Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Spolu, ale sami aneb Co dělat, když se cítíte osamoceni v partnerském vztahu

Každý se někdy cítí sám a tento pocit je zcela normální, i když máte milujícího partnera. Rozhodně to tedy neznamená, že se musíte rozcházet, jen stačí udělat ve vztahu pár změn. My pro vás máme na ně 5 tipů.

Tereza Čaladi | 20. 09. 2022

Pravdou je, že nemusíte být sociálně izolovaní, abyste se cítili osamocení. Může se vám to stát i vedle partnera. V těchto případech se může zdát, že pocit osamělosti nedává smysl, zvláště pokud se cítíte sami, když sedíte u jídelního stolu vedle své drahé polovičky.

Je to z toho důvodu, že osamělost je stav mysli, který způsobuje, že se cítíte prázdní, nechtění či nepochopení. Ve vztazích se obvykle projevuje tak, že nemáte chuť sdílet s vaším partnerem, jak jste se ten den měli, omrzí vás sex a celkově jste bezdůvodně smutní, když jste spolu, namísto toho, aby to bylo naopak. A tak se může objevit nejenom když jste sami někde zavření, ale i když jste v místnosti plné lidí, nebo vedle svého milovaného. V páru vzniká obvykle následujícími způsoby.

  • Nemáte na sebe čas

V partnerských vztazích osamělost nejčastěji přichází, když se vám seznam úkolů a plánů mimo vztah nějakým způsobem nahromadí a vy se od sebe začnete odpojovat s tím, že každý řeší momentálně své problémy. Nemusí to znamenat, že už se nemáte rádi, jen váš vztah nestíháte. Péče o děti tuto výzvu také rozhodně neusnadňuje.

  • Jeden ztratí zájem

Tento bod je jedním z nejsmutnějších, jelikož to znamená, že se jedna strana stále snaží, ale ta druhá už to vzdala. Tudíž vy můžete dělat veškeré drobnosti, ale váš partner je neoceňuje a neopětuje. Což ve vás pocit samoty akorát prohlubuje.

  • Vaše prázdnota nemá se vztahem nic společného

Váš pocit osamění může vznikat i jinde – například mezi přáteli. Můžete mít pocit, že nemáte dostatek kamarádů a že vaším jediným skutečným a nejlepším přítelem je váš partner. Je skvělé, pokud se na něj takhle díváte, ale mít pouze takového kamaráda vám nestačí.

Mohlo by se vám líbit

Svého partnera milujete, ale váš vztah ve vás vyvolává úzkost, co s tím

Motýlci v břiše a prvotní nervozita jsou celkem běžnou věcí, kterou možná máte se začátky vztahů spojenou. Co ale neustálé pochybování o tom, jak se ohledně vás ten druhý cítí, a obavy z toho, že váš vztah skončí. I tak se někteří zadaní lidé cítí. Není to však neřešitelné.
marianne.cz

5 tipů, jak samotu ve vztahu zvrátit

Samota není příjemná ani zdravá, jak z její podstaty vyplývá. Pravdou je, že ve vašem těle zvyšuje hladinu kortizolu. Což rozhodně není dobré, jelikož větší množství stresového hormonu může být základem duševních onemocnění (například deprese), ovlivnit váš imunitní systém a zvýšit riziko zánětů a srdečních onemocnění. Proto byste s měli něco dělat.

1. Proberte své pocity se svým partnerem

Může jít o to, že se s partnerem poslední dobou vzdalujete, nebo se jednoduše jedná o něco, co vzniklo pouze ve vaší hlavě. Tak či onak, je potřeba o tom mluvit. Ujistěte toho druhého, že ho neobviňujete ani nekritizujete, ale chcete se podělit o své pocity. Pak s ním sdílejte, že jste opravdu osamělí. Možná oba potřebujete udělat ve vztahu nějaké změny. Nebo to pro něj bude naprostá novinka a začne se více snažit, abyste se s ním cítili lépe.

2. Dejte si pauzu od sociálních sítí

To, že na Instagramu vidíte všechny ty „šťastné“ páry, zatímco váš vztah není zrovna ideální, rozhodně nepomáhá. Zkuste na sociálních sítích tak trávit méně času, ale zkuste to přenést i na váš vztah. Namísto neustálého psaní bezvýznamných zpráv a posílání vtipných videí z internetu si s partnerem raději zatelefonujte. Nebo ještě lépe – sejděte se ve vaší oblíbené kavárně. Zaměřte se na vzájemné spojení.

3. Udělejte pro svou drahou polovičku něco hezkého

Pokud máte rádi filmy, vemte vašeho partnera například do kina. Nebo pokud jste rodiče, zajděte někam s dětmi a dopřejte mu volné odpoledne. Na maličkostech záleží. Tímto způsobem se ve vašem těle uvolňuje oxytocin, spojovací hormon, který způsobí, že se nebudete cítit tak sami.

4. Obejměte svého partnera

Když se jeden druhého dotknete, pocítíte blízkost. Získáte také hlubší pocity spojení a důvěry.

5. Nezapomínejte na další blízké ve vašem životě

Pečujte i o další vztahy – s rodinou a s vašimi přáteli. Udělejte si tak například hezký večer s kamarády jako za starých časů. Připomenete si, že milujete ostatní a že vy sami jste milováni.

Mohlo by se vám líbit

Co dělat v případě, že vám váš partner už nepřijde atraktivní

Můžete toho druhého milovat, ale jednoduše mezi vámi vymizí sexuální napětí, které tam bylo dříve. To ovšem neznamená, že se musí jednat o konec vztahu. Dá se obnovit.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?