Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Voda jako základní element

Bereme ji jako samozřejmost, je totiž všude kolem nás. Co když ale jednoho dne nebude? Zamysleli jste se někdy nad tímto scénářem? Možná byste měli…

Markéta Vörös | 1. 07. 2019

Typické ráno. Vstanu, jdu do koupelny a otočím kouzelným kohoutkem, ze kterého teče lehký proud studené vody. Opláchnu se. Zase ho zavřu, beru zubní kartáček s pastou a kouzlo s vodou se znova opakuje. Zní to, jako kdybych vyprávěla malému dítěti, kde se bere kohoutková voda, že? Ale možná za pár let budeme takový kohoutek opravdu považovat za kouzelný a modlit se, aby z něj nějaká voda tekla. Není to science-fiction, ani daleká budoucnost.

nsskfjskfj
Bez koupání v bazénech si léto neumíme představit

Bavíme se o rozmezí pěti až deseti let, kdy polovina světové populace může žít na místech, kterým enviromentalisté říkají „water-stressed areas“, tedy místa, u kterých hrozí, že dojde ke kritickému bodu množství pitné vody. Kapské město v Jižní Africe poskytlo výtečný příklad toho, co se může stát, když budou ohroženy dodávky pitné vody. Po celá léta město používalo více vody, než bylo schopno trvale zásobovat a pokusy omezit plýtvání a spravovat dodávky vody spravedlivěji prostě selhalo. Nakonec bylo koncem loňského roku dosaženo bodu krize, takzvaného nulového stavu. Vláda varovala před dnem, kdy by se zásoba vody jednoduše vyčerpala. Závity by běžely suché. Už nebude voda. Patricia de Lille, starostka Kapského města, sdělila pro dokumentární film, že už nebylo možné obyvatele žádat, aby vodou neplýtvali. Bylo nutné přistoupit k mnohem razantnějšímu kroku, vypnuli z domácností veškerý přítok vody! A tak lidé chodí pro vodu na ulici, čerpat ji z cisteren. Má to ale velmi přísná pravidla. Vodu lze použít pouze na pití, bez výjimky. Dokážete si představit nemít možnost si dát po ránu osvěžující sprchu, umýt si hlavu nebo nejít na splachovací záchod? S pitnou vodou z cisterny nesmí ani zalévat zahradu (pokud ještě nějakou mají), nesmí si umýt auto. V tomto případě nemilosrdně zasahuje policie, protože třeba ilegální myčky aut zde fungují. Lidé prostě nechtějí přijít o svůj těžce vydřený byznys a v Kapském měste tak jsou velké rozdíly mezi bohatými a chudými. Luxusní rezidence a hotely si bohužel pro vodu k cisternám chodit nemusí a bazén mají naplněný po okraj. Jižní Afrika ale není jediná, počet oblastí s nedostatkem vody se zvyšuje. Nová průlomová studie založená na údajích z experimentu Nasa Grace Gravity Recovery&Climate Experiment, díky satelitům za 14 let objevila 19 hotspotů po celém světě, kde dochází k rychlému vyčerpání vodních zdrojů s potenciálně katastrofálními výsledky. Patří mezi ně oblasti Kalifornie, severozápadní Číny, severní a východní Indie a Středního východu. Velká Británie podle studií dojde kritickému bodu už v roce 2025.

jhsdkhsfshfl
Krize v Kapském městě

Trocha matematiky

Naše planeta obsahuje více než miliardu bilionů litrů vody. Ale velmi málo z toho je bezpečné pít. Více než 97% vody na Zemi je totiž slaná voda. Technologie, která by uměla slanou vodu změnit na sladkou a tedy pitnou je tak nákladná, že to ve velkém měřítku není možné realizovat. Ze sladké vody, která zůstává, jsou více než dvě třetiny zamčené v ledových krytech a ledovcích. Většina zbytku je uvězněna v půdě nebo podzemních vodonosných vrstvách. To nám ponechává malou frakci, kterou můžeme použít a proto bysme si ji měli vážit a přemýšlet i nad takovými banálnimi akty, jako je kapající kohoutek. Když ho necháte a on vám pravidelně odkapává celý rok, přijdete přibližně o třista litrů vody! Kolik to je? 130 litrů na hrnek kávy, 2500 litrů na výrobu triček a 10 000 litrů na výrobů džín. Nemluvě o faktu, že přibližně 70% sladké vody po celém světě využívá zemědělství. Tak milovaná avokáda a mandle jsou přímo žíznivá po vodě. Chcete nechat hovořit čísla? V regionech pěstujících tuto plodinu je zapotřebí 320 litrů vody k pěstování jednoho jediného avokáda. Pro výrobu kilogramu je v průměru zapotřebí přibližně 283 litrů použité vody. Například v Británii po této hipsterské ingredienci doslova šílí. Supermarkety ho zde prodávají po tisících tun, nejčastěji pocházejícího z chilského regionu, kde se na něj spotřebovává tak obrovské množství vody, že v těchto oblastech způsobuje sucho.

jkdsjkdskgjsdkg
Naše planeta obsahuje více než miliardu bilionů litrů vody

Životadárná tekutina

Vodu ale pro život potřebujeme, to bez debat. Bez vody bychom totiž vydrželi naživu za ideálních podmínek maximálně týden, za těch nejextrémnějších jen pár hodin. Proč je pro nás tak důležitá? Naše tělo je tvořeno téměř ze 70% z vody, která zásobuje naše orgány, tkáně, buňky, vlasy i nehty. Prostě bez ní nejsme schopni existovat! Voda dokáže i léčit. Určitě jste někdy byli v lázeňském městě a ochutnali místní pramen vody plný minerálů nebo jste toužili po výletu k Mrtvému moři. Navíc je pro nás voda důležitá i z toho kosmetického hlediska, naši pleť udržuje šťavnatou, mladistvou a hlavně, zdravou. Všichni víme, co dokáže způsobovat dehydratace nejen naší pleti, ale i na vlasech či nehtech a není to nic hezkého. Když je v krémech nebo sérech navíc obohacena o minerály, vitamíny nebo kyselinu hyaluronovou, dokáže doslova zázraky. Ať už je tato životadárná tekutina aplikovaná zevně nebo zvnějšku.

Zase ta udržitelnost!

Je třeba nebrat vodu jako samozřejmost, protože jak dokazuje Kapské město, jednoho dne může z kohotků přestat téct a my budeme proklínat dny, kdy jsme ji nechávali jen tak protékat (což teď už samozřejmě neděláme!). Chovejte se udržitelně, ikdyž to slyšíte horem dolem a možná už vám to leze krkem. Milovanou horkou vanu napuštěnou až po okraj si dopřejte opravdu jen výjimečně. Když si myjete hlavu, naučte se vypínat kohoutek a nenechat protékat desítky litrů vody pryč. Nejspíš si totiž ani neuvědomujeme, v jakém blahobytu žijeme, když i toalety splachujeme pitnou vodou. 

jxclksjfksfj
Pitná voda z kohoutku nemusí být za pár let samozřejmostí

 

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?