Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Jak efektivně bojovat se zimní ztuhlostí?

Info ikona
Strečink

Ať hodí kamenem ten, kdo se aktuálně necítí jako medvěd probuzený uprostřed zimního spánku! Pokud v posledních týdnech bojujete s bolavými zády, ztuhlou šíjí nebo jenom máte pocit, že vaše tělo není schopné pohybu, pak je nejvyšší čas propadnout strečinku.

S prvními mrazíky se z člověka stává hotový Quasimodo. Vše je dáno tím, že před mrazem chceme uchránit horní část těla, a tak se zakulatíme a jemně nahrbíme dopředu. Bohužel, tato přirozená tendence ve spojitosti se stresem i prosezenými hodinami u počítače vede k tzv. zimní ztuhlosti. Pokud je vám tento scénář povědomý, a zároveň nepatříte k velkým sportovcům, pak pro vás máme dobrou zprávu. V ideálním případě si každý den dopřejte desetiminutové protažení, tedy strečink, díky kterému zahřejete svaly a protáhnete napjaté oblasti těla.

Mohlo by se vám líbit

Domácí posilovna

Zatímco v létě běháme po městě, jezdíme na kole, plaveme nebo vyrážíme na túry, v zimě je pro nás nadlidský úkon dojít i do fitness centra. A pokud tam už dojdeme, většinu času strávíme přemýšlením, na jaký stroj usedneme. I proto je efektivnější, když si krátký strečink budete dopřávat v pravidelných intervalech v domácím prostředí.

Zkuste si během dne najít čas, kdy můžete na pár minut vypnout. Někdo si zamilujete ranní protahování, jiný si může strečink naordinovat až po příchodu z práce nebo zaklapnutí počítače na home officu. Výhodou je navíc fakt, že nemusíte investovat do sportovního oblečení. Desetiminutové protahování bez problému zvládnete v domácí teplákové soupravě.

Čas na protahování

Každý z nás si jistě pamatuje protahovací sestavu z hodin tělesné výchovy. Pokud ale chcete do své rutiny přinést něco nového, a především zacíleného na konkrétní část těla, pak vaším nejlepším pomocníkem bude Youtube. Právě na této platformě naleznete nespočet strečinkových videí, díky kterým můžete protáhnout jakoukoliv část těla. K rannímu protažení doporučujeme video od Well and Good s názvem 8 minute head, neck and shoulder stretching routine. Naopak během dne si můžete dopřát patnáctiminutové protahovací video od Olya TV, které je zaměřené na zklidnění, protažení svalů a snížení stresu. V případě, že bojujete se zatuhlými zády, protáhněte se podle videa od Mady Morrison s názvem Back pain relief stretches.