Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Poznejte, jak funguje ženské tělo! Pomohou vám gynekologické profily

Už dávno neplatí, že bychom se při zmínce o gynekologických tématech měly červenat. Naopak, znát své tělo a umět mu naslouchat, nikdy nebylo důležitější.

Kde jste se poprvé dozvěděla o tom, že menstruační cyklus trvá osmadvacet dnů? Kdo vám vysvětlil, co je to premenstruační syndrom? A jak jste zjistila, že ovulace není synonymum pro plodné dny? Hádáme, že většinu informací o ženském těle a reprodukčínch orgánech jste získala od vrstevnic, internetového vyhledávače či ze stránek časopisů pro náctileté. Naopak z hodin biologie nebo rodinné výchovy, které by se tomuto tématu měly věnovat, jste si pravděpodobně odnesla pouze vzpomínku na červenající se paní učitelku a rozesmáté spolužáky. Bohužel, výše zmíněné zdroje nejsou vždy přesné a leckdy pracují s mýty, kterým věřily už naše babičky. I proto vznikají instagramové profily, které se zaměřují na gynekologii a menstruaci, a jejichž hlavním posláním je edukace žen všech věkových kategorií. Pokud tedy sama tušíte, že o svém těle nevíte vše, a zároveň mu chcete lépe porozumět, pak vyhledejte profily, za kterými stojí odborníci na slovo vzatí - gynekologové.

Mohlo by se vám líbit

Menstruační volno: Asijská doména, po které volají i Evropanky

Japonsko, Tchaj-wan, Jižní Korea i Indonésie. To všechno jsou asijské státy, ve kterých si žena může vzít tzv. menstruační prázdniny. Dočkáme se podobné výsady i v Evropě? A proč některé Asiatky volno od zaměstnavatele záměrně nečerpají?
marianne.cz

Otevřeně o ženském těle

V naší společnosti jsou gynekologická témata stále tabu. Málokterá žena otevřeně řekne, že zítra jde na gyndu, nebo se svěří kamarádce s choulostivým problémem. Naopak, stále se mnoho příslušnic něžného pohlaví domnívá, že o gynekologických tématech se nemluví v soukromí, natož na veřejnosti. Důvod? Možná stud, možná příliš soukromá záležitost. Ano, všechny ženy nemusí do světa troubit, že právě menstruují nebo prodělaly kvasinkovou infekci. Důležité je pouze to, aby před svým tělem nepřivíraly oči a vnímaly ho jako nedílnou součást své osobnosti. Možná je samotné překvapí, kolik toho o svém těle neví, a jak je podstatné nezaměňovat dojmy s pojmy.

Jedním z instagramových profilů, který se zaměřuje právě na detabuizaci gynekologických a porodnických témat je @moje_gynpor. Mladá gynekoložka bez studu mluví o důležitých tématech, která se snaží nenásilnou, vzdělávací a hlavně srozumitelnou formou přenést svým sledujícím. Gynekoložka například vysvětluje, že klitoris „není jenom hrbolek na vulvě, nýbrž je jako ledovec a my vidíme pouze jeho malou část“. Zároveň se zaměřuje také na to, jak to chodí při gynekologických prohlídkách. Věděly jste například, že otázkou „Kdy jste měla poslední měsíčky?“ se sestřička ptá na začátek vašeho menstruačního cyklu? Mnoho žen a dívek se totiž domnívá, že se doptává na poslední den menstruace.

Gynekologií se zabývá také profil @gynekologie_srozumitelne, za kterým stojí gynekoložka Kristýna. I když je profil teprve v začátcích, už teď na něm naleznete příspěvky na téma poruchy menstruačního cyklu či návštěva na gynekologii. Kristýna se snaží gynekologická témata zpracovat do hloubky, a tak si z jejích příspěvků můžete odnést opravdu vytříbené informace. Zajímavé příspěvky naleznete také na @postrehy_z_gynekologie, profilu slovenské urogynekoložky Olgy Káčerikové.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Menstruace není tabu

Kromě profilů, které se zaměřují obecně na gynekologická témata, najdeme také profily čistě o menstruaci. I v tomto ohledu totiž panuje mnoho mýtů, které je důležité uvést na pravou míru. Své by o tom mohla vyprávět gynekoložka Cassandra Wilder, která spravuje instagramový profil @menstruationqueen. Pokud vám nedělá problém angličtina, pak se na jejím profilu dozvíte zajímavé informace o nadvládě ženských hormonů, způsobech, jak je zkrotit, a také o tom, že na barvě menstruace doopravdy záleží. Další profil zaměřený na menstruační cyklus nese název @ownyourcycle a spravuje ho blogerka Michaela. „Menstruační cyklus odráží naše zdraví. Není to celé jenom o menstruaci. Pokud se poznáte svůj menstruační cyklus, získáte od něj neuvěřitelné informace o svém celkovém zdraví,“ píše Michaela ve svém příspěvku. 

Proč poznat své tělo?

Ať už je vám padesát, nebo patnáct, zjišťujte si o svém těle sebemenší detaily. Uvidíte, že jakmile pochopíte, jak funguje, bude váš život mnohem jednodušší a kvalitnější. Podstatné je pouze to, abyste sledovaly kvalitní zdroje informací, za kterými stojí gynekologové, porodní asistentky nebo vědci. Pouze v takovém případě máte jistotu, že do svého života nepřizvete další nesmyslné mýty.

Mohlo by se vám líbit

Cvičte podle menstruačního cyklu! Vyhnete se zdravotním komplikacím i nabírání na váze

Měly bychom si zvyknout na to, že hormony jsou neviditelným šéfem našeho těla. Ovládají nejen naše emoce, chutě či psychickou pohodu, ale nenápadným hláskem promlouvají také do našeho tréninkového plánu. Zkuste s hormony nebojovat, ale naopak jim naslouchat. Uvidíte, že docílíte nejen lepších sportovních výkonů, ale především vnitřní harmonie.
marianne.cz

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?