Výpovědi více či méně souvisí s mýty o sexuálním násilí, které v České republice stále panují. Podle Veroniky Ježkové a Dany Pokorné, autorek Nejste v tom sama, přispívají mýty k udržování tzv. rape culture. Pod tímto termínem si můžeme představit společnost, ve které není kladen důraz na to, aby se lidé nedopouštěli sexuálního násilí. Naopak společnost spíše ukazuje, jak se chovat, aby k sexuálnímu napadení nedošlo. Tento přístup následně vede k tomu, že se oběti obviňují a častokrát ani sexuální násilí neohlásí.
Čas na změnu
Alarmující čísla obětí sexuálního násilí naznačují, že je nejvyšší čas, abychom o tomto trestném činu veřejně mluvili, a především ho jakkoliv nebagatelizovali. Věty jako: „Oblékla se příliš vyzývavě.“ „Násilí se v partnerství neděje.“ „Může si za to sama.“ by z naší společnosti měly co nejdříve vymizet. A naopak bychom měli dát prostor preventivním programům i organizacím, které se snaží detabuizovat sexuální násilí. "K řešení násilí páchaného na ženách je naléhavě nutné snížit stigma kolem této problematiky, vyškolit zdravotnické pracovníky, aby s přeživšími pohovořili se soucitem, a demontovat základy genderové nerovnosti. Zásadní jsou také intervence u dospívajících a mladých lidí na podporu rovnosti žen a mužů a rovných postojů,“ řekla Claudia Garcia-Moreno z WHO.
Zlepšení situace není pouze v rukou vzdělávacího nebo zdravotnického systému, naopak každý může začít sám u sebe. Nepřivírat oči před podobnými případy, vzdělávat se v této oblasti a vysvětlit své sociální bublině mýty ohledně sexuálního násilí, to je jenom zlomek možností, které můžeme pro oběti sexuálního násilí udělat. Nejdůležitější ale je, abychom naslouchali svému okolí a nepodceňovali to, s čím se nám svěřuje dcera, kamarádka, maminka nebo kolegyně v práci. Sexuální násilí si totiž nevybírá.