Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Škola s nálepkou utopie! Děti meditují, pěstují zeleninu a učí se byznysu

Zatímco české děti zítra čeká návrat do školních lavic, děti newyorské školy WeGrow pošupajdí do prostor, které ani zdálky nepřipomínají školní třídu.

Už dlouho se mluví o tom, že náš školní systém nereaguje na rychlé tempo doby. Zatímco se žáci a studenti učí nazpaměť historická data a poučky z fyziky, unikají jim souvislosti, a především ztrácí chuť k dalšímu studiu, natož sebestudiu. Toho si byla vědoma i Rebekah Neumann, majitelka firmy WeWork. "Nemohli jsme pro svou dceru najít školu, která by podporovala její růst, vnitřního ducha i její mysl," řekla pro Fast Company. Podle Rebekah jsou všechny děti přirozenými podnikateli a humanisty. Problém ale nastává ve chvíli, kdy děti vstoupí do klasické školy a jejich přístup ke světu je rozdrcen vzdělávacím systémem. A tak se Rebekah se svým manželem rozhodla, že otevřou vlastní školu, kterou postaví na základech systému montessory.

WeGrow
Interiér školy WeGrow působí futuristicky. Zdroj: archinect.com

Ráno meditace, odpoledne práce na farmě

Ve školních osnovách WeGrow se tedy prolíná nejen montessory přístup, ale také filozofie New Age a kapitalismus Silicon Valley, a to vše v prostředí, které ani z dálky nepřipomíná školní třídu. Žáci a učitelé, kteří fungují spíše jako mentoři, společně kooperují v prosvětleném prostoru plném odstínů zelené, dřevěných „stromových“ domečků a osvětlení, jehož tvar odkazuje k mrakům. V těchto speciálních třídách probíhá vyučování, které je postaveno na šesti základních pilířích – mysl, tělo, duše, umění, uvědomělá tvorba a příroda.

WeGrow
Zdroj: cnn.com

Na začátku dne čeká na žáky ranní hudební část, po které následuje pětadvacetiminutová meditace. Zbytek dopoledne žáci stráví učením hebrejštiny, mandarínštiny či základy robotiky a strojírenství. Zároveň probíhá výuka klasických předmětů, jako je třeba matematika. Na rozdíl od klasických škol, v WeGrow si zakládají na interdisciplinárním přístupu. Po vegetariánském obědě přichází volný čas na čtení a začínají také dvě hodiny umění. „Cílem našich osnov je pomoci studentům identifikovat své superschopnosti a zjistit, jak je použít, aby pomohli ostatním,“ říká Rebekah Neumann pro New York Post. Starší žáci jsou navíc součástí speciálního programu, ve kterém jsou spárováni se zaměstnanci WeWork, a společně dělají něco, co oba zajímá. "Máme jednoho studenta, který má rád projektový management, a tak spolupracuje s naším event týmem ve WeWork." řekla Sung-Ae Yang, vedoucí výuky."

Zároveň žáci jezdí jeden den v týdnu na farmu, kde se učí pěstovat rostliny a zeleninu. Vypěstované plodiny si žáci přivezou do školy a následně trénují své podnikatelské a matematické dovednosti tím, že zeleninu a ovoce prodávají členům WeWork. Výtěžek následně věnují vybrané charitě.

škola
Zdroj: arch2o.com

Kvalita není zadarmo

Pokud je vám přístup WeGrow sympatický, pak vás pravděpodobně nebude sympatické školné. To činí 38 000 dolarů pro tříleté a čtyřleté děti a 48 000 dolarů pro děti ve věku od pěti do jedenácti let. Rozhodně se tedy nejedná o nic levného a dostupného.

Souvislející články

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?

Životní styl

<span>Jak ve vztahu neztratit sebe samu? Máme pro vás 5 tipů</span>

Jak ve vztahu neztratit sebe samu? Máme pro vás 5 tipů