Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Pijte kávu jako Italové

Info ikona

Chcete u popíjení kávy vypadat jako Sophie Lorenová?

Ke snídani popíjíte černou kávu, po obědě si dopřejete cappuccino a podvečerní dýchánek s kamarádkou zpečetíte lattéčkem? Pak podle Italů patříte do kávového pekla! Italové jsou požitkáři tělem i duší, kávu považují za božský nápoj a její popíjení vnímají jako rituál. Pokud chcete, abyste na dovolené v Itálii naprosto splynuli s místními, pak se naučte těchto několik kávových pravidel.

Snídejte cappuccino

Zatímco my máme cappuccino spojené s odpoledním hodováním, v Itálii se pije pouze do jedenácté hodiny dopolední. Toto pravidlo platí i pro další kávové nápoje, které obsahují mléko. Pokud si u Italů nechcete zadělat na černý puntík, respektujte ho. V opačném případě si vysloužíte několik nechápavých pohledů.

Žádné kafe s sebou

Italové věří, že by se káva měla vychutnávat pouze z porcelánových hrníčků. I když trend „coffee to go“ se nevyhnul ani Itálii, starousedlíci se kávě v plastovém kelímku vyhýbají jako čert kříži. Pravdou ale zůstává, že na poklidném vychutnání šálku kávy není vůbec nic špatného, naopak jde o krásný zvyk, díky kterému se během uhoněného dne alespoň na pár okamžiků zastavíme.

Crema je základem espressa

Naservírovali vám v kavárně espresso, které neobsahuje zhruba pěti milimetrovou lískooříškovou pěnu? Pak ho s klidným srdcem můžete obsluze vrátit a požádat o nové. Podle Italů je crema nedílnou součástí dobře připraveného espressa, neboť udržuje veškeré kávové aroma uvnitř tekutiny. Pokud je crema příliš světlá, tmavá nebo pěnovitá, pak káva nebyla připravena správně.

Osvojte si italskou terminologii

Všichni už asi víme, že piccolo neexistuje. V italském kávovém slovníku však nalezneme další pojmy, do kterých by se jeden mohl pěkně zamotat. Například slovo caffè znamená v Itálii káva, a pod pojmem káva vám baristé vždy připraví espresso. Pokud si budete chtít objednat caffè latte, pak nezapomeňte vyslovit celý název. V případě užití pouhého slova latte dostanete našlehané mléko. Během horkých letních dnů si v Itálii můžete dopřát caffè shakerato, což je espresso smíchané s cukrem a ledem, které je protřepané a nalité do vychlazené sklenice.  

Jste tým espresso, nebo cappuccino?

ČTĚTE TAKÉ: Káva zlepšuje dlouhodobou paměť. Kdy je nejlepší ji pít?