Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Otcovská dovolená aneb Chvála tatínkům, kteří se nebojí rodičovských povinností

Euforie, neskutečná láska, štěstí, ale také chvíle nejistoty nebo stresu. Příchod nového člena rodiny je doprovázen širokou škálou emocí, se kterou by se měli sžít oba rodiče – maminka i tatínek.

Už dávno neplatí, že narození miminka je výhradně „ženskou“ záležitostí. Naopak, přítomnost manžela nebo partnera u porodu považujeme za standard, nad kterým se nikdo nepozastavuje. Stejně tak je samozřejmé, že pánové v prvních dnech pomáhají s péčí o miminko a snaží se, aby se jejich partnerka cítila komfortně. Pravdou ale zůstává, že méně standardní záležitostí je tzv. otcovská dovolená.

V našich končinách můžeme otcovskou dovolenou označit za novotu! Poprvé si o tento typ sociální dávky mohli pánové zažádat až v únoru 2018. Sedm dnů volna tenkrát využilo 41 % novopečených tatínků (podle údajů od února do prosince 2018), což naznačilo, že mužské pokolení nestrká před rodičovskými povinnostmi hlavu do písku. I když by se chtělo říci, že lepší něco než nic, většina tatínků tvrdí, že sedm dnů otcovské dovolené je málo. To potvrzuje také průzkum zveřejněný na Česko v datech, který uvedl, že pro většinu českých mužů je týden otcovské dovolené nedostačující. Spokojeno s ním je pouze 28 %, zatímco podle 43,4 % by měl být prodloužen na dva až tři týdny. A tak nezbývá nic jiného, než se inspirovat Itálií, která v současné době projednává změnu zákona o otcovské dovolené.

Mohlo by se vám líbit

Máte to doma jako vaši rodiče? Není to náhoda!

V životě ženy existuje pár vět, které za žádnou cenu nechce slyšet. „Nepřibrala jsi?“ „Počkejte, přinesu vám o číslo větší,“ a „Jsi stejná jako tvoje matka!“
marianne.cz

Viva il bambino

Vypadá to, že v Itálii se už brzy dočkají nového zákona o tříměsíční otcovské dovolené. Doposud mohli italští tatínkové využít pouze desetidenní volno, během kterého pobírali sociální dávky. Nový zákon staví na myšlence, že příchod miminka obohacuje nejen život rodičů, ale také celou společnost. I proto je důležité, aby se o novorozence starali rovnocenně oba rodiče.

Zároveň je třeba dodat, že italští politici předpokládají, že postupem času se bude délka otcovské dovolené navyšovat. „Chceme zrovnoprávnit mužskou a ženskou odpovědnost. Stejně tak chceme zlepšit vztahy otců k jejich dětem tak, aby rodinné role již nebyly navzájem podřízené, ale doplňovaly se. Jedině tak bude možné zabránit odchodu žen z trhu práce a neutralizovat hrozbu genderové propasti,“ řekl italský ministr Bonetti.

Smutná realita

I když má Itálie nakročeno k tříměsíční otcovské dovolené, situace v ostatních státech Evropy připomíná český model. Aktuálně si pískají pouze tatínci z Finska, kteří si můžou vychutnat až devět týdnů otcovské dovolené. Špatně na tom nejsou ani novopečení tatínci z Portugalska s pěti týdny otcovské dovolené či Španělé se čtyřmi týdny placeného volna.

Většina zbývajících zemí pracuje se zmiňovaným týdnem až dvěma otcovské dovolené. Na opačném konci barikády následně stojí Německo a Slovensko, kde prozatím můžou tatínci o otcovské dovolené pouze snít. Samozřejmě je důležité dodat, že rozdíl mezi státy se ukazuje také ve výši otcovské dovolené. Zatímco českým tatínkům je propláceno 70 % z jejich mzdy, v jiných evropských státech je mzda proplácena v plné výši, konkrétně jde o Litvu, Lotyšsko, Francii, Itálii, Španělsko, Portugalsko, Maďarsko nebo Rumunsko.

Info ikona
Otcovská dovolená

Otcovská, hlavně ne, dovolená

Pokud právě miminko čekáte, pak se možná ptáte, na jakém principu otcovská dovolená v České republice funguje. Celý systém je poměrně jednoduchý pro tatínky, kteří pracují na hlavní pracovní poměr. V takovou chvíli je totiž otcovská dovolená hrazena ze sociálního pojištění, které za každého zaměstnance na HPP odvádí zaměstnavatel.

Náročnější cestu k otcovské dovolené mají muži, kteří pracují na DPP, DPČ nebo jsou vedeni jako OSVČ. V takové chvíli se vyplatí, když se obrátí na svého zaměstnavatele, případě sociální úřad, který jim s žádostí o otcovskou dovolenou pomůže. Dále je dobré vědět, že na otcovskou dovolenou nedosáhnou studenti, nezaměstnaní lidé nebo pánové, kteří nejsou uvedeni v rodném listu miminka v kolonce otec. Jak už bylo zmíněno, měli byste také počítat s tím, že prozatím je tatínkům propláceno 70 % z jejich mzdy.

Mohlo by se vám líbit

Pro holky panenky, pro kluky autíčka! Proč v dětech stále podporujeme genderové stereotypy?

Když se řekne genderový stereotyp, většina z nás si vybaví neférové pracovní prostředí nebo předsudek, že řidičské vlastnosti žen jsou mnohem horší než mužů. Ve skutečnosti se ale s genderovými stereotypy setkáváme už od dětství.
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Životní styl
Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Životní styl
Neobyčejné diáře 2025, se kterými budete mít své sny i povinnosti pod kontrolou

Neobyčejné diáře 2025, se kterými budete mít své sny i povinnosti pod kontrolou

Životní styl
Nádherné vánoční dárky do 500 Kč: Udělejte radost blízkým bez velkého utrácení

Nádherné vánoční dárky do 500 Kč: Udělejte radost blízkým bez velkého utrácení

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit