Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Partnerské vztahy: Červená vlajka, nebo zkrátka pouhý rozdíl mezi dvěma lidmi?

Info ikona
Červená vlajka

Pokud se s někým začínáte vídat, je úplně normální, že vás napadají myšlenky, zda jste dostatečně kompatibilní a zda je něco úplně červená vlajka, nebo se jedná spíše o věc, přes kterou se dá přenést. Je to něco, s čím se strachuje téměř každý. A dá se to rozlišit.

Tereza Čaladi | 10. 01. 2023

Jistě je krásné, když si se svým partnerem sednete ve většině věcech. Tedy pokud jste například oba introvertní, baví vás stejné koníčky a máte stejné vyhlídky do budoucnosti. Ale vážně je možné, abyste měli i stejné politické názory, stejné představy o výchově dětí, stejné chutě k jídlu, stejná oblíbená místa, stejný čas, kdy se vám nejlépe pracuje, a podobně?

Pokud si s někým opravdu ve všem sednete a vyhovuje vám to, je to báječné. Ale na rovinu si můžeme říct, že to tak je málokdy. Nejenom, že se lidé obvykle na všem neshodnout, někoho zkrátka v jistých smyslech skutečně přitahují protiklady. Většina párů tak je se svým partnerem v něčem kompatibilní a v něčem zase ne.

Během počáteční fáze randění ovšem může být poněkud složité roztřídit, co jsou natolik velké rozdíly, že přes ně nejede vlak, tedy které znamenají, že s daným člověkem to vážně nikam nepovede – lze je nazvat červenými vlajkami. Také jednoduše značí velké nebezpečí, jako ty na plážích u moře. A potom tu je ta druhá kategorie, do níž spadají zkrátka běžné odlišnosti či neshody mezi lidmi, které jsou zvladatelné a nemusí znamenat, že by zamezovaly fungujícímu vztahu. Rozdíl přitom není až tak složitý.

Mohlo by se vám líbit

Kdy se jedná o jasně červenou vlajku

Červené vlajky jsou velmi subjektivní. Nemůžeme vám tak říct jejich seznam, jelikož ho má každý jiný. Obvykle bývají založeny na vaší intuici a vašich minulých zkušenostech s randěním a vztahy. Zároveň mnohdy signalizují rozdíl v základních hodnotách nebo první varovné známky kontrolního nebo zneužívajícího chování. Především to tak je něco, s čím jednoduše nedokážete žít...co nemá řešení. Něco, co je pro vás rychlé „ne“.

Jako příklad tak lze snadno uvést to, že chcete děti a vždycky jste je chtěli, ale ten druhý ne. Nebo víte, že nenávidíte alkohol a nechcete ho v domácnosti, ale váš protějšek si dá rád večer pivo. Dále to může být to, že vy jste věřící a váš potencionální partner je zapřísáhlý ateista. Samozřejmě také to, pokud se s ním cítíte nějakým způsobem ohroženi. Nebo pro někoho to může být i to, pokud ho jednoduše ten druhý vůbec fyzicky nepřitahuje. Skutečně, u každého se tyto „zásadní rozdíly“, tedy červené vlajky, mohou lišit.

Svět není pouze černo-bílý, ani červeno-zelený

Pokud se ovšem jedná o rozdíly, přes které se dokážete přenést trochou práce a úsilí, jsou to opravdu pouze známky jiné osobnosti, a ne červené vlajky. Zde se zeptejte sami sebe:

  • Je tento rozdíl v rozporu s vašimi životními hodnotami?

  • Jste s partnerem schopni jej diskutovat a najít kompromis, či tolerovat své odlišné pohledy?

  • Jste ochotni tuto neshodu přijmout jako něco, co zkrátka nezmizí a žít s tím?

Jste přeci jen ve vztahu s někým, kdo vyrůstal úplně jinak než vy. S jinou výchovou, přesvědčeními, zkušenostmi ze školy, v jiné komunitě, v jiné rodině. Přirozeně se tak nedá předpokládat, že budete ve všem stejně nastaveni. Jste dva různí lidé! Různé lidské bytosti žijí své jedinečné životy. To je normální. A zároveň hezké, jelikož právě tyto rozdíly vytvářejí prostor pro růst a učení. Nutí člověka rozšířit své úhly pohledu a vidět svět trochu novým způsobem; ukázat mu, že není jedna správná cesta; v neposlední řadě vést rozhovory a snažit se pochopit realitu někoho jiného. Tudíž jistě, bylo by možná pohodlnější, pokud byste se ve všem shodli. Jako například i ve vkusu na filmy, představě ideální dovolené nebo na způsobu, jak vést hádky. Ale i tohle má něco do sebe.

Život nelze rozdělit na dobré a zlé, černé a bílé a stejně tak ani ne na zelené a červené. Je daleko variabilnější a díky tomu je krásný. A možná právě díky určitým oranžovým vlajkám budete svůj protějšek milovat. Mohou totiž dodat vztahům určitou dynamiku.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku