Superdrbny útočí. Nedejte se
Ženský živočišný druh, který najdete na každém pracovišti. Drbna obecná. Rozhodně není na vyhynutí. Naopak, díky sociálním sítím získaly klepny další zbraně a je jen na vás, jak si s nimi poradíte.
Dozajista jste se s nimi setkala. Dost možná drbnou sama jste. Klepny zkrátka byly, jsou a budou. Před několika stoletími drbaly ženy u kašny, dnes se scházejí v komfortnějším prostředí openspaců a přemýšlejí, o kom a o čem by se bavily. Své jedovaté šípy navíc často nevypouštějí jen v kuchyňce u kávovaru, ale také na sociálních sítích, takže se můžete stát terčem pomluv, aniž byste o tom věděla. Tedy v případě, že na Facebooku netrávíte dlouhé hodiny a nehledáte, kde o vás zrovna kdo co napsal. To bychom se ale dotkli problému kyberšikany, což je jiné téma. Pojďme se nejdřív vypořádat s drbnami reálnými. Podaří se je vůbec někdy vymýtit, nebo mají příliš sdílné Kelišové nezničitelný kořínek?
Drbna obecná v teorii i praxi
Jak vysvětluje vztahový kouč Milan Šmíd: „Platí obecná teorie, že drbnám se daří především tam, kde není lidský potenciál dostatečně využíván a zaměstnancům zbývá dost času na vymýšlení různých teorií. Mohou být do určité míry podloženy skutečnými fakty, ale zpravidla jsou doplněny o naprosté výmysly s jediným cílem – někomu uškodit.“
V praxi to vlastně znamená, že by se kolektiv pracovníků měl skládat především z takových lidí, kteří chtějí dobře odvádět svou práci a nemají čas se scházet a vymýšlet nepodložené fantazie o komkoli z kolegů. Na to už však nemáte vliv vy jako řadový zaměstnanec, ale především vedoucí jednotlivých oddělení, spolu s vedením společnosti a HR pracovníky. Ti totiž dávají dohromady lidi, kteří ve finále vytvářejí reálnou firemní kulturu na pracovišti. Pokud jsou tedy dostatečně zkušení a nenechají drbnu do kolektivu svých lidí proniknout, mají ostatní víceméně vyhráno.
Hra bez hráčů
Když už nastane situace, že se drbna ocitne ve vaší blízkosti, nejvíc jí ublížíte tím, že s ní nebudete její hru hrát. Tedy nebudete reagovat na dobře mířené šípy. Necháte ji, aby si vylámala zuby na tom, že ostatní členové kolektivu zkrátka nemají zájem.
Co ale dělat, když nejvíc drbe šéfová? Kouč uklidňuje: „To není tak častý případ. Drbny se většinou rekrutují z řad pracovníků bez rozhodovacích pravomocí. Mezi manažery jsou spíše ojediněle, ti používají jiné nástroje na ovlivňování svého okolí, což je zcela jiné téma. Drbny jako takové se rekrutují z řad lidí, kteří chtějí být zajímaví, což je jen lepší případ. Druhá skupina drben jsou lidé vypouštějící nepravdy s cílem ublížit. Což je případ horší, ale i takové se dají poměrně snadno zpacifikovat. Pokud se jim chcete vyhnout, nebýt objektem jejich her, nenechte se nikdy vtáhnout do jejich debat, nereagujte na jakékoli narážky, rozhovory s nimi omezte na minimum. Jakmile se bude týkat jiné než pracovní záležitost, hovor ukončete a odejděte.“ Tímto chováním jim vezmete vítr z plachet.
Kdo odejde, vyhraje.
Jistě, nikdo vás nenutí zůstávat v blízkosti drbny, vždy máte právo odejít. Možná si vysloužíte nevraživé pohledy, na druhou stranu budete mít čisté svědomí a nikdo vás nedá do souvislosti s žádným drbem, který bude po kanceláři kolovat. Ideální je, pokud nikdy nebudete žádné nepodložené informace komentovat, poslouchat ani s nimi souhlasit.
Ale co když nastane situace, že si vás kancelářská drbna vyhlédne a přijde s pomluvou přímo za vámi? Vymluvte se na...
Autorka textu: Klára Kotábová
...CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V SRPNOVÉ MARIANNE.