Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Success bombing aneb Když přátelé mluví jenom o svých úspěších

Info ikona
Mluvit

Máte ve svém okolí někoho, kdo neustále hovoří jenom o svých úspěších a zdarech? Zdá se, že je mu vlastní pojem success bombing, tedy „bombardování úspěchem“.

Všichni jsme se ve svém životě setkali s člověkem, který neustále hovořil jenom o svých úspěších. V konverzaci na WhatsAppu nás zásoboval dlouhými příběhy o tom, co se mu podařilo v práci. Při schůzce v kavárně nás zase nepustil ke slovu, neboť „musel“ odvyprávět uplynulý den složený ze samých nadlidských výkonů hodných medaile. Na tom by zřejmě nebylo nic špatného, kdyby...nemluvil jenom o sobě!

Každý pravý kamarád má radost na duši z toho, když se druhému člověku daří a má se skvěle. Přesto platí, že rozhodně není správné, když dotyčný mluví jenom o sobě, svých úspěších a dokonalých výkonech. V anglicky mluvících zemích se pro takové chování vžilo označení „success bombing“ (bombardování úspěchem), v našich končinách ale bez problému můžeme hovořit o starém, známém – vychloubání.

Mohlo by se vám líbit

Vrby úspěšných

V žádném případě není nic špatného na tom, když kamarádce napíšete, že jste dostala pochvalu od nadřízeného nebo jste během neděle stihla navařit, upéct bábovku a vypulírovat byt do posledního detailu. Problém přichází v momentě, kdy nedokážete mluvit o ničem jiném, než o vlastních úspěších a vydařených záležitostech. A navíc nedokážete dát prostor druhému člověku, aby na váš úspěch zareagoval, případě přidal k dobru jeho povedený den.

„Success bombing je neustálá potřeba bombardovat druhého člověka svými úspěchy. Případně ‚přebíjet‘ cizí úspěchy těmi svými,“ vysvětluje spisovatel Neev Spencer pro Stylist. Nejen, že success bombing plodí nezdravé myšlení, ale navíc je živnou půdou pro vznik narcistické kultury. Success bombingu samozřejmě nahrávají i sociální sítě, které člověku poskytují neomezený prostor k vychloubání.

Otázkou zůstává, proč někteří lidé mají k success bombingu sklony. „Skutečně úspěšní lidé nepotřebují vnější potvrzení jejich úspěchu. Navíc jsou vnitřně sebejistí, což je neustále pohání kupředu. Naopak lidé, kteří se schylují k success bombingu, mají hluboko uvnitř sebe zakořeněnou nejistotu,“ vysvětluje Spencer.

Info ikona
Mobil

Sociální sítě jako spouštěč

Jak už bylo zmíněno, success bombingu v mnohém nahrávají sociální sítě. Neev Spencer hovoří o tzv. dopaminové dávce, kterou člověk získá ve chvíli, kdy jsou jeho sociální sítě pod záplavou liků, komentářů nebo plného inboxu zpráv. „Dokonce existuje výzkum, podle kterého je tato dopaminová dávka podobná pocitu, který zažíváme po sexu. Následně není divu, že se necháme vtáhnout do víru touhy po uspokojení,“ dodává spisovatel.

Přesto nepropadejte panice! Pokud čas od času sdílíte na Instagramu selfie a máte upřímnou radost z třiceti nasbíraných liků, rozhodně to neznamená, že jste propadli success bombingu. 

Jak usměrnit success bombing?

Pokud máte ve svém životě někoho, kdo má sklony k success bombingu, pak nad tímto člověkem nelámejte hůl. V první řadě si uvědomte, že jeho vychloubání vychází z nejistoty a mnohdy i nedostatečné lásky. Při konverzování (nebo spíše poslouchání) zkuste rychle změnit téma. Je velmi pravděpodobné, že si daný člověk své vychloubání neuvědomuje.

Pokud se vám to nedaří, zkuste mu skočit do hovoru a začnete mluvit i o svých úspěších. A v neposlední řadě netleskejte každému slovu, které dotyčný prohlásí. I díky tomu ho můžete vrátit zpátky nohama na zem. Nezapomeňte, že není nic špatného, když se člověk dokáže pochválit a zhodnotit své úspěchy. Přesto je ale důležité, abychom zbytečně nezabředli do kolečka samochvály, ze kterého není snadné cesty zpět.

Mohlo by se vám líbit