých doopravdy mrazí.

Vraťme se ale na začátek její životní cesty. Malá Oprah Winfrey se narodila 29. ledna 1954 do neharmonické rodiny. Její matka Vernita Lee se ihned po porodu odstěhovala s Oprah k babičce, kde společně žily šest let. Bohužel, po finanční stránce rodina velmi strádala, což se například podepsalo na oděvu, který Oprah nosila. Ve svých vzpomínkách moderátorka uvádí, že namísto šatů oblékala pytel od brambor, za což si od dětí vysloužila ošklivé narážky.

Šťastné zítřky se nekonaly

Situace se nezlepšila ani o pár let později, kdy se Oprah s matkou přestěhovala Milwaukee. Vernita Lee totiž porodila druhé dítě a usoudila, že se o obě dcery nedokáže postarat. A tak si malá Oprah sbalila kufr a vyrazila za svým biologickým otcem do Nashvillu. Ani tam se Oprah nedočkala vyslouženého klidu a dětské bezstarostnosti. V devíti letech ji sexuálně zneužíval její bratranec, strýc a rodinný přítel. Teprve o čtyři roky později sebrala Oprah odvahu a utekla z domu. Štěstí ji bohužel nečekalo ani daleko za hranicemi města. Ve čtrnácti letech Oprah otěhotněla, ale předčasně narozený syn Canaan zemřel krátce po porodu.

Mohlo by se vám líbit

Čas na změnu

Po této tragédii se Oprah znovu vrátila k otci, kde začala studovat na střední škole East Nashville. Nejvíce ze všeho ji bavila recitace a dramatický výklad, se kterým dokonce zabodovala v celonárodní soutěži. Nutno dodat, že díky tomuto úspěchu získala stipendium na Tennessee State University. A právě během studia začala Oprah pokukovat po brigádě. Poměrně záhy získala práci rozhlasové hlasatelky na stanici WVOL. Jejího talentu, pohotovosti i empatie si následně začaly všímat i televizní stanice. Největší kariérní zlom přišel v roce 1984, kdy Oprah začala moderovat půlhodinovou ranní talk show na WLS-TV AM Chicago. Pořad se rychlostí blesku stal nejoblíbenější talk show v Chicagu, a tak nikoho nepřekvapilo, když byla po roce přejmenovaná na The Oprah Winfrey Show a prodloužena na celou hodinu. V té době časopis TIME napsal: „To, co jí chybí v novinářské tvrdosti, si vynahradí prostou zvídavostí, robustním humorem, a především empatií. Hosté se smutnými příběhy, kteří mají co vyprávět, vzbudí u Oprah slzu v oku. Naopak oni zase po čase zjišťují, že odhalují věci, které by za normálních okolností neřekli ani svým blízkým, natož celému národu u televizní obrazovky. Jedná se o talk show, která funguje jako skupinové terapeutické sezení.“ 

I když legendární talk show The Oprah Winfrey Show už televize jedenáct let nevysílá, Oprah Winfrey rozhodně nezahálí. Kromě toho, že vydává dva časopisy, tak moderuje, věnuje se herectví a vede svou akademii The Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls. Zároveň Oprah podepsala smlouvu se streamovací společností Apple TV+, pro kterou vytváří originální show, jako je Oprah's Book Club nebo nejnovější The  Oprah Conversation.

Jak se vyvíjel módní styl Oprah Winfrey
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku