Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 komunikačních chyb, které mohou zničit vztah

Info ikona
pár

Snad každý ví, že základem dlouhotrvajícího vztahu je dobrá komunikace. Občas se ale stane, že na to začnou partneři tak trochu zapomínat a do jejich komunikace se vloudí nějaké nešvary. Na jaké konkrétní věci si dát pozor?

Tereza Čaladi | 30. 09. 2023

Komunikace vnáší do vztahů hlubší a trvalejší spojení. Můžete se znát jakkoliv dobře, ale stejně nečtete tomu druhému myšlenky a nevíte, jak přesně se cítí a co se mu honí hlavou, pokud vám to neřekne.

Rozsáhlý výzkum provedený Johnem Gottmanem, zakladatelem Gottman Institute, ukázal, že komunikační vzorce páru mohou skutečně předpovídat úspěch jejich vztahu. Komunikace může vést k větší intimitě, emocionální blízkosti, důvěře a celkově k pevnosti a dlouhověkosti vztahu. To ovšem platí, pokud je upřímná a efektivní.

Mohlo by se vám líbit

Časté komunikační chyby v dlouhodobých vztazích

Slova mají magickou moc – mohou zraňovat, ale i léčit. Komunikace však není pouze o nich. Hrají v ní roli i neverbální narážky, tón hlasu či řeč těla. Na to vše je důležité myslet. Teď už ale o tom, jaké chyby nejčastěji ničí vztahy. Ty sepsal pro Psychology Today psychiatr z Dublinu Padraic Gibson:

  1. KáráníNapomenutí někoho za jeho činy obvykle situaci zhoršuje, místo aby ji zlepšovalo. Tím, že si někdo hraje na oběť a obviňuje druhou osobu, zahajuje cyklus agrese a odmítání. Je důležité sdělovat své pocity jinak, vyhýbat se vyčítavým jazykům a místo toho se soustředit na konstruktivní dialog.

  2. Kázání. Používání morálních komunikačních stylů podobných náboženským kázáním není vhodné pro intimní vztahy. Snaha vnutit morální normy a kritizovat chování druhých může vést k odporu. Je důležité pochopit, že kázání jen zřídka vede k pozitivním změnám ve vztahu.

  3. Chvála a kritika v jedné konverzaci. „To je skvělý, že jsi dal dohromady ten stolek. Ještě tam čekají na přivrtání ty poličky už půl roku.“ Poznáváte se? Když po chvále vždy následuje kritika, vytváří to kontrast mezi pozitivními a negativními výroky, což vede ke zmatku a frustraci. Neustálé zdůrazňování nedostatků dokáže zničit i ty nejsilnější vztahy. Lepší je nahradit tento přístup zdravým dialogem.

  4. Já jsem ti to říkal/a.“ Odsuzující výroky tohoto typu potom, co se něco nepovede, jen podněcují hněv a frustraci. Takové poznámky mohou v jednotlivci vyvolat pocit viny a zesílit jeho negativní emoce. Místo toho se zaměřte na rozvoj konstruktivní konverzace, aktivního naslouchání, empatie a porozumění, abyste vytvořili silné a trvalé pouto.

  5. Obviňování. Obviňování a kritika chyb druhé osoby může způsobit emocionální vzpouru a vytvořit trhlinu ve vztahu. I když upozorňování na něčí chyby se může zdát rozumné, často vede k obranným reakcím a eskaluje v konflikty. Důraz by měl být kladen na pochopení a řešení problémů, spíše než na obviňování. Přeci jen partneři jsou tým, ne protivníci. Je tak lepší vždy držet při sobě a spíše se podporovat, než shazovat.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku