Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

„Věděla jsem, že mě chce zabít“ aneb Kde se bere intuice?

Někdo svůj špatný, či dobrý, vnitřní pocit považuje za šestý smysl. Psychologové ovšem pro intuici mají logické vysvětlení. Jak tedy vzniká? A je dobré se jí řídit?

Tereza Čaladi | 24. 01. 2023

Kelly už při cestě z nákupu domů zjistila, že přecenila své síly a vzala toho v obchodě moc. Nějakým způsobem ovšem zvládla vše donést až ke dveřím svého činžáku. Teď jí zbývaly pouze čtyři patra schodů a byla doma. Ve třetím se ovšem jako naschvál roztrhl jeden z nákupních pytlů a konzervy pro kočky, které z něj vypadly, se kutálely dolů. V tu chvíli se zdola ozvalo, „mám je, přinesu vám je“. Kelly dohnal pohledný mladík a nabídl jí pomoc. Měla z toho zvláštní pocit, až se cítila provinile, byl přeci jen milý, tak jeho pomoc nakonec přijala. Říkal, že jde taky do čtvrtého patra a že jde pozdě. Působilo to, že míří na návštěvu k někomu ze sousedů. Když došli před její vchodové dveře, trval na tom, že jí s věcmi pomůže dovnitř. V tu chvíli Kelly zaváhala. „Můžeme nechat dveře otevřené, jako to dělají dámy ve starých filmech. Jen to odložím a půjdu. Slibuji." Pustila ho dovnitř, ale slib nedodržel. Muž Kelly znásilnil a kdyby neposlechla svou intuici, nejspíš by ji i zabil.

Tento příběh zmiňuje Gavin de Becker, který je odborníkem na násilné chování a působí jako specialista na bezpečnostní otázky především pro vládu Spojených států amerických, velké korporace i veřejné osobnosti, ve své knize The Gift of Fear. Kelly mu přiznala, že věděla, že jí chtěl zabít, ale nedokáže říct, jak to věděla. Gavin jí v rozhovoru v knize přesvědčuje o opaku – tvrdí jí, že to ví, ať ještě vzpomíná. Po delším zamyšlení Kelly říká, „... já vím. Chápu to, chápu to. Hluk byl tou hlavní věcí – proto zavřel okno. Tak jsem to věděla!“ Kelly je tak jednou z těch, komu intuice skutečně zachránila život.

Intuice totiž staví na zkušenostech. Funguje konkrétně tak, že projde vše, co jste zažili, a vytvoří tušení. „Mnoho studií v psychologii nám říká, že intuice je velmi reálný proces, kdy mozek využívá minulé zkušenosti spolu s vnitřními signály a podněty z okolí, aby nám pomohl učinit rozhodnutí. Toto rozhodnutí se děje tak rychle, že se nezaregistruje v naší vědomé mysli,“ napsala pro server Literary Hub profesorka psychologie a zakladatelka centra pro emoce a afektivní neurovědu na Oxfordské univerzitě Elaine Foxová. Tyto zkušenosti přitom člověk získal, aniž by si to nějak více uvědomoval. Nabyl je totiž automaticky v každodenním životě. Vědci opakovaně prokázali, jak se informace mohou registrovat v mozku bez vědomí a pozitivně ovlivnit rozhodování a další chování.

Kelly odtušila pachatelovy záměry, jelikož chtěl zavřít okno, aby ji nikdo nemohl slyšet křičet. Nedávalo to smysl, protože říkal, že „už půjde“. Tak proč by chtěl zavírat okno? Naštěstí získala příležitost z bytu vyklouznout a utekla k sousedům. Bohužel nebyla jeho jedinou obětí. Muž byl později dopaden a ukázalo se, že jinou ženu skutečně zavraždil.

Mohlo by se vám líbit

Jaké je vědecké vysvětlení déjà vu? A je v pořádku, když ho zažíváte často?

Působí to jako nadpřirozený jev. Člověk se náhle ocitne v situaci, o níž má pocit, že v ní již byl, ale nebyl. Co za tím tedy je? Magie to není.
marianne.cz

Kdy je dobré intuici poslouchat...a kdy ne

Intuice vás v první řadě brání před nebezpečím a pomáhá s přežitím. Vaše pozornost dokáže nevědomky rychle rozeznat náznaky nebezpečí, i když je neznáte. Což dokazuje výše zmíněný příběh Kelly. Je tak rozhodně dobré ji poslouchat, když máte pocit, že jste vy, nebo někdo ve vašem okolí, v ohrožení. Vedle toho je dobré se jí řídit v běžném denním provozu při činění rozhodnutí. Například když chcete někomu zavolat či vám něco uvnitř vás říká, ať se zeptáte na tu danou otázku.

Kdy ovšem není tak dobré se na ni upínat, je první dojem. Zde totiž vede k rychlému odsouzení lidí na základě vašich zkušeností. Jistě, někdy tak může odhalit poměrně rychle červené vlajky, ale pokud se s někým odmítáte seznámit, protože vidíte, že má stejné vlasy jako váš bývalý a to ve vás navozuje špatný pocit, pak to není to nejlepší. Roli zde mohou hrát do velké míry také předsudky a jistě víte, že by se „kniha neměla soudit podle obalu“. Zkuste tedy lidi nejprve poznat a až potom se ohledně nich řiďte svou intuicí. Pokud se tedy nejedná o cizince, který se zjeví z ničeho nic a chce vám pomoci s nákupem...

Mohlo by se vám líbit

Jak víra v osud ovlivňuje psychiku lidí a celkově jejich fungování

Myslíte si, že lidé, kteří věří na osud, jsou v naprosté psychické pohodě, jelikož mají pocit, že je vše součástí nějakého většího plánu, děje se to tedy ze smysluplného důvodu a vede k něčemu dobrému? Ne tak docela. Studie prokazují opak.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?