Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Úspěchy i přešlapy Liz Trussové aneb Kdo je nová premiérka Spojeného království

Info ikona
Premiérka Velké Británie

Po Železné lady a Therese Mayové se stává třetí ženou v úřadu premiéra Spojeného království a první osobou v této funkci po boku nového krále. Jaká byla její kariérní cesta, přešlapy a názory? To vše jsme pro vás zjistili.

Tereza Čaladi | 14. 09. 2022

Spojené království v současné době řeší zejména svou novou hlavu státu – krále Karla III. – a události posledních dní. Je ovšem důležité neopomíjet fakt, že předtím, než nás královna opustila, stihla ještě jmenovat novou premiérku své země. K tomu došlo konkrétně v úterý 6. září na zámku královské rodiny Balmoral ve Skotsku.

Mary Elisabeth Trussová se narodila 26. července 1975 v Oxfordu. Její otec byl profesorem matematiky na Leedské univerzitě a matka byla učitelkou a zdravotní sestrou. Je nejstarší z jejich dětí s tím, že má 3 mladší bratry. Ačkoliv má dvě jména, od útlého věku používá pouze Elisabeth, zkráceně Liz. Když jí byly 4 roky, odstěhovali se s rodinou do Skotska, kde žili do jejích 10 let. Později se vrátila do Oxfordu na univerzitu Merton College, kde vystudovala filozofii, politiku a ekonomiku. Během vysoké školy byla prezidentkou oxfordských univerzitních liberálních demokratů a členkou národního výkonného výboru liberálně demokratické mládeže a studentů. Mezi konzervativce vstoupila v roce 1996.

Její rodiče byli podporovatelé levicové strany, možná proto nejprve byla členkou liberálů a proti Margarhet Tatcherové. Během dospívání se její postoje ovšem změnily, a to včetně toho k první britské premiérce, jejíž roli minulý týden hrdě převzala.

Po škole se 10 let pohybovala v energetice a telekomunikacích jako obchodní manažerka a ekonomická ředitelka. Její politická kariéra byla oficiálně zahájena v roce 2010, když začala sbírat jednu vysoce postavenou funkci za druhou. Nejprve se stala poslankyní za jihozápadní Norfolk. Poté působila v letech 2012-2014 jako parlamentní náměstek ministra pro péči o děti a vzdělávání. V letech 2014-2016 působila jako státní tajemnice pro životní prostředí, potraviny a záležitosti venkova. V roce 2016 byla Trussová jmenována ministryní spravedlnosti a „lordem kancléřem“, neboli jednou z nejvyšších úřednic státu, čímž se stala první ženou v této funkci (výjma Eleanory Provensálské z roku 1253). Po všeobecných volbách ve Spojeném království v roce 2017 byla zároveň jmenována hlavní tajemnicí ministerstva financí. Potom, co se stal Boris Johnson předsedou vlády v roce 2019, byla jmenována ministryní zahraničí pro mezinárodní obchod a předsedkyní představenstva obchodu. Dodatečnou roli ministryně pro ženy a rovné příležitosti převzala v září 2019. Při změně kabinetu v roce 2021 byla Johnsonem povýšena na ministryni zahraničí. V prosinci 2021 byla jmenována hlavní vládní vyjednavačkou s Evropskou unií a předsedkyní Spojeného království v Radě partnerství EU-UK a podílela se na reakci Spojeného království na ruskou invazi na Ukrajinu v roce 2022.

Nenechte se ale mýlit, ani u ní to nebylo tak, že by vše šlo hladce. Před svým raketovým vzestupem se neúspěšně pokoušela o zvolení do Dolní sněmovny. A to hned dvakrát.

Mohlo by se vám líbit

Zemřela královna! Nejzásadnější milníky života a vlády královny Alžběty II.

Smutná zpráva z Velké Británie! 8. září zemřela britská královna Alžběta II. O úmrtí informoval Buckinghamský palác. Novým panovníkem Spojeného království se stal její syn Charles, dosavadní princ z Walesu.
marianne.cz

Trussová pod lupou

Jejím největším přešlapem bylo, když v roce 1994 ve svých 19 letech na konferenci liberálních demokratů v proslovu řekla, že je pro zrušení monarchie a pro to, aby se Británie stala republikou. Později však Trussová tohoto vyjádření litovala se zmínkou, že se její politické myšlenky vyvíjely, jak stárla. Možná i to bylo jedním z důvodů, proč časem změnila strany. Zároveň po setkání s královnou zmínila, že královna byla „příliš zdvořilá“ na to, aby myslela vážně to, co v minulosti řekla. Za její další „krok vedle“ se dá považovat milostná aféra, kterou měla se svým kolegou Markem Fieldem. Tu ovšem její manželství přežilo, a tak zůstala s manželem a s jejich dvěma dcerami.

Co se týče jejích názorů, je známá ekonomicky liberálními názory na podporu volného trhu zasazující se o více podnikatelské hospodářství a méně zákonů o zaměstnanosti. V roli ministryně zahraničí se celkově snažila Británii osamostatnit, tudíž byla i zastánkyní Brexitu. Podporuje LGBTQ+ komunitu, ale zároveň přistoupila k omezení práv trans lidí. Již od studijních let se zajímá o sociálně slabší lidi. Výrazně se podepsala například na podpoře rodin s dětmi a snažila se zpřístupnit vzdělání každému. A v úřadu ministra životního prostředí se zasadila zejména o dobré životní podmínky pro zvířata.

Trussová nastoupila do role premiérky v nelehkých časech, kdy se nejenom celá Británie potýká se smutkem a obtížnostmi spojenými se změnou panovníka. Zároveň vstoupila do úřadu uprostřed pokračující krize rostoucích životních nákladů spojenými s těmi za energie a s částí Evropy ve válce. Uvidíme, jak se s ní popasuje.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Co všechno víte o královně Alžbětě II.?

Královna Alžběta II. byla symbolem britské monarchie. V našem kvízu můžete otestovat, zda jste odborníkem na královskou rodinu, nebo ji znáte pouze letmo.
marianne.cz
Zdroj článku