Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

RADKIN HONZÁK: Dnes už nelenošíme, ale prokrastinujeme

Každá historická epocha má svůj rozum. Náboženství znalo pojem hřích, věda ale tento termín nemá. Radkin Honzák se tentokrát zamýšlí nad tím, proč už dnes nelenošíme, ale prokrastinujeme.

Radkin Honzák | 2. 10. 2020

Na mých časných medicínských let se vyprávěl tenhle vtip: Přijde žena k doktorovi a žádá něco pro uklidnění, protože když je neklidná, má milence. Lékař ji chlácholí, že to dnes není nic divného, ona ale namítne, že když je neklidná, tak jich má třeba padesát do měsíce. To už lékař sáhne po receptu a napíše Meprobamat (to bylo tehdy něco jako dnes Lexaurin). Manželka přijde domů a vítězoslavně mává receptem manželovi před očima se slovy: Podívej se, jsem nemocná! Nemocná, žádná děvka!

Co se považuje za nemoc, není jen věcí příznaků, ale také věcí sociální dohody. Za mého dětství byla homosexualita trestným činem, na začátku mého profesionálního působení byla zařazena mezi psychiatrické nemoci a do posledního seznamu nemocí pocházejícího z devadesátých let už se nedostala, protože byla klasifikována jako varianta chování bez chorobného charakteru.

ČTĚTE TAKÉ: RADKIN HONZÁK: Jak přijmout odmítnutí bez urážky

Když obžerství není hřích

Je nepopíratelnou skutečností, že největší pitomost dokážou vymyslet odborníci. To dokazuje současné tvrzení o neustále rostoucí prosperitě a nutnosti rostoucí spotřeby. Není to nic příkladného, ale vyhovuje to lidské chamtivosti a hédonismu, tedy touze po požitcích. Větší poptávka a větší spotřeba znamená také větší zisky pro výrobce. Farmaceutický průmysl je výnosné odvětví a v těžké konkurenci, kdy jedna firma polyká druhou, je každý nápad přinášející zisk velmi vítaný. Objevit novou chorobu a na její léčení úspěšně prodávat nový lék se nejeví jako špatný obchod.

Epistemologie je jednou ze základních filozofických disciplín. Zabývá se původem, předmětem, rozsahem a výsledkem poznání. Její představitelé soudí, že každá epocha má svůj rozum, tedy společně sdílené a naplňované hodnoty a také svůj nerozum, který může představovat buď pozitivní vývoj (např. Einstein před sto roky), nebo naopak negativní jevy (kriminalita, drogy atd.). Dlouho bylo rozumem náboženství, před několika staletími se jím stala věda. Náboženství znalo hřích, věda tento pojem nemá. Svědomí je prevít, který vám hřešit nezabrání, ale zabrání plnému potěšení. S nemocemi je to jinak, pacienti se mají utěšovat.

Bylo tu sedm hříchů hlavních: pýcha, lakomství, lenost, hněv, obžerství, smilstvo a závist. Z některých jsme udělali přednosti a pýcha se dnes nazývá zdravé sebevědomí, z jiných těžké choroby. Už nejsem líný, už prokrastinuju, nejsem don Juan, ale člověk postižený závislostí na sexu. Nejvíc chorob pak nabízí kategorie obžerství. A budou na to pilulky!

Autorovi nedávno vyšla knížka Jak přežít léčení: Veselé čtení o bolestech.

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Jak důležitý je milostný život ve vztahu? Víme, jak často se mu ideálně věnovat

Jak důležitý je milostný život ve vztahu? Víme, jak často se mu ideálně věnovat

Životní styl
Na mobil si ani nevzpomenou: Nejlepší knihy pod stromeček pro děti i puberťáky

Na mobil si ani nevzpomenou: Nejlepší knihy pod stromeček pro děti i puberťáky

Životní styl
Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Životní styl
Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit