Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Tři nejčastější zabijáci dlouhodobého vztahu podle terapeutky

Partnerský vztah se v průběhu času proměňuje spolu s okolnostmi, které přirozeně přichází. Jiná vztahová dynamika bude u novomanželů, novopečených rodičů, rodičů teenagera nebo partnerů, kterým děti právě vylétly z hnízda. Aniž byste si toho všimli, může se v průběhu těchto změn pomalu a nepozorovaně vkrást do vašeho života krize, která se vztahem pořádně zamává. Na které největší vztahové zabijáky byste si měli dávat pozor a nedopustit, aby vaše partnerství ohrozily?

Kateřina Chytra | 24. 09. 2023

Málo času a pozornosti

V denním koloběhu se míjíte a nemáte čas probrat podstatné věci, natož si říct, jak jste se ten den měli. Když už nějaká ta chvilka vznikne, převálcuje ji potřeba mentálně se vypnout u telefonu, nebo domyslet pracovní projekt. Co dnes zásadně v rodinách ubývá, je pomalý čas spolu. Nemám na mysli chvíle, kdy jste v jedné místnosti fyzicky pohromadě a přitom mentálně odpojení. Myslím čas, kdy se navzájem plně vnímáte a jste duchem přítomní. Zajímáte se o druhého, ptáte se, dáte mu prostor se vyjádřit. Jak často takové chvíle s partnerem prožíváte? A s dětmi, když jste pohromadě?

Tip odborníka:

Začněte si vědomě vytvářet v kalendáři prostor pro vás dva a prostor pro celou rodinu. Neočekávejte to od manžela, ale podnikněte sama potřebné kroky. V tu chvíli vypněte telefon, pusťte práci z hlavy, děti předejte babičce. Připravte něco dobrého k snědku a hlavně – otevřete své vnímání. Nejde o kvantitu, ale kvalitu času. 

Mohlo by se vám líbit

5 důvodů, proč jste dlouhodobě single

Už dlouho toužíte po naplňujícím vztahu, namísto toho narážíte na samolibé frajírky, kteří se leknou prvního drobného závazku v podobě naplánovaného víkendu. Bytostně si přejete mít rodinu, jen prostě není reálně s kým. A s každým dalším pokusem se vaše srdce zavírá a přestává věřit, že by se představa někdy stala realitou. Jestli se poznáváte, čtěte dál. V následujících řádcích naleznete důvody, které se skrývají za vaší nedobrovolnou samotou.
marianne.cz

Odlišná potřeba sexu

Jestliže vám na samém začátku vztahu přitažlivost fungovala a shodli jste se v potřebách, pak je otázkou, co dnes způsobuje mezi vámi propast. Pokud jeden z manželů odmítá milování, může za tím být mnoho faktorů, například únava, vyčerpání, stres z práce, financí, nedostatečná předehra, nedůvěra vůči druhému, pocit nátlaku a nesvobody, křivda z doby těhotenství a tak dále. 

Tip odborníka:

Pokud jste to vy, kdo má u vás doma častější potřebu milování, rozhodně na manžela netlačte. Tlak vytváří jen další uzavření nebo protitlak. Zkuste naopak svou nevybouřenou energii vložit do něčeho jiného – jako je úklid, zdravý pohyb, speciální večeře, práce na zahradě. Vaše vnitřní tenze povolí, vám se uleví a vytvoříte něco smysluplného. Tím můžete získat manželovu pozornost a podpořit v něm větší chuť k intimnímu spojení.

Častěji je však právě ženě vyčítán nedostatek zájmu o společné milování. Poznáváte se? Možná budete muset požádat o pomoc s prací či domácností, zprostit se nějaké zodpovědnosti, která vás stresuje, aby vám zbylo dostatek energie a pozornosti do vztahu. Někdy stačí jen překonat pohodlnost, nebo si uspořádat den jinak. Zkuste pak k milování s partnerem přistoupit, jako by to bylo poprvé. 

Jestliže je však na vás vyvíjen velký nátlak a vy cítíte spíš nechuť, řekněte jasné ne a komunikujte, co byste potřebovala. Neřešená averze k milování s vaším mužem předurčuje prohloubení vztahové krize a doporučuji ji řešit s odborníkem.

Mohlo by se vám líbit

Kvalita intimity v dlouhodobém vztahu klesá. Opravdu?

Tak, jak se mění v průběhu společného soužití vztah, prochází obměnou i partnerská sexualita. Počáteční chemie a jiskra novosti se časem vždy vytratí. Ovšem je opravdu milování po letech s jedním partnerem horší a horší?
marianne.cz

Málo peněz a strach o zabezpečení rodiny

Láska i hory přenáší, ale účty za nás nezaplatí. Hádky ohledně financí jsou dnes velmi častou příčinou vzájemného odcizení se, ba dokonce rozvodu. Karty se zásadně obracejí ve chvíli, kdy jde žena na rodičovskou dovolenou a vypadne velká část příjmu. Najednou působí více proměnných a partneři se tak dostávají do stresu.

Za prvé, dítě přináší totální změnu do té doby bezdětnému páru. Partneři potřebuji úplně jinak rozložit energii a péči o dítě a domácnost. Za druhé, žena najednou není finančně soběstačná, naopak je z velké části na muži závislá. To má vliv na ženské sebevědomí a vzniká tady prostor ke třenicím ve chvíli, kdy si žena má říkat o peníze. A za třetí, pro muže je rodina obrovská zodpovědnost a vyžaduje od něj sílu postavit se plně do role živitele rodiny. Pokud do té doby muž spoléhal na svou partnerku i finančně, bude pro něj taková změna náročná.  Velmi mnoho novopečených otců se cítí pod obrovským tlakem, který doma nekomunikují a dusí ho v sobě.  

Tip odborníka:

Určitě společně o financích mluvte, aniž byste se vzájemně obviňovali. Udělejte si klasickou tabulku nákladů a příjmů, abyste se zorientovali ve vaší situaci a viděli vše černé na bílém. Vytvořte si plán a společně se zamyslete, jak každý za sebe můžete situaci posunout.

Jestliže jste akční žena, dávejte si pozor, abyste nechtěla finanční zabezpečení rodiny doslova urvat sama. Totálně byste se vyčerpala a pomyslně byste svému muži vzala kalhoty, což by vedlo k ještě větší krizi. Spíše zkuste svého partnera podporovat, třeba k většímu pracovnímu sebevědomí, vnukněte mu myšlenku dovzdělání, otvírejte a hledejte nové možnosti.

Ať už jste se setkali s jakýmkoliv vztahovým zabijákem, pohlížejte na něj tak, že vám přináší do vztahu a rodiny změnu. Je to sice velká výzva pro všechny, ale kde je vůle, tam je i cesta. Nalézejte způsoby, jak se zabijákem naložit. Řešení naleznete zpravidla uvnitř sebe - skrze vnitřní změnu postoje. 

O autorce:

Mgr. Kateřina Chytra, koučka a celostní terapeutka, která již od roku 2012 podporuje ženy na jejich cestě za harmonickými a autentickými vztahy. V praxi jí pod rukama prošly stovky klientek, vedla v Praze workshopy na témata Vytvořte si harmonický vztah, Emoční programování, Komunikace ve vztazích, Energetické a meditační techniky. Vztahovost školila v rámci Školy koučů Pure mind a předávala tak své zkušenosti dalším koučům. Spolu s manželem se spolupodílela na pořádání festivalu Vědomého manželství a na meditační akci Ticho pro mír. Dnes žije na chalupě na Vysočině a vychovává s manželem čtyřletého syna. Své klientky provází individuálně v online terapiích nebo v online Trapeutických meditacích. Najdete ji na www.chytraterapie.cz nebo na sítích.

Mohlo by se vám líbit

Manželská krize: Kdy zůstávat kvůli dětem a kdy odejít?

Doufali jste, že k vám nikdy nepřijde, a bohužel je tady – manželská krize. Zavítala nečekaně, a vy už několik týdnů či měsíců pořádně nespíte. V takovém napětí se nedá žít. Jakákoliv snaha o diskusi vyústí v hádku, vzájemné zraňování a obviňování. Nebýt dětí, už byste si dávno sbalili kufry. Jenomže s dětmi je zapotřebí důsledně zvažovat, kdy zůstat a kdy odejít.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?