Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Srpnový úvodník šéfredaktorky Moniky Mudranincové

Taky jste během karantény přibraly, milé čtenářky? Já ano a jsem na sebe pěkně naštvaná...

Monika Mudranincová | 17. 07. 2020

...a to ani nemám pocit, že bych se nějak zvlášť přejídala. Vypadám teď jako Renée Zellweger, když točila Deník Bridget Jonesové (nenechte se mýlit fotkou nahoře, vsedě to není vidět). Jak se to jen mohlo stát? Odpověď na tuhle otázku jsem dostala v článku Martina Zikmunda, který najdete v srpnové Marianne. Viníkem mých plíživě nabraných kil je kortizol. Jsem vážně moc ráda, že to mám na koho hodit, díky, Martine! Kortizol je totiž stresový hormon, který se vylučuje v zátěžových situacích. Myslím, že my všichni bez výjimky jsme během koronové epidemie až obsedantně sledovali špatné zprávy a měli strach z budoucnosti.
A to byl přesně ten stres, který způsobuje vylučování kortizolu, jenž zvyšuje hladinu krevního cukru a ten se ukládá v podobě tuku.

Milé čtenářky, já vím, že nějaká ta kila navíc jsou prkotina. Chci vám říct něco důležitějšího. Pokud žijete pod tlakem dlouhodobě, vaše tělo vnímá situaci jako ohrožující a začne vylučovat kortizol nepřetržitě. Nejnebezpečnější je chronický stres, který postupem času už ani nevnímáte. Výsledkem pak není jen nadváha, ale další civilizační nemoci jako vysoký tlak nebo špatná činnost štítné žlázy. A v těchto případech jde už o život. Vím, že mnohé z vás přišly o práci, o své jistoty. Přála bych si z celého srdce, aby se situace vrátila do doby před koronou. To se ale nestane... Snažte se tedy myslet na to, abyste byly zdravé a dokázaly čelit nové době. Starejte se o sebe: dopřejte si kvalitní spánek, přečtěte si dobrou knihu, poslechněte krásnou muziku, cvičte, jezte zdravě, odpočívejte, obklopte se hodnými lidmi a zbavte se toxických vztahů. Myslím na vás a držím palce.

Užijte si léto, užívejte život!

Monika Mudranincová

šéfredaktorka Marianne

Srpnová Marianne

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.