Šťáva z kysaného zelí: Lék, nebo trend?
Zatímco před půl rokem pili influenceři šťávu z řapíku, dnes si dopřávají šťávu z kysaného zelí. A my se ptáme – opravdu má tak pozitivní účinky na naše zdraví?
Má světle žlutou barvu, nevoní vábně a rozhodně nechutná jako med. Přesto si ji denně dopřává mnoho lidí, kteří ji považují za svého životabudiče a pomocníka v cestě za zdravějším já. Šťáva z kysaného zelí není žádnou novinkou, avšak trendem se stala až v současné době, kdy si její složení zamilovali blogeři a influenceři. Ti si každé ráno dopřávají nažloutlý mok a hovoří o něm jako o zázraku!
Vypít, či nevypít?
Pokud šťávu z kysaného zelí budete chtít ochutnat, pak se připravte na to, že vašim chuťovým pohárkům nemusí lahodit. Komu ale lahodit rozhodně bude, to je váš žaludek! Prostřednictvím kyseliny mléčné ho dokáže zbavit nežádoucích bakterií a naopak podpoří růst bakterií s přídomkem „dobré“. Šťáva z kysaného zelí se tedy doporučuje všem, kteří mají problémy s trávením a zácpou. Dalším benefitem šťávy je, že obsahuje 401 miligramů draslíku (12 % doporučené denní dávky), který ovlivňuje mnoho funkcí v našem těle. Studie, která byla v roce 2018 publikována v časopise Physiologia Plantarum uvádí, že strava s vysokým obsahem draslíku snižuje krevní tlak a může zmenšit riziko osteoporózy.
Šťáva z kysaného zelí je bezesporu skvělým zdrojem vitamínu C – antioxidantu, který chrání naše tělo před volnými radikály. Zároveň obsahuje také vitamíny A, B1, B2 a vitamín K. Některé zdroje hovoří o tom, že je šťáva vhodným doplněk při hubnutí, a také jí připisují anti-age schopnosti, především vyhlazení vrásek. Tyto domněnky ale vědci nepotvrdili, a tak je pouze na vás, zda jim věříte.
Kde šťávu seženu?
V případě, že vás složení šťávy z kysaného zelí zaujalo, pak pro vás máme dobrou zprávu. Šťáva se totiž prodává v láhvích či malých plastových krabičkách (seženete ve vybraných drogériích). Následně stačí, když odměříte 100 – 150 ml a šťávu vypijete. Pokud jste šťávu z kysaného zelí ještě nikdy neměli, raději začněte s menším množstvím. Věřte, že v některých případech je méně více!
Znáte šťávu z kysaného zelí?
ČTĚTE TAKÉ: Zelený zázrak jménem řapíkatá šťáva! Proč je dobré ji pít?