Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Proč je hranice mezi láskou a nenávistí tak tenká? Odborníci na to našli odpověď

Info ikona
poskládané srdce

Láska a nenávist jsou považovány za dvě protichůdné emoce, něco ale mají společné. To něco vysvětluje žárlivé scény, které jsou často spojovány s vášnivou láskou. Vědci to objasnili.

Tereza Čaladi | 21. 01. 2024

Vidíme to ve filmech i ve vztazích kolem nás – lidé se občas milují, pak nenávidí, a pak zase milují. Jak je tohle jejich přepínání možné? Docela snadno…

Tenká hranice mezi láskou a nenávistí

Studie využívající mozkový skener ke zkoumání nervových okruhů, které se aktivují, když se lidé podívají na fotografii někoho, koho nenávidí, zjistila, že „okruh nenávisti“ sdílí něco společného s okruhem lásky. V obou extrémních emocích je konkrétně zapojen stejný mozkový obvod, ale nenávist si zachovává zdání racionality.

Studii dělali profesor Zeki a John Romaya z Wellcome Laboratory of Neurobiology. Prováděli ji konkrétně tak, že analyzovali aktivitu nervových okruhů v mozku, které se rozsvítily, když si dobrovolníci prohlíželi fotografie nenáviděné osoby. Zjistili, že okruh nenávisti zahrnuje části mozku zvané putamen a insula, nacházející se v podkortexu orgánu. O putamenu je již známo, že se podílí na vnímání opovržení a znechucení a může být také součástí motorického systému zapojeného do pohybu a jednání. „Je příznačné, že putamen a insula jsou také oba aktivovány romantickou láskou. To není překvapivé," tvrdí profesor Zeki. Další zjištění spojené s putamenem ale už překvapivé je.

Mohlo by se vám líbit

Vysvětlení žárlivých scén

Putamen by se také mohl podílet na přípravě agresivních činů v romantickém kontextu, jako v situacích, kdy rival představuje nebezpečí,“ řekl Zeki serveru Independent. Tato zjištění tak vysvětlují, proč nenávist i romantická láska mohou vyústit v podobné činy extrémního chování – hrdinského i zlého.

Nenávist je často považována za zlou vášeň, která by měla být v lepším světě zkrocena, kontrolována a vymýcena. Pro biologa je však nenávist vášní, která je stejně zajímavá jako láska. Stejně jako láska je často zdánlivě iracionální a může vést jednotlivce k hrdinským i zlým činům. Jak mohou dva protikladné pocity vést ke stejnému chování?“ doplnil profesor Zeki pro výše zmíněné médium.

Hlavní rozdíl

Zdá se, že jeden hlavní rozdíl mezi láskou a nenávistí je ve skutečnosti, že velké části mozkové kůry – spojené s úsudkem a uvažováním – se během lásky deaktivují, zatímco v nenávisti je deaktivována pouze malá oblast. „To se může zdát překvapivé, protože nenávist může být také všepohlcující vášní, jako je láska. Ale zatímco v romantické lásce je milenec často méně kritický a odsuzující k milované osobě, je pravděpodobnější, že v kontextu nenávisti může ten, kdo nenávidí, chtít uplatnit úsudek při výpočtu tahů, jak ublížit, zranit nebo se jinak pomstít,“ uzavřel profesor Zeki.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku