Vánoční recepty pro čtyřnohé mazlíčky
Závěr roku je tradičně hektický a stres vnímají i na naši chlupatí kamarádi. Pro všechnu práci, přípravy a nákupy na ně nezbývá tolik času, kolik si jistě zaslouží, naštěstí Vánoce jsou za dveřmi a s nimi chvíle pro společné vycházky a spoustu dobrot. Víte, co jim můžete bez obav nabídnout? S tím vám poradí Markéta Táborská, odbornice na výživu čtyřnohých miláčků.
Sváteční tabule do misky
Tradiční smažený kapřík, klobása či řízek sice voní, až se sliny sbíhají, ale pro pejska je všechna ta sůl a mastnota ohromným náporem na žaludek a také slinivku. Pokud se chcete o svou porci podělit, připravte raději pečlivě vykostěný kousek kapra na sucho třeba v troubě, pro zpestření můžete přidat špetku rozmarýnu. Hovězí řízek bez strouhanky, tedy přírodní, také jistě neurazí, opět zde ale platí pravidlo bez soli a bez omastku. Jako vhodnou přílohu můžete zkusit doměkka povařit mrkev a přidat lžíci ovesných vloček. Myslete jen na to, že pokud Váš mazlíček jí celoročně pouze suchou stravu, sváteční hodování mu nemusí úplně sednout, tak mu dopřejte jen malou část k jeho běžné stravě. Dobrým tipem je také, odložit si trochu nesoleného vývaru z polévky a tím jednoduše přelít granule. To platí jak pro psy, tak i kočičky, které mohou čirý hovězí, rybí či drůbeží vývar (bez soli a koření) mít jako zdroj důležitých tekutin.
Cukroví pro psa?
Všechny ty naše nazdobené, křehké dobroty sice voní a vypadají lákavě, ale zvířecímu bříšku neprospějí. Čokoláda je pro ně toxická, protože obsahuje theobromin a kofein, látky, které mají neblahý vliv na srdeční činnost. Pokud by ji náhodou spořádali i s alobalem, budete pravděpodobně místo zlatého prasátka vyhlížet něco docela jiného. Čokoládou nechtějte krmit ani potkánky, morčátka nebo koně, stejně nebezpečná je i pro ně.
Ořechy mohou vyvolat, stejně jako u lidí, silnou alergickou reakci. Zároveň se jejich slupka, například z vlašáku, může zaseknout v útrobách trávicího traktu a pak už jde jen o souboj s časem. Makadamové ořechy jsou pro mazlíčky prokazatelné toxické, takže ty raději nechte mimo dosah. Navíc vysoký obsah tuků v oříšcích může být pěkný nápor pro slinivku. Psi ani kočky ořechy nepotřebují, takže není důvod jim je dávat. Natož solené arašídy!
Jestli chcete dopřát cukroví i svému hafanovi, zkuste mu připravit zdravou variantu. Můžete si na ní pochutnat i vy.
Ingredience:
1 hrnek špaldové mouky,
1 banán, 2 lžíce kokosového oleje,
1 celé vejce,
lžíce chia semínek
Ingredience promísíme a vypracujeme do vláčného těsta. Dejte prostor své fantazii, těsto můžete vyválet a vykrajovat třeba klasická linecká kolečka, kostičky, anebo jen vyválet v dlani do kuliček a vidličkou na pečicím papíru rozplácnout. Takto připravené parády rozložíme na plech a pečeme cca 30 - 40 min na 180 °C.
Se zpestřováním jídelníčku opatrně. Je zcela správné vyvažovat sváteční přísun kaloricky bohaté stravy čerstvým ovocem. Spousta psů miluje jablka, hrušky nebo mandarinky. Známe i kočičí fanoušky melounu. Je třeba ale vést v patrnosti, že málo zralé, tedy kyselé plody mohou nehezky podráždit žaludek. Některé ovoce, např. mango a banány, bohaté na jednoduché sacharidy, v trávicím traktu rychle kvasí, což vede k nadýmání či průjmům. Fakt, že hroznové víno a rozinky, jsou pro psy toxické, je poměrně zakořeněný, ale raději jej ještě připomeneme. Nestojí za to zbytečně riskovat. Nebezpečné je také avokádo, které je třeba pro ptáky vyloženě jedovaté. Cibule ani česnek by se do psí, kočičí či koňské potravy neměly vůbec dostat. Sloučeniny v těchto cibulovinách ničí červené krvinky, konkrétně hemoglobin, který na sebe váže kyslík. Požití česneku, či cibule v množství větším než 5g/kg hmotnosti zvířete může vést k otravě, přičemž u koček je tato hranice ještě nižší.
Chvíle, které během volna strávíte společně celá rodina či smečka, jsou pro vašeho miláčka nakonec to nejdůležitější a nevyváží to ani hromada krásných dárků pod stromečkem. Tak šťastné a veselé, přeje Markéta Táborská.