Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Život pod tíhou neustálých obav

Info ikona
Mozek

Patříte k lidem, které čtyřiadvacet hodin denně sužují černé myšlenky a tragické scénáře? Zatočte jednou provždy s neustálými obavami a přizvěte do svého života klid a pozitivní nadhled.

Každý z nás se čas od času strachuje. Někdy se obáváme náročného pracovního úkolu, jindy bojujeme s problémy v rodině nebo v partnerském vztahu. A světe div se, pociťovat strach a obavy je lidské. Koneckonců sklon k obavám je nedílnou součástí lidského instinktu, který nás chrání před nebezpečím. Jenže, zatímco „zdravé“ obavy nám nemusí ubližovat, naopak leckdy vedou k lepšímu výkonu nebo posílení ducha, neustálé strachování může člověku ubližovat.

Obavy se totiž rázem můžou proměnit v posedlost, ze které není úniku. Následně se ve tři ráno budíme strachem, černé scénáře jsou naším každodenním chlebem a za každou pozitivní událostí vidíme nějaké „ale“. Nemusíme ani zdůrazňovat, že trpí nejen duše, ale také fyzické tělo. Nadměrné obavy totiž vedou k vyplavování stresového hormonu kortizolu, který může neblahým způsobem ovlivnit například naši paměť.

Mohlo by se vám líbit

Ať je duši dobře aneb Malé kroky k psychické pohodě

Zatímco bolest těla nás v klidu nenechá, bolest duše častokrát podceňujeme a zlehčujeme. Přitom duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické. Naučte se po malých krůčkách pečovat o své nitro a dopřejte mu lásku, kterou si zaslouží. Odměnou vám bude nejen dobrá nálada, ale také úsměv na rtech a čistá mysl.
marianne.cz

Žádné coby, kdyby

Jakmile se člověk dostane do nebezpečné spirály negativních myšlenek, rázem jeho hlavě dominují slova coby, kdyby. Nad jedním problémem začneme přemýšlet z různých pohledů a pohráváme si s jedním černým scénářem vedle druhého. Přitom studie prokázaly, že 85 % toho, čeho se obáváme, se nikdy nestane. To je docela pozitivní zjištění, že? Jenže, můžeme si stokrát říkat, že není důvod k panice, a přesto pomaloučku a polehoučku negativní myšlenky ovládají náš mozek i tělo. Jak tedy zpacifikovat černé myšlenky jednou provždy?

Podle vědců je důležité, abychom příliv negativity zastavili dříve, než se vymkne naší kontrole. „Jednou z nejužitečnějších věcí, které můžeme udělat, je dané problémy řešit. Nikoliv o nich pouze přemýšlet,“ apeluje psycholožka Melanie Greenberg pro Psychology Today. Dle jejího názoru byste si daný problém měli definovat tak, abyste ho mohli vyřešit. Pokud například máte dlouhodobé problémy v práci a obáváte se každého nového pracovního dne, pak se zkuste na daný problém podívat s odstupem. Třeba zjistíte, že děláte práci, která vám nepřináší radost. Nebo naopak dojdete ke zjištění, že potřebujete od nadřízeného slyšet konkrétní body zadání. Ať tak či onak, důležité je, že jste problém, který vás tíží, začali řešit.

Info ikona
Žena

Technika, která funguje

Pokud chcete vykročit z bludného kruhu negativních myšlenek, pak se v první řadě zaměřte na definici vašeho problému. Následně přejděte k pozitivní akci. V praxi to znamená, že namísto posedlosti myšlenkami, co by se stalo, kdybyste ztratili práci, partnera nebo bydlení, se začnete soustředit na to, jak nastalou situaci řešit. „Jakmile si problém definujete, můžete vytvořit sadu možných řešení. A zároveň promyslet pravděpodobné důsledky každého řešení,“ vysvětluje psycholožka. V neposlední řadě nezbývá nic jiného, než uvést řešení do praxe. Ať už tím, že si s někým promluvíte, podniknete konkrétní krok nebo přijmete skutečnost, že daný problém nemůžete vyřešit.

Zdroj: psychologytoday.com

Mohlo by se vám líbit

Víte, jaký je rozdíl mezi panickou atakou a záchvatem úzkosti?

Zrychlený typ, ztráta sebekontroly či neopodstatněný strach. Podobné symptomy, podobné pocity, avšak dva naprosto odlišné psychické problémy, které bychom neměli házet do jednoho pytle. Jaký je tedy rozdíl mezi panickou atakou a záchvatem úzkosti? A jak tyto psychické problémy řešit?
marianne.cz