Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Proč je hranice mezi láskou a nenávistí tak tenká? Odborníci na to našli odpověď

Láska a nenávist jsou považovány za dvě protichůdné emoce, něco ale mají společné. To něco vysvětluje žárlivé scény, které jsou často spojovány s vášnivou láskou. Vědci to objasnili.

Tereza Čaladi | 21. 01. 2024

Vidíme to ve filmech i ve vztazích kolem nás – lidé se občas milují, pak nenávidí, a pak zase milují. Jak je tohle jejich přepínání možné? Docela snadno…

Tenká hranice mezi láskou a nenávistí

Studie využívající mozkový skener ke zkoumání nervových okruhů, které se aktivují, když se lidé podívají na fotografii někoho, koho nenávidí, zjistila, že „okruh nenávisti“ sdílí něco společného s okruhem lásky. V obou extrémních emocích je konkrétně zapojen stejný mozkový obvod, ale nenávist si zachovává zdání racionality.

Studii dělali profesor Zeki a John Romaya z Wellcome Laboratory of Neurobiology. Prováděli ji konkrétně tak, že analyzovali aktivitu nervových okruhů v mozku, které se rozsvítily, když si dobrovolníci prohlíželi fotografie nenáviděné osoby. Zjistili, že okruh nenávisti zahrnuje části mozku zvané putamen a insula, nacházející se v podkortexu orgánu. O putamenu je již známo, že se podílí na vnímání opovržení a znechucení a může být také součástí motorického systému zapojeného do pohybu a jednání. „Je příznačné, že putamen a insula jsou také oba aktivovány romantickou láskou. To není překvapivé," tvrdí profesor Zeki. Další zjištění spojené s putamenem ale už překvapivé je.

Mohlo by se vám líbit

Fenomén basorexie: posedlost líbáním fascinuje psychology i vědce

Už tisíce let je projevem náklonnosti a lásky. Můžeme díky němu bez jediného slova říct úplně všechno. Řeč je o líbání. Dokáže v nás v mžiku vyvolat euforický koktejl, který stimuluje hormony štěstí, zvyšuje pocit intimity, snižuje stres a taky prohlubuje emocionální pouto. Líbání vyvolává natolik příjemné pocity, že už se v některých případech může jednat dokonce o basorexii. Záhadnou touhu, o které byste měli vědět.
marianne.cz

Vysvětlení žárlivých scén

Putamen by se také mohl podílet na přípravě agresivních činů v romantickém kontextu, jako v situacích, kdy rival představuje nebezpečí,“ řekl Zeki serveru Independent. Tato zjištění tak vysvětlují, proč nenávist i romantická láska mohou vyústit v podobné činy extrémního chování – hrdinského i zlého.

Nenávist je často považována za zlou vášeň, která by měla být v lepším světě zkrocena, kontrolována a vymýcena. Pro biologa je však nenávist vášní, která je stejně zajímavá jako láska. Stejně jako láska je často zdánlivě iracionální a může vést jednotlivce k hrdinským i zlým činům. Jak mohou dva protikladné pocity vést ke stejnému chování?“ doplnil profesor Zeki pro výše zmíněné médium.

Hlavní rozdíl

Zdá se, že jeden hlavní rozdíl mezi láskou a nenávistí je ve skutečnosti, že velké části mozkové kůry – spojené s úsudkem a uvažováním – se během lásky deaktivují, zatímco v nenávisti je deaktivována pouze malá oblast. „To se může zdát překvapivé, protože nenávist může být také všepohlcující vášní, jako je láska. Ale zatímco v romantické lásce je milenec často méně kritický a odsuzující k milované osobě, je pravděpodobnější, že v kontextu nenávisti může ten, kdo nenávidí, chtít uplatnit úsudek při výpočtu tahů, jak ublížit, zranit nebo se jinak pomstít,“ uzavřel profesor Zeki.

Mohlo by se vám líbit

Být „tou druhou“ není vždycky volba: Zpovědi milenek, které si role milenek nevybraly

Když je žena ve vztahu podvedená, obvykle vidí situaci jasně: Ta jeho druhá je hrozná fúrie a svedla ho. Jenomže pravdou je, že ne vždy „ta druhá“ vůbec ví, že je druhá...my s pár takovými ženami mluvili. Možná i vás bude zajímat jejich pohled na věc.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Životní styl
Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Životní styl
Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Životní styl
Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?