Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?

Vztahy se proměňují neustále. Zatímco v minulosti bylo poměrně běžné někoho jen tak oslovit na ulici, dnes se jedná o velký unikát. Lidé se seznamují především na online aplikacích, a to zejména ti mladí. V tom, co tam hledají, se ale přeci jen vracejí k vztahům tak, jak byly koncipované před několika desítkami let.

Tereza Čaladi | 19. 04. 2024

Dnešní svět je úzce provázaný s technologiemi, skrz které částečně žijeme i naše životy. Jistě, snažíme se být co nejvíce přítomní a užívat si to, co máme kolem sebe offline. Ale jen se zamyslete nad tím, s kolika lidmi se během jednoho dne bavíte jen díky vašemu telefonu. To se týká v dnešní době téměř všech lidí, ale u generace Z, do které se řadí jedinci narození přibližně mezi roky 1997 a 2012, to platí extrémně. Je totiž silně ovlivněna digitálním věkem i současnými společenskými změnami.

Online seznamování jako norma

Podle poměrně nedávného průzkumu Institutu Moderní láska a výzkumné agentury Behavio online seznamování jasně vede. Tímto způsobem se seznámila zhruba pětina Čechů. Ovšem zatímco mileniálové to vnímají jako prostředek, který vyzkouší, ale nejradši by se mu vyhnuli, generace Z to bere jako naprosto standardní způsob seznamování, na což poukazuje zakladatelka seznamovací agentury Date2k Kristýna Mertlová. Ale nejenom to, komunikace v online prostoru má tak trochu svoje vlastní pravidla, zejména když jde o první zprávy mezi potenciálními partnery.Zkoumají a analyzují, kdo komu napsal první, jak dlouho druhému trvalo, než odepsal, jaké použil smajlíky, zda vůbec nějaké nebo třeba délku zprávy. Zároveň je jejich seznamování neseno obrovskou obavou a pocity nejistoty, od obav z odmítnutí a jasného vyjádření a nastavení vztahu až po neuvěřitelný nárůst pocitu osamělosti a sexuálního obtěžování online,“ komentuje Mertlová.

Mohlo by se vám líbit

V zajetí seznamovacích aplikací

Začíná to nevinně. Z hecu nebo zvědavosti si stáhnete seznamovací aplikaci a netrpělivě vyčkáváte, co se bude dít. Světe div se, nic! A tak trávíte v aplikaci čím dál tím více času, protože věříte, že jednou se ke svému vysněnému protějšku proklikáte. Možná se vám to povede za pár dnů, možná u aplikace strávíte několik měsíců…
marianne.cz

Co generace Z ve vztazích hledá?

Zajímavé přitom je, že ačkoliv to může působit, že vzhledem k formě seznamování je generace Z více povrchní, opak je pravdou. Hledají hlubší spojení, možná více než kdy kdo dřív.Na základě studií z USA tato generace preferujeve vztazích serióznost, autenticitu, kompatibilitu a sdílené hodnoty a odmítá povrchní randící kulturu. Dokonce se v souvislosti s touto generací objevil i nový trend zvaný hard-balling, v jehož rámci se od počátku komunikace řeší ve vztahu závažná témata (jako kdy chci mít děti, svatbu atd.) často hned na prvním rande (nebo dokonce po zprávách na seznamce) a pokud se to nepotkává s představami druhého, nebo třeba v té otázce ještě nemá jasno, randění okamžitě jako ztrátu mého času uzavírám. Zároveň je patrný rostoucí nárůst strachu z odmítnutí, což vede k častější izolaci, platonickým vzplanutím, novým formám vztahů ale i nárůstu významu sebelásky. A zároveň dochází k posunu v oblasti sexuálního chování. Výzkum v Kalifornii ukázal, že téměř 4 z 10 lidí ve věku 18-30 let neměli během posledních 12 měsíců žádné sexuální partnery,“ vysvětluje Mertlová.

To se přitom netýká pouze USA, ale i české generace Z. Bylo zajímavé ověřit si data na studentech z ČR, když jsem na workshopu Seznamování a vztahy 21. století měla možnost toto téma probrat a zjistit, že většina informací odpovídá i českému ‚rybníčku‘. Na druhou stranu, jako vždy a ve všem, je i oblast seznamování velmi individuální a rozhodně neexistuje jednoznačně univerzální návod nebo pravidla pro jakoukoliv generaci. Někdo se seznamuje zásadně naživo a je mu to přirozené, jiní preferují digitální svět sociálních sítí a aplikací,“ uzavírá odbornice.

Jak tedy vypadají vztahy generace Z?

Vztahy generace Z se tak výrazně neliší od těch v jiných generacích. Kdo by si nepřál mít hluboké spojení s partnerem. Rozdíl je možná v tom, že na tom mladí více pracují. Soustředí se na sebelásku, sebehodnotu, uvědomění si toho, co opravdu chtějí a to potom hledají. To ale neznamená, že nezkouší nic nezávazného, v posledních letech jsou velice běžné takzvané situationshipy, které by se daly přeložit jako skorovztahy. Jsou ale brané pouze jako dočasné řešení předtím, než se usadí.

Mohlo by se vám líbit

Pravidlo 80:20 zachraňuje vztahy. V čem tkví jeho kouzlo?

O pravidle 80:20 jste možná slyšeli v souvislosti s hubnutím, kde znamená, že 80 % z našeho energetického přijmu by měly být nutričně bohaté potraviny pro zdravý životní styl, zatímco do zbylých 20 % spadá zmrzlina, popcorn, víno a další podobné neřesti. Ve vztazích se aplikuje stejný princip pravidla, ale trochu jinak.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

Životní styl
Recept na lepší život: Jak si za 3 týdny vybudovat zdravé návyky?

Recept na lepší život: Jak si za 3 týdny vybudovat zdravé návyky?

Životní styl
Ovládáte umění emoční inteligence? Zjistěte, zda splňujete 3 pravidla chování

Ovládáte umění emoční inteligence? Zjistěte, zda splňujete 3 pravidla chování