Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Rychločtení: Návyk, který zvýší vaši produktivitu

Zkuste se zamyslet, kolik textu vám denně projde pod očima. Začíná to pracovními e-maily, internetovými články a končí to zprávami od přátel nebo rozečtenou knihou. Co kdybychom vám ale řekli, že zmíněné texty můžete přelousknout klidně i v polovičním čase? Objevte kouzlo rychločtení, které vám pomůže nejen v pracovním životě.

Každý den čteme texty, které nás baví i nebaví. Asi se shodneme na tom, že přelousknout sto pracovních e-mailů je poměrně náročné, zatímco přečíst sto stran napínavé detektivky dokážeme lusknutím prstu. A právě v takových situacích se o slovo hlásí rychločtení, metoda, díky které můžete nezáživné texty přečíst mnohem rychleji, a tudíž si ušetřit čas i nervy. 

Mohlo by se vám líbit

Proč se vyhnout multitaskingu?

Ženy se rády pyšní tím, že na rozdíl od mužů zvládají dělat dvě činnosti najednou. I když by se mohlo zdát, že jde o úctyhodnou dovednost, opak je pravdou. Poslední výzkumy naznačují, že multitasking produktivitu nezvyšuje, a naopak negativně ovlivňuje naše duševní zdraví.
marianne.cz

Rychločtení pro všechny

Vzpomínáte si na základní školu, kde jste před celou třídou četli a učitelka vám (ne)nápadně naznačovala, že patříte k nejpomalejším čtenářům? Zapomeňte na staré křivdy! Každý člověk má své vlastní tempo čtení a rozhodně není na místě někoho označovat za „pomalého“ nebo „rychlého" čtenáře. Obzvláště to platí ve chvíli, kdy si chcete osvojit rychločtení.

Věřte nebo ne, rychločtení se neptá, jak rychle čtete klasický text. Naopak vám nabízí nový postup, díky kterému v textu rychle rozpoznáte klíčová slova, která vám napoví, o čem je hlavní myšlenka textu. A výsledek? Zatímco průměrný čtenář přečte zhruba 200 slov za minutu, rychločtenář zvládne přečíst 300 slov za minutu. A to už je poměrně zajímavé číslo pro všechny, jejichž pracovní náplň se skládá právě ze čtení dlouhých textových souborů.

Info ikona
Čtení

Jak na rychločtení?

Osvojit si rychločtení není nic složitého, avšak předem upozorňujeme, že pilování této dovednosti vyžaduje čas. Zkuste si vytisknout jeden z běžných textů, který dennodenně čtete v práci. V ideálním případě by měl obsahovat 1000 až 2000 slov. Následně text „rychle prolétněte“ očima a zvýrazňovačem podtrhněte klíčová slova, na která jste narazili. Poté z těchto klíčových slov vyvoďte, o čem text byl, a případně si jeho obsah krátce sepište. Teď už nezbývá nic jiného, než si článek v klidu přečíst tempem, které je vám blízké. Po přečtení sami zjistíte, zda váš prvotní souhrn vystihl hlavní myšlenku textu. Pravděpodobně vás překvapí, že se obě verze v podstatných bodech shodují. Nehledejte v tom žádné čáry a máry, tajemství je ukryto v našem periferním vidění, které v textu zachycuje více, než je na první pohled patrné.

V obdobném tréninku pokračujte ještě několik dnů, a poté můžete přejít k rychločtení bez psaní poznámek. Vezměte si k ruce tužku a rychle jezděte po řádcích textu. Snažte si zapamatovat klíčová slova či klíčové souvětí v textu, avšak v žádném případě nesklouzněte ke klasickému čtení. Podle odborníků je také důležité, abyste si v rychločtení vybudovali sebevědomí a věřili, že doopravdy najdete všechny podstatné body textu. Postupem času se rychločtení stane nedílnou součástí vašeho života a bez problému dokážete tímto způsobem přelousknout i náročnější nebo odbornější text.

Práce kvapná, málo platná

Mnoho lidí se domnívá, že rychločtení je jenom o čase. Pravdou ale zůstává, že kvalitní rychločtenáři vědí, že základem je soustředěnost a klid. Pokud například začínáte s rychločtením ve velké open space kanceláři, pak předesíláme, že prvotní výsledky nebudou zázračné. Proto je mnohem lepší strategií to, když rychločtení budete procvičovat v pohodlí, a především klidu, domova, a teprve následně si tento „um“ přenesete do pracovního prostředí. A v neposlední řadě nezapomeňte na to, že rychločtení se doopravdy hodí pro texty, které jsou pro vás nezáživné či nudné. Rozhodně není žádoucí, abyste si rychločtením urychlovali čtení zajímavé knížky, u které je důležité nasát atmosféru a znát každičký detail vyprávění.

Mohlo by se vám líbit

Je prekrastinace horší než prokrastinace?

Zaparkujete na prvním místě, které spatříte, i když to znamená, že k obchodu půjdete déle? Splníte pracovní úkol ještě před tím, než vás šéf o to požádá? A při úklidu rychle naházíte oblečení do skříně, aniž byste ho pečlivě roztřídili? Pokud jste alespoň na dvě z těchto otázek odpověděli ano, pak jste prekrastinátor! Vítejte v klubu.
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Nejsme líné, jen nechceme obětovat život práci: Co nás fenomén lazy girl jobs učí o kariéře

Nejsme líné, jen nechceme obětovat život práci: Co nás fenomén lazy girl jobs učí o kariéře

Životní styl
Praktické vánoční dárky pro muže: Co dát pod stromeček kutilům, dobrodruhům i módní nadšencům

Praktické vánoční dárky pro muže: Co dát pod stromeček kutilům, dobrodruhům i módní nadšencům

Životní styl
Advent v Praze: Víme, kde objednat cukroví a kam zajít na nejlepší svařák či vaječňák

Advent v Praze: Víme, kde objednat cukroví a kam zajít na nejlepší svařák či vaječňák

Životní styl
Dopřejte kulinářské dárky celé rodině: Využijte Black Friday na knížky z dílny Topreceptů a Apetitu

Dopřejte kulinářské dárky celé rodině: Využijte Black Friday na knížky z dílny Topreceptů a Apetitu

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit