Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Rozvod, vypořádání společného jmění manželů a řešení výživného

Info ikona
Pár hádající se o penězích

Rozvod není náročný pouze v tom, že se jedná o ukončení vztahu a spoustu papírování. Partneři musí vyřešit i další věci. Jednou z nich je vypořádání společného jmění a domluvení se na výši výživného. Více o tomto tématu v šestém díle naší rozvodové série.

Tereza Čaladi | 9. 02. 2023

Když už se dohodnete na rozvodu a proberete, jak bude vypadat péče o děti, tak nastává ta velice nepříjemná část, kterou je vypořádání společného jmění. To je něco, do čeho se nikomu nechce. A v tom vyčerpání člověk nemá náladu handrkovat se, co je čí. Někdy je to ale potřeba. Protože jinak se můžete o spoustu peněz připravit.

Co je dobré vědět o vypořádání společného jmění manželů před rozvodem

Okolo rozvodu se objevuje spoustu informací, s nimiž se člověk do té doby nesetkal. Jednou takovou sekcí jsou i společné peníze a majetek. Podívejte se tedy, jak otázky společného jmění objasňuje a co ve své knize NEzlomená rozvodem radí koučka a terapeutku Michela Tetzeli:

  • Do společné jmění manželů spadá vše, co manželé, nebo jeden z nich, nabyli po dobu trvání manželství. Spadají sem i dluhy, tedy například nesplacené spotřebitelské úvěry či hypotéka.

  • Dohoda o vypořádání společného jmění manželů je jednou z podmínek takzvaného nesporného rozvodu, který je rozhodně preferovaný. Kdyby byl rozvod sporný a vaše manželství by bylo ukončeno bez majetkového vyrovnání, musíte počítat s tím, že manželovy peníze jsou teď skutečně jen jeho a vy máte nárok pouze na stanovené výživné. Přitom ale není dořešeno, komu patří byt, čí je auto a jak s hypotékami. Když to do tří let od rozsudku o rozvodu nevyřešíte, budou nemovitosti v podílovém vlastnictví, tedy napůl vaše a napůl manželovi. A movité ve vlastnictví toho, kdo je má v užívání. I teď je potřeba být připravená. Dohodu o vypořádání společného jmění manželů by měl zpracovat právník. Musí mít písemnou formu a podpisy obou manželů musí být úředně ověřeny.

  • Majetek si vyřešte před rozvodem. Pak je to složitější.

  • Když se vám nepodaří dohodnout, rozdělí váš majetek soud. Obecně platí, že oba manželé mají nárok na stejně velký podíl společného jmění, pokud jeden z nich nenabyl majetek formou daru či dědictvím.

  • Zánikem manželství zaniká i společné jmění manželů.

  • Nezapomeňte si vyřešit bydlení. Podle zákona pokud je vlastníkem bytu nebo domu pouze jeden z manželů může po druhém požadovat, aby domácnost opustil. Pokud byt nebo dům patří oběma, musíte se rozhodnot, kdo v nemovitosti zůstane. Pokud se nedomluvíte, soud odchod jendomu z partnerů nařídí (případně rozhodne o způsobu náhrady – například vyplacení určité finanční kompenzace).

Mohlo by se vám líbit

Rozvodové řízení skončilo. Už nejste vdaná. Jak to přijmout?

Ať už se jedná o rozchod, či o rozvod, pokud jste zkrátka byla v dlouhodobém partnerství, je opravdu velkou výzvou být opět sama. Musíte znovu najít způsob, jak se radovat z maličkostí, užívat si život a především v něm najít smysl pro sebe samu. My jsme se s koučkou, terapeutkou a autorku knihy NEzlomená rozvodem Michaelou Tetzeli pro vás pokusili sesumírovat, jak na to, ve třetím díle naší rozvodové série.
marianne.cz

Jak na stanovení výše výživného

S výživným je to také ošemetné. Abyste měla představu o tom, kolik peněz na život potomka můžete po svém bývalém manželovi požadovat, vyplatí se vědět od čeho se výše alimentů odvíjí, jinak se můžete o hodně připravit. Pětatřicetiletá Ema, jejíž příběh je zmíněn v knize NEzlomená rozvodem, má patnáctiletého syna a rozvedla se před více jak deseti lety. V té době činilo výživné 4 000. Za celou dobu si nepožádala o zvýšení výživného, a tak přišla o více jak 100 000 Kč. Pokud nechcete dopadnout jako Ema, je dobré mít na paměti následující věci:

  • Kvůli výši výživného mějte přehled o penězích. Od bývalého manžela dostáváte alimenty. Otcové si často mylně myslí, že tím přispívají i na matku, proto si schovávejte všechny účty za výdaje související s dítětem. Pak si udělejte celkové vyúčtování. To vám umožní po něm požadovat, aby se na financování výchovy a života svého potomka také spravedlivě podílel.

  • Kdy máte nárok na zvýšení alimentů? Výdaje na děti postupem času rostou, Když budete mít připraveny všechny podklady, můžete požádat o zvýšení výživného. To nastává, když nastupuje na vyšší stupeň; při mimořádném zvýšení výdajů za potřeby dítěte (například při vyšších nákladech na rozvoj talentu); při snížení příjmů pečujícího rodiče; při zvýšení příjmů či získání majetku rodiče, který má vyživovací povinnost; po uplynutí tří let od poslední změny výživného.

Mohlo by se vám líbit

Děti a rozvod: jak zařídit, aby jím co nejméně trpěly

Pokud se s manželem rozvádíte a máte děti, pak to jistě není náročné pouze pro vás, ale i pro ně. A vy to moc dobře víte. Možná kvůli nim rozvod odkládáte. Ovšem pokud váš vztah nefunguje, pak věřte, že je pro všechny lepší ho ukončit. A dá se to udělat tak, aby to děti do budoucna nepoznamenalo. Právě to řešíme v pátém díle naší rozvodové série.
marianne.cz
Zdroj článku