Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Svého partnera milujete, ale váš vztah ve vás vyvolává úzkost, co s tím

Info ikona
vztahy, úzkost

Motýlci v břiše a prvotní nervozita jsou celkem běžnou věcí, kterou možná máte se začátky vztahů spojenou. Co ale neustálé pochybování o tom, jak se ohledně vás ten druhý cítí, a obavy z toho, že váš vztah skončí. I tak se někteří zadaní lidé cítí. Není to však neřešitelné.

Tereza Čaladi | 22. 08. 2022

Úzkost ve vás může vyvolat naprosto cokoliv – sociální kontakt, představa dovolené a ano, i vztah. Ačkoliv vztahová úzkost není oficiální diagnóza, je dostatečně reálná. Na začátku vztahu ji pociťuje téměř každý, problém nastává, pokud nepomíjí. Nemusí přitom nutně znamenat, že jste ve špatném vztahu, možná právě naopak. Strach a obavy obvykle vycházejí z toho, že nechcete projít rozchodem.

Projevy vztahové úzkosti

Nervozita a nejistota ohledně vašeho vztahu může přijít z několika důvodů. Pokud si stále nejste jisti, jestli se vztahová úzkost týká právě vás, je to zcela v pořádku. U každého vypadá trochu jinak. Nicméně tady je 7 nejčastějších projevů.

1. Strach ze závazku a zranitelnosti

Pokud vás někdo podvedl, je celkem logické, že se budete bát, že se minulost bude opakovat. Ve svých krocích jste tak nejspíš opatrní a nechcete vztahu příliš propadnout a vyjadřovat své city, jelikož vás děsí, že znovu zažijete onen pocit ublížení. Či jednoduše nejste připraveni na vztah a když tak pojmenujete to, v čem jste, může to ve vás vyvolávat stres.

2. Ukončení vztahu předtím, než se překlopí do něčeho vážnějšího

Chvíli randíte, je vám s daným člověkem fajn a možná ho dokonce začínáte mít rádi. Ale jakmile přijde na to, že by se toto vídání mělo nazývat vážný vztah, couvnete. Jednoduše si nechcete někoho připustit příliš k tělu. Jenomže vztahy se nedají dělat jen na půl.

3. Nesdílení strachů a toho, po čem toužíte, protože se bojíte, že vás váš partner opustí

Nebo naopak můžete mít toho druhého natolik rádi, že se bojíte, abyste to čímkoliv, co řeknete, nepokazili. Neříkáte mu tak, co vám vadí či jak se cítíte. Což je špatně, jelikož každý zdravý vztah by měl být založený na důvěře a upřímnosti.

4. Pochybujete o tom, že vás váš protějšek miluje

Když jste ve vztahu delší dobu a zrovna to mezi vámi nejiskří, může se velmi snadno stát, že začnete pochybovat o kompatibilitě mezi vámi a vaším partnerem. Zároveň si říkáte, jestli o vás skutečně stojí a jestli si nenajde někoho lepšího.

5. Ztratíte se u sebe v hlavě

Neustále přemýšlíte nad slovy a činy vašeho partnera. Myslel to vážně? Není v tomhle vtipu nějaký podtext? On přitom může být úplně v pohodě a jeho historka před přáteli o tom, jak jste posledně spálili večeři, není narážka na to, že jste neschopní a chce se s vámi rozejít, ale že mu to přišlo roztomilé.

6. Máte problém být přítomni

Tím, že se dokážete snadno ztratit ve svých myšlenkách, máte pak problém vnímat, co se kolem vás skutečně děje. A že to možná není až ta špatné.

7. Více se obáváte, než že byste si to užívali

Veškeré výše zmíněné znaky mohou vést k tomu, že trávíte více času vytvářením černých scénářů vaší vztahové budoucnosti a hrabáním se ve vašich pocitech. Namísto vychutnávání si chvilek s vaším partnerem.

Info ikona
vztahy

Jak vztahovou úzkost překonat

Úzkost pak může vést k tomu, že se na svého partnera navážete příliš a chcete s ním trávit veškerý svůj volný čas; neustále se ho ptáte, jestli je mezi vámi vše ok; nebo ho naopak odstrčíte a uzavřete se před ním. Tak či tak vaše úzkost může nakonec skutečně vést k rozchodu, což je ovšem zbytečné, jelikož se tak sami bezdůvodně sabotujete. K jejímu zvládnutí vám pomohou následující 4 body.

  • Buďte upřímní

Vztahová úzkost je jako každá jiná a vy si jí nemusíte procházet sami. Svěřte se s ní svým blízkým, ale především si o ní promluvte se svým partnerem. Do hlavy vám nevidí a když s ním budete otevřeně mluvit o tom, jak se cítíte, dáte mu možnost vás podpořit.

  • Zjistěte, z čeho úzkost pramení

Úzkost může mít několik příčin – nízké sebevědomí, problémy se závazky, celková úzkost či trauma z dětství. Nicméně když určíte, proč se u vás objevuje, budete o krok blíže k jejímu vyřešení.

  • Využijte uklidňující dýchací techniky

Zvýšený srdeční tep, problém s dýcháním či točení hlavy. To vše mohou být projevy úzkosti, i té vztahové. Jednoznačně s ní pomáhá hluboké dýchání, případně můžete zkusit jógu a meditaci.

  • Rozlišujte vaše domněnky a fakta

V neposlední řadě zkuste tolik nepropadat svým myšlenkám. Je důležité uvědomit si, že to, co si myslíte, nemusí být vždy pravda. A čas od času je fajn podívat se, jak se věci skutečně mají.

 

Zdroj: choosingtherapy.com

Mohlo by se vám líbit