Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Superdrbny útočí. Nedejte se

Ženský živočišný druh, který najdete na každém pracovišti. Drbna obecná. Rozhodně není na vyhynutí. Naopak, díky sociálním sítím získaly klepny další zbraně a je jen na vás, jak si s nimi poradíte.

Anonymous | 28. 07. 2019

Dozajista jste se s nimi setkala. Dost možná drbnou sama jste. Klepny zkrátka byly, jsou a budou. Před několika stoletími drbaly ženy u kašny, dnes se scházejí v komfortnějším prostředí openspaců a přemýšlejí, o kom a o čem by se bavily. Své jedovaté šípy navíc často nevypouštějí jen v kuchyňce u kávovaru, ale také na sociálních sítích, takže se můžete stát terčem pomluv, aniž byste o tom věděla. Tedy v případě, že na Facebooku netrávíte dlouhé hodiny a nehledáte, kde o vás zrovna kdo co napsal. To bychom se ale dotkli problému kyberšikany, což je jiné téma. Pojďme se nejdřív vypořádat s drbnami reálnými. Podaří se je vůbec někdy vymýtit, nebo mají příliš sdílné Kelišové nezničitelný kořínek?

Drbna obecná v teorii i praxi

Jak vysvětluje vztahový kouč Milan Šmíd: „Platí obecná teorie, že drbnám se daří především tam, kde není lidský potenciál dostatečně využíván a zaměstnancům zbývá dost času na vymýšlení různých teorií. Mohou být do určité míry podloženy skutečnými fakty, ale zpravidla jsou doplněny o naprosté výmysly s jediným cílem – někomu uškodit.“

V praxi to vlastně znamená, že by se kolektiv pracovníků měl skládat především z takových lidí, kteří chtějí dobře odvádět svou práci a nemají čas se scházet a vymýšlet nepodložené fantazie o komkoli z kolegů. Na to už však nemáte vliv vy jako řadový zaměstnanec, ale především vedoucí jednotlivých oddělení, spolu s vedením společnosti a HR pracovníky. Ti totiž dávají dohromady lidi, kteří ve finále vytvářejí reálnou firemní kulturu na pracovišti. Pokud jsou tedy dostatečně zkušení a nenechají drbnu do kolektivu svých lidí proniknout, mají ostatní víceméně vyhráno.

Hra bez hráčů

Když už nastane situace, že se drbna ocitne ve vaší blízkosti, nejvíc jí ublížíte tím, že s ní nebudete její hru hrát. Tedy nebudete reagovat na dobře mířené šípy. Necháte ji, aby si vylámala zuby na tom, že ostatní členové kolektivu zkrátka nemají zájem.
Co ale dělat, když nejvíc drbe šéfová? Kouč uklidňuje: „To není tak častý případ. Drbny se většinou rekrutují z řad pracovníků bez rozhodovacích pravomocí. Mezi manažery jsou spíše ojediněle, ti používají jiné nástroje na ovlivňování svého okolí, což je zcela jiné téma. Drbny jako takové se rekrutují z řad lidí, kteří chtějí být zajímaví, což je jen lepší případ. Druhá skupina drben jsou lidé vypouštějící nepravdy s cílem ublížit. Což je případ horší, ale i takové se dají poměrně snadno zpacifikovat. Pokud se jim chcete vyhnout, nebýt objektem jejich her, nenechte se nikdy vtáhnout do jejich debat, nereagujte na jakékoli narážky, rozhovory s nimi omezte na minimum. Jakmile se bude týkat jiné než pracovní záležitost, hovor ukončete a odejděte.“ Tímto chováním jim vezmete vítr z plachet.

Kdo odejde, vyhraje.

Jistě, nikdo vás nenutí zůstávat v blízkosti drbny, vždy máte právo odejít. Možná si vysloužíte nevraživé pohledy, na druhou stranu budete mít čisté svědomí a nikdo vás nedá do souvislosti s žádným drbem, který bude po kanceláři kolovat. Ideální je, pokud nikdy nebudete žádné nepodložené informace komentovat, poslouchat ani s nimi souhlasit.

Ale co když nastane situace, že si vás kancelářská drbna vyhlédne a přijde s pomluvou přímo za vámi? Vymluvte se na...

Autorka textu: Klára Kotábová

...CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V SRPNOVÉ MARIANNE

titulka

Související články

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Životní styl
Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Životní styl
Zdravě, chutně a zároveň rychle? Zkuste tyto 4 recepty a uvařte výborný oběd pro celou rodinu

Zdravě, chutně a zároveň rychle? Zkuste tyto 4 recepty a uvařte výborný oběd pro celou rodinu