Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Psychologie podvodu aneb 3 běžné taktiky, které používají podvodníci

Nežijeme v ideálním světě. Tu nám v cukrárně prodají dort, který už dávno není čerstvý, jindy nás chce obalamutit podomní prodejce nebo podvodníček po telefonu. Buďte tedy o krok napřed před všemi, kteří s vámi nemají čisté úmysly.

Před dvěma lety jsem čekala na vlakovém nástupišti na spoj do Vídně. Přišel ke mně starší a slušně oblečený pán a začal mi velmi milým tónem popisovat, že si omylem nekoupil zpáteční jízdenku do Ústí nad Labem, a teď mu chybí 30 korun na jízdenku domů. V tu chvíli ve mně vzbudil slitování. „Vždyť, to se může stát každému,“ probliklo mi hlavou ve chvíli, kdy jsem vytahovala třicet korun z kapsy. Pán mi děkoval a já měla radost, že jsem někomu pomohla.

Téměř srdceryvný příběh, kdyby...kdyby ke mně letos na podzim nepřistoupil na pražském hlavním nádraží znovu a nezačal mi recitovat, teď už to můžu říct, tu samou pohádkou. Třicet korun, Ústí nad Labem, chybně koupená jízdenka. Já ho poznala, on mě ne. Dotyčnému jsem odvětila, že obdobný příběh už mi vyprávěl před dvěma lety, na což zareagoval rychlým zmizením v davu. Ano, musela jsem si přiznat - nalítla jsem podvodníkovi.

Můj příběh je pouhou kapkou v moři, která mě stála jenom třicet korun. Na druhou strnu ale skvěle ukazuje, že naletět podvodníkovi je velmi snadné. Buďme tedy obezřetní a žijme ve duchu – důvěřuj, ale prověřuj. Může se nám to vyplatit, a to doslova! A stejně tak se vyplatí, když budeme vědět, k jakým taktikám se podvodníci nejčastěji schylují.

Mohlo by se vám líbit

Proč byste měli vidět dokument Podvodník z Tinderu?

Jméno Simon Leviev v posledním týdnu otřáslo nejen českým internetem. Podvodník, který se na Tinderu vydával za dědice diamantového impéria, si pohrával nejen s city, ale také s peněženkami mnoha žen. Výsledkem jeho počínání jsou obrovské dluhy napálených dívek, 15 měsíců vězení a dvouhodinový dokument s názvem Podvodník z Tinderu (The Tinder Swindler).
marianne.cz

1. Časový tlak a časově omezené nabídky

Hádáme, že k mnoha podvodům by vůbec nedošlo, kdybychom měli čas na rozmyšlenou. Bohužel, toho si jsou vědomi i podvodníci, a tak uměle vytvářejí časový tlak, který nás nutí k rychlému a nepromyšlenému jednání.

„Z psychologického hlediska máme tendenci dělat špatná rozhodnutí, když jsme nuceni jednat rychle. Pokud vás tedy podvodník dokáže přimět k tomu, abyste na něco instinktivně zareagovali, v tu chvíli využívá rychlou neuronovou síť, která nás vede k tomu, abyste jednali instinktivně nikoliv promyšleně,“ vysvětluje behaviorální vědec Pete Brooks pro Stylist. S časovým tlakem jdou ruku v ruce také časově omezené nabídky, kterých podvodníci hojně využívají.

Info ikona
Podvod

2. Důvěryhodné zdroje

Autority! Už od školních let je v nás hluboce zaryto, že autority mají vždy pravdu, a tudíž bychom je měli poslouchat. Co naplat, že v současné době se s trochou šikovnosti může za autoritu vydávat kdejaký podvodník. Stačí si vytvořit falešnou e-mailovou adresu, přidat hlavičku společnosti nebo se ve své zprávě odkazovat na „důvěryhodné“ zdroje. Voilà, jednoduchý podvod je na světě. „Jedním z dalších triků, které vídáme, je vydávání se za autoritu. Mnoho podvodníků se snaží dostat do důvěryhodného postavení tím, že se vydává za policistu, pracovníka banky nebo úředníka,“ vysvětluje behaviorální vědec.

3. Chamtivost a postavení

„Chamtivost a postavení je trik, který se používá především v investičních podvodech. Všichni totiž máme rádi pocit, že dostáváme něco nadstandardního, co jiný člověk nemá. Podvodníci jsou experti na využívání skutečnosti, že lidé chtějí rozšiřovat svá aktiva, a že někdy jsou schopni odložit svůj zdravý úsudek stranou, a raději získat příležitost s ‚vysokou návratností‘,“ tvrdí Brooks. Buďte tedy i v tomto ohledu ostražití a nenechte se zlákat „snovými“ nabídkami, které jsou „jenom pro vás“.

Mohlo by se vám líbit

Syndrom podvodníka aneb Když nedokážeme uznat vlastní úspěch

Pochvala od nadřízeného, povýšení nebo „jenom“ hlasitý potlesk po úspěšné prezentaci. Zatímco většina zaměstnanců by v takových chvílích skákala radostí až do stropu, lidé trpící syndromem podvodníka v koutku duše cítí, že si dané ovace nezaslouží. Mají totiž pocit, že jsou prachobyčejní podvodníci…
marianne.cz

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?