Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Ospalost, akné i opožděná menstruace. Nenápadné příznaky syndromu polycystických vaječníků

Info ikona
PCOS

Že jste o syndromu polycystických vaječníků ještě neslyšela? Přitom jde o velmi časté gynekologické onemocnění, které je způsobeno hormonální nerovnováhou.

Zatímco odborníci hovoří o syndromu polycystických ovarií, laická veřejnost mluví o syndromu polycystických vaječníků (PCOS). Ať tak či onak, oba názvy odkazují ke stejnému onemocnění, které může potrápit nejednu ženu. To mimochodem dokazují i čísla, která uvádí, že PCOS trápí 5 až 20 % žen v reprodukčním věku.

Bohužel, největším úskalím PCOS jsou symptomy, které si leckdy můžeme splést s „obyčejnou“ podzimní únavou, vypětím nebo estetickým problémem. A tak odborníci zvolili září za měsíc syndromu polycystických ovarií. Jejich cílem je nejen upozornit na tento gynekologický problém, ale také ukázat na nejčastější symptomy, které se na první pohled tváří „nevinně“.

Mohlo by se vám líbit

Seznamte se s PCOS

Za syndromem polycystických vaječníků hledejte hormonální nerovnováhu, respektive nadměrnou produkci mužských hormonů. Jakmile se v ženském těle začne uvolňovat více luteinizačního hormonu, folikulární buňky jsou přetíženy a začnou produkovat mužské hormony tzv. androgeny.

Následně nedochází k uvolňování vajíček, a tudíž se vajíčka v ovariích hromadí a rostou. Největší problém PCOS spočívá v tom, že doposud lékaři nezjistili, co je prvotním spouštěčem této hormonální nerovnováhy. Podle určitých pramenů je vznik PCOS spjat s nezdravým životním stylem, dědičnými predispozicemi nebo rezistencí lidského organismu vůči inzulinu. Pravdou ale zůstává, že výše zmíněné příčiny doposud nebyly vědecky potvrzeny.

(Ne)známé příznaky

„Mezi nejčastější příznaky PCOS patří zpožděná nebo nepravidelná menstruace, růst ochlupení na nežádoucích místech, cystické akné nebo vypadávání vlasů,“ říká lékařka Nitu Bajekalová pro Stylist. Pravdou ale zůstává, že symptomy PCOS jsou doopravdy rozmanité, a tak není nic výjimečného, když se syndrom polycystických vaječníků projevuje také nadměrnou denní ospalostí, problémy s dýcháním, ztmavením kůže za krkem či u třísel nebo psychickými problémy, tedy úzkostí nebo depresí.

Pokud jsou vám výše uvedené symptomy povědomé, určitě se vyplatí, když o pomoc požádáte svého gynekologa. PCOS bychom totiž v žádném případě neměly podceňovat, neboť kromě neplodnosti zvyšuje také riziko vzniku zhoubného nádoru dělohy.

Info ikona
PCOS

Zaměřte se na příčinu

Pacientky s PCOS dobře vědí, že na toto gynekologické onemocnění doposud neexistuje žádný lék. Naštěstí to neznamená, že PCOS nelze vyléčit. Lékaři se shodují, že pacientky v první řadě musí změnit svůj životní styl. „Všechny národní a mezinárodní směrnice doporučují, aby se ženy s PCOS nejprve zaměřily na svůj životní styl,“ tvrdí Nitu Bajekalová.

Zároveň je důležité myslet také na pohyb. Kromě klasického cvičení se nabízí také hormonální jógová terapie, díky které dochází k aktivování žláz s vnitřní sekrecí a zároveň posílení endokrinního systému. V neposlední řadě je dobré, když se pacientky vyhnou kouření a požívání alkoholu.

Mohlo by se vám líbit