Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Předvoj menopauzy, o kterém se nemluví! Víte, co je to perimenopauza?

Info ikona
Žena

Zatímco o menopauze se ve společnosti hojně hovoří, perimenopauza se skrývá v ústraní. Přitom právě toto období, kterým ženy prochází mezi třicátým až čtyřicátým rokem, může potrápit nejen fyzické zdraví, ale také psychickou pohodu.

Všechny ženy tuší, že okolo padesátého roku přijde menopauza. To je holý fakt, který musíme přijmout a nedělat si z něj velké vrásky. Málokdo ale tuší, že menopauza má své fáze, přičemž jednou z fází je perimenopauza. Laicky řečeno se jedná o předvoj menopauzy, který o sobě dává vědět někdy mezi třicátými až čtyřicátými narozeninami. Hlavním znakem perimenopauzy je pokles estrogenu, tedy hlavního ženského hormonu.

Mohlo by se vám líbit

Když perimenopauza klepe na dveře

To poslední, co okolo třicátého roku chceme řešit, je perimenopauza. Přesto je důležité, aby ženy před mladší sestrou menopauzy nepřivíraly oči a věděly, co s sebou přináší. Jak už bylo řečeno, hlavní změnou je pokles estrogenu. Není ale výjimkou, že hladina estrogenu v tomto období divoce kolísá, což se může projevit nepravidelnou nebo bolestivou menstruací. Hormonální otřesy mohou ovlivnit také kvalitu vašeho spánku a úroveň libida. Některé ženy zase potrápí mozková mlha, případně emoční nestálost. Ať už sršíte blesky, pociťujete úzkostné stavy nebo jenom nemáte náladu, to vše může být spojeno právě s předvojem menopauzy.

Největším kamenem úrazu je v tomto případě chybná diagnóza. A tak někteří lékaři mohou perimenopauzu přehlédnout, a tudíž chybně diagnostikovat depresi, úzkost nebo únavový syndrom. „Perimenopauza je normální životní událost, nikoliv nemoc. Bohužel je příliš často podceňovaná a málokdo ji bere vážně. I proto je důležité, aby se o perimenopauze ve společnosti mluvilo,“ řekla gynekoložka Louise Newson pro Red Online.

Info ikona
Jóga

Jak zvládnout perimenopauzu bez ztráty kytičky

Perimenopauza není nemoc, na kterou vyzrajete platíčkem léků. Naopak, je to přirozená součást ženského života, a proto se vyplatí, když s ní nebudete urputně bojovat, a naopak ji přijmete. Snažte se v tomto období tělo i mysl rozmazlovat. Choďte na procházky, naordinujte si dlouhý spánek, sportujte, a především se zaměřte na zdravý jídelníček. Pokud zůstaneme u stravování, vyplatí se, když do jídelníčku zařadíte potraviny bohaté na fytoestrogeny, tedy rostlinné sloučeniny podobné estrogenu. K přírodním zdrojům fytoestrogenů se řadí lněná semínka, luštěniny, celozrnná rýže, ořechy, rajčata, brusinky, jablka, anýz nebo kopr. Mimochodem určitý zdroj fytoestrogenů objevíte také v pivu nebo červeném vínu.

Krok vedle neuděláte ani tím, když budete pravidelně konzumovat kvašené potraviny, jako je kysané zelí, kefír nebo kimchi. Střevní mikrobiom má totiž velký vliv na hormonální zdraví, a tudíž bychom mu také měly věnovat pozornost. V neposlední řadě se snažte vypořádat s nahromaděným stresem. Jakmile totiž pocítíte napětí, stoupá hladina stresového hormonu kortizolu, což má zásadní dopad na rovnováhu estrogenu a progesteronu v lidském těle. Zkuste tedy do svého života přizvat jógu nebo meditaci, díky kterým se dokážete plně uvolnit.

Změňte vnitřní nastavení

Věřte nebo ne, průběh perimenopauzy i menopauzy je ovlivnět i samotným přístupem. Pokud vás toto období bude nervovat dávno předtím, než se stane realitou, pak je pravděpodobné, že jeho symptomy budou velmi nepříjemné. Na druhou stranu můžete zvolit opačnou strategii a přistupovat k menopauze či perimenopauze pozitivně. Ne nadarmo se říká, že ženy ve středním věku prožívají své silné období, během kterého jsou nebojácné, stojí nohama pevně na zemi, a především znají své kvality a přednosti.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku