Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Success bombing aneb Když přátelé mluví jenom o svých úspěších

Máte ve svém okolí někoho, kdo neustále hovoří jenom o svých úspěších a zdarech? Zdá se, že je mu vlastní pojem success bombing, tedy „bombardování úspěchem“.

Všichni jsme se ve svém životě setkali s člověkem, který neustále hovořil jenom o svých úspěších. V konverzaci na WhatsAppu nás zásoboval dlouhými příběhy o tom, co se mu podařilo v práci. Při schůzce v kavárně nás zase nepustil ke slovu, neboť „musel“ odvyprávět uplynulý den složený ze samých nadlidských výkonů hodných medaile. Na tom by zřejmě nebylo nic špatného, kdyby...nemluvil jenom o sobě!

Každý pravý kamarád má radost na duši z toho, když se druhému člověku daří a má se skvěle. Přesto platí, že rozhodně není správné, když dotyčný mluví jenom o sobě, svých úspěších a dokonalých výkonech. V anglicky mluvících zemích se pro takové chování vžilo označení „success bombing“ (bombardování úspěchem), v našich končinách ale bez problému můžeme hovořit o starém, známém – vychloubání.

Mohlo by se vám líbit

Overthinking aneb Když jste otrokem svých myšlenek

Jmenuji se Alžběta a jsem overthinker! Během vteřiny dokážu vymyslet tisíc katastrofických scénářů o tom, že vykolejí vlak, ve kterém dneska jedu do práce. A stejně hbitě večer přemýšlím, proč jsem daný den řekla to nebo ono. Přemýšlení je pro mě jako živá voda, které se ale často dokážu přepít. Obzvláště, když ještě ve dvě v noci dumám nad uplynulým dnem.
marianne.cz

Vrby úspěšných

V žádném případě není nic špatného na tom, když kamarádce napíšete, že jste dostala pochvalu od nadřízeného nebo jste během neděle stihla navařit, upéct bábovku a vypulírovat byt do posledního detailu. Problém přichází v momentě, kdy nedokážete mluvit o ničem jiném, než o vlastních úspěších a vydařených záležitostech. A navíc nedokážete dát prostor druhému člověku, aby na váš úspěch zareagoval, případě přidal k dobru jeho povedený den.

„Success bombing je neustálá potřeba bombardovat druhého člověka svými úspěchy. Případně ‚přebíjet‘ cizí úspěchy těmi svými,“ vysvětluje spisovatel Neev Spencer pro Stylist. Nejen, že success bombing plodí nezdravé myšlení, ale navíc je živnou půdou pro vznik narcistické kultury. Success bombingu samozřejmě nahrávají i sociální sítě, které člověku poskytují neomezený prostor k vychloubání.

Otázkou zůstává, proč někteří lidé mají k success bombingu sklony. „Skutečně úspěšní lidé nepotřebují vnější potvrzení jejich úspěchu. Navíc jsou vnitřně sebejistí, což je neustále pohání kupředu. Naopak lidé, kteří se schylují k success bombingu, mají hluboko uvnitř sebe zakořeněnou nejistotu,“ vysvětluje Spencer.

Info ikona
Mobil

Sociální sítě jako spouštěč

Jak už bylo zmíněno, success bombingu v mnohém nahrávají sociální sítě. Neev Spencer hovoří o tzv. dopaminové dávce, kterou člověk získá ve chvíli, kdy jsou jeho sociální sítě pod záplavou liků, komentářů nebo plného inboxu zpráv. „Dokonce existuje výzkum, podle kterého je tato dopaminová dávka podobná pocitu, který zažíváme po sexu. Následně není divu, že se necháme vtáhnout do víru touhy po uspokojení,“ dodává spisovatel.

Přesto nepropadejte panice! Pokud čas od času sdílíte na Instagramu selfie a máte upřímnou radost z třiceti nasbíraných liků, rozhodně to neznamená, že jste propadli success bombingu. 

Jak usměrnit success bombing?

Pokud máte ve svém životě někoho, kdo má sklony k success bombingu, pak nad tímto člověkem nelámejte hůl. V první řadě si uvědomte, že jeho vychloubání vychází z nejistoty a mnohdy i nedostatečné lásky. Při konverzování (nebo spíše poslouchání) zkuste rychle změnit téma. Je velmi pravděpodobné, že si daný člověk své vychloubání neuvědomuje.

Pokud se vám to nedaří, zkuste mu skočit do hovoru a začnete mluvit i o svých úspěších. A v neposlední řadě netleskejte každému slovu, které dotyčný prohlásí. I díky tomu ho můžete vrátit zpátky nohama na zem. Nezapomeňte, že není nic špatného, když se člověk dokáže pochválit a zhodnotit své úspěchy. Přesto je ale důležité, abychom zbytečně nezabředli do kolečka samochvály, ze kterého není snadné cesty zpět.

Mohlo by se vám líbit

Lék na stres i pomocník pro šťastnější život aneb Objevte sílu mindfulness

Najít si v dnešní uspěchané době čas pro sebe je mnohdy oříšek. Odbíháme od jednoho úkolu ke druhému, vyřizujeme e-maily mezi přípravou dětí do školy a plnou pozornost věnujeme jen máločemu. Koncentrace pokulhává a spolu s ní i energie, naopak vlna stresu se na nás valí rychlostí, které se nestačíme divit. Věřte nebo ne, tenhle zažitý „řád“ můžete jednou provždy otočit ve svůj prospěch.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě