Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Peněžní blues: Život bez nálady od výplaty k výplatě

Info ikona
Peníze

Zatímco v první polovině měsíce rozdáváte úsměvy, hodujete jako král a velkoryse zvete na drink každého, kdo zrovna stojí u baru, v druhé polovině měsíce věříte, že někdo obdobným způsobem bude hostit vás. Dostali jste se totiž opět do spárů peněžního blues.

Všichni známe ten omamný pocit, kdy otevřeme internetové bankovnictví a zjistíme, že jsme opět v zelených číslech. Přišla výplata! Ještě tentýž den jsme ochotni dohnat všechny nákupní resty, svoláváme přátele na drahou večeři a vychutnáváme si pocit „boháčů“. Jenže znáte to: lehce nabyl, lehce pozbyl. O pár dnů později se vracíme do starých kolejí a opět důkladně promýšlíme každý nákup, každý kelímek kávy z kavárny i každou zastávku u benzinové pumpy. Kombinace finančního hýření a trvalých příkazů totiž způsobila, že nás opět svírá finanční tíseň. Nezbývá nic jiného, než utáhnout opasky a přečkat pár dnů do výplaty. Přečkat období, kdy je naše nálada pod psa, protože nás sužuje peněžní, nebo chcete-li finanční, blues.

Peněžní blues pod drobnohledem

Přiznejme si, že poslední dva roky s naším měsíčním rozpočtem pěkně zamávaly. Zvyšující se inflace, ceny energií i pohonných hmot na straně jedné a na straně druhé stále stejná výplata a udivený pohled zaměstnavatele, když ze sebe vykoktáme žádost o zvýšení mzdy. Suma sumárum nežijeme v jednoduché době. Bohužel, ještě stále máme v živé paměti dobu mnohem příznivější, během které jsme si žili jako hédonisti. A tak se málokdo dokáže vzdát předpandemického životního standardu, a málokdo si dokáže odpustit položky, které sice nejsou životně důležité, zato dokážou přinést radost, vzrušení nebo alespoň hřejivý pocit u srdce. Nemusíme snad ani zdůrazňovat, že právě tento přístup je cestou do pekla zvaného peněžní blues. „Měsíční peněžní blues je výsledkem kultury, kde mnozí z nás žijí od výplaty k výplatě, což nás nechává v nikdy nekončícím cyklu, který ovlivňuje jak naše finance, tak náš blahobyt,“ píše Leah Sinclair ve Stylist. Nemýlí se.

Ten frustrující pocit, který přichází zhruba dva týdny po výplatě a dva týdny před výplatou, dokáže člověku zkazit dny a připomenout mu, že v následujících týdnech bude opět šetřit každou korunu. Pokud by se tak nestalo, přišel by trest. V lepším případě by na sebe vzal podobu suchého rohlíku k večeři, v tom horším případě by šlo o obálku s červeným pruhem. A věříme, že druhou variantu nikdo z nás nechce zažít. Nedílnou součástí peněžního blues je také zpytování svědomí. Opravdu jsem si musel pořizovat nové boty? Bylo opravdu nutné, abych si objednávala ústřice se šampaňským? A nemohla jsem jít ke kadeřnici až příští měsíc? To je jenom zlomek otázek, které nám proběhnou během peněžního blues hlavou.

Info ikona
Peníze

Jak z kola ven?

Můžeme lamentovat a každý měsíc se utápět v červených číslech, a stejně tak můžeme něco udělat se svým přístupem k financím. I když to není jednoduché, opravdu přišel čas, kdy musíme přehodnotit své měsíční výdaje a najít cestu, díky které se jednou provždy zbavíme peněžního blues. Dobrou zprávou je, že měsíční rozpočet můžete zkrotit hned několika způsoby.

V první řadě vám můžou pomoci mobilní aplikace, prostřednictvím kterých zjistíte, za jaké položky zbytečně utrácíte, a následně si s rozmyslem stanovíte svůj měsíční rozpočet. Zalíbit by se vám mohla například aplikace Spendee, kterou můžete propojit s bankovním účtem. Zároveň nic nebrání tomu, abyste výdaje připisovali manuálně. Stejně tak si zamilujete aplikaci WalletApp, jejíž výhodou je, že ve složce plánování si můžete nastavit kromě klasického rozpočtu také plánované platby. Za zmínku stojí také aplikace Fin nebo Buddy. Stejně tak není žádnou hanbou, když požádáte o pomoc finančního poradce, který vám stanoví rodinný rozpočet přímo na míru. Lepším finančním zítřkům zdar!

Zdroj: stylist.co.uk

Mohlo by se vám líbit