5 tipů, díky kterým se vyspíte do růžova
Jenom pět tipů vás dělí od noci, během které budete spát jako Šípková Růženka.
marianne.cz
Jedno, druhé, třetí i čtvrté zamáčknutí ranního budíku značí jediné – je podzim! A spolu s ním vstoupila do našich životů i ranní neochota vstát, a následně se vydat vstříc tmavému a mlhavému počasí.
U některých lidí může podzimní počasí vzbuzovat romantickou či melancholickou náladu, u jiných vede k zívání a ospalosti. Pokud patříte do druhé skupiny, pak nám jistě dáte za pravdu, že podzimní brzké vstávání připomíná „trest“. Zatímco do prosluněného letního dne vyskočíme jako ptáček, do tmavého podzimního rána vstává dobrovolně málokdo.
Není divu, vždyť pohled z okna nám našeptává, že je „ještě půlnoc“, a tudíž bychom se měli oddávat sladkému spánku. Jenže ručička budíku nelže, a tak nám nezbývá nic jiného, než se rozloučit s vyhřátou peřinou a vstoupit do dalšího podzimního dne.
Lámete si hlavu nad tím, proč během podzimních a zimních dnů nedokážete rychle a bezbolestně vstát? Podle lékařky Susan Lovelle můžeme za hlavní viníky považovat hormony a podmínky, za kterých dochází k jejich produkci. Konkrétně si můžeme posvítit na stresový hormon kortizol, který nás udržuje ve střehu, a hormon melatonin, díky kterému dokážeme usnout.
„Problém je v tom, že melatonin se primárně uvolňuje ve chvílích, kdy je tma, zatímco kortizolu se daří v hlučném a prosvětleném prostředí. A právě proto se cítíme ospale ve dnech, kdy je venku tma,“ vysvětluje lékařka pro Stylist. Jednoduše řečeno, podzimní tmavá rána dokážou melatonin zmást. Hormon si následně „myslí“, že je ještě noc, a tudíž pracuje na plné obrátky. Výsledkem je naše ospalost, neustálé zívání a pocit, že dneska z postele nedokážeme vstát.
Dobrou zprávou je, že existuje několik způsobů, díky kterým můžeme hormony dostat pod kontrolu. V první řadě se vyplatí, když melatoninu dáte jasnou zprávu o tom, že skončila noc. Jak na to? Rozsviťte světla v celém bytě, zacvičte si a nezapomeňte ani na osvěžující ranní sprchu. „Tohle všechno jsou rituály, během kterých dochází ke stimulaci kortizolu,“ vysvětluje Susan Lovelle.
Stejně tak je důležité, abyste v noci naspali alespoň doporučovaných sedm až osm hodin. V opačném případě hrozí, že vám ani sebedelší studená koupel nepomůže k tomu, abyste ospalost porazili. Také se vyplatí, když k podzimním ránům budete přistupovat pozitivně! Zkuste si večer připravit oblíbenou snídani, ráno si zpříjemněte šálkem dýňového latté a nezapomeňte si po zazvonění budíčku pustit oblíbenou hudbu, která vás příjemně naladí na následující hodiny.