Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Proč je dobré, když se partneři v dlouhodobém vztahu čas od času hádají

Hádky jsou ve společnosti často chápány jako něco, co přichází, když to ve vztahu už nefunguje. Ale opak je pravdou. Právě díky konfliktům se totiž partneři mnohdy více poznávají a sbližují. Jaká další pozitiva z nich mohou plynout, pokud jsou konstruktivní? To pro vás máme níže.

Tereza Čaladi | 24. 09. 2022

„Nemůžeš jít s tím psem jít ty? Já jsem šel včera!“ „Dávej to do myčky, ne do dřezu.“ „Proč nevyrazit jednou k moři, když každou zimu jezdíme na hory?“ To jsou věty, které mohou vyvolat hádky celkem snadno. A ačkoliv se některé věci z nich mohou zdát banální, měly by se i tak řešit. Nemít konflikty v dlouhodobých vztazích je totiž téměř nemožné. Neříkáme, ať odteď řešíte každou maličkost, řvete na sebe a celkově zavedete italskou domácnost. Konflikty se dají řešit i v klidu. Ale pokud se partneři nikdy nehádají, může to být spíše tím, že se minimálně jeden z nich vyhýbá nějakému nepříjemnému tématu (kterým může být nějaká věc, co mu ve vztahu vadí), jelikož nechce vyvolat rozpor. To ale může vést k tomu, že se v něm hromadí frustrace a vztek a jakmile jednou konflikt nastane, může být zbytečně velký, nepříjemný a možná také poslední. Jelikož se dotyčný od svého partnera již příliš distancoval a sám si vše během svého procesu tichého naštvání v hlavě rozmyslel.

Pokud se vám tedy někdo někdy chlubil, že se s partnerem vůbec nehádají, pak neoprávněně. Jelikož jak studie potvrzujíhádky ve vztazích jsou zdravé. Konkrétně mohou přinést benefity z následujících důvodů.

  • Konflikty jsou známkou toho, že vám na sobě vzájemně záleží

Pokud se s vámi partner chce hádat, řešit i maličkosti jen proto, aby se váš vztah zlepšil, pak vás má opravdu rád. A snaží se, protože chce s vámi ještě nějakou dobu být.

  • Připomínají vám, kdo jste

Spor znovu potvrzuje nezávislost každého z vás. Pokud byste se vždy na všem shodli, ztratili byste vědomí sebe samého. Občasný konflikt vám připomene, že jste různí lidé, a může pomoci stimulovat konverzace, nápady a hlubší porozumění vašemu partnerovi.

  • Pomáhají nastavit hranice

Nejenom, že vám hádky připomínají, kdo jste, ale také díky nim můžete vyslovit, jaký chcete, aby váš vztah byl. Stanovíte si tak hranice, které byste neměli překročit, a potom budete oba šťastnější. Například pokud jeden z vás nemůže snést, když nádobí zůstane ve dřezu, je dobré to říct dříve než později, jelikož to jinak může vést ke zbytečné nespokojenosti.

  • Více se díky nim poznáte

Během vyjmenovávání stížností a hledání řešení můžete o vašm partnerovi zjistit věci, které jste do té doby nevěděli. V ten moment je zranitelný a nejspíš se vám otevře více než kdy jindy. Můžete se tak dozvědět o jeho nadějích a obavách týkajících se vašeho vztahu, ale i si například všimnout, že když se ho něco příliš dotýká, tak ztiší hlas. To může vést k vašemu ještě většímu sblížení a prohloubení intimity.

  • Mohou posílit váš vztah

Řešíte-li konflikty rozumně a konstruktivně, vyjadřujete se jasně a bez krutých slov, pak to může vést ke zpevnění vašeho pouta mezi vámi. Pak lze dosáhnout bodu, že máte k partnerovi takovou důvěru, že se mu můžete svěřit bez starostí, pokud vám něco nevyhovuje. Což je velmi uklidňující. A zároveň se tak váš vztah po hádce může ještě zlepšit.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Tímto tématem se zabývala na svých stránkách a sociálních sítích i socioložka a psychoterapeutka Markéta Šetinová, která se specializuje na seznamování, vztahy a jejich proměnu v dnešní společnosti. Podle ní konstruktivní konflikty mohou přinést zpětnou vazbu, impulzy ke změně, naučit partnery mezi sebou komunikovat a pomoci jim uvědomit si své potřeby.

Je ovšem také potřeba zmínit, že hádky mohou být samozřejmě i toxické. A nejsou dobré, pokud má jedna strana mocenskou převahu, či pokud v ní padají nadávky, urážky, ultimáta a výhrůžky. Konflikt ve vztahu by neměl být o vyjednávání, ale o hledání společného řešení.

Mohlo by se vám líbit

Když se partner stane vaším koníčkem aneb Proč je důležité mít i jiné zájmy

Všude slýcháme, že je důležité, aby ti dva, co se dají spolu dohromady, měli něco společného. A jistě, je to podstatné. Ale dělat spolu úplně vše také není to nejlepší.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?