Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Reinkarnace turistiky: Proč letos v létě vyrazit na túru?

Info ikona
Turistika

Obléknout funkční oblečení, obout kvalitní obuv a vyrazit na výlet, který je určen turistickými značkami. Na sklonku 19. století oblíbená kratochvíle, v současné době (znovu)objevený trend, kterému propadá čím dál tím více Čechů. Skoro by se chtělo zvolat, že letošní léto bude patřit turistice!

V dobách minulých jsme mohli zaslechnout, že Češi jsou národem turistů. O toto označení se zasloužil především Klub českých turistů, který na našem území vznikl už v roce 1888. Parta nadšených turistů navíc začala bryskně tvořit síť turistického značení, a tak o 133 let později patříme k zemím s nejdokonalejší a nejhustší sítí turistického značení pro pěší turistiku. Přesto jsme v posledních letech na turistiku zapomněli, a mnohem častěji dávali přednost all inclusive dovolené u moře nebo odpočinku ve wellness hotelech. Výrazný zlom přišel až s pandemií koronaviru, která uzavřela hranice s ostatními státy a omezila možnost venkovních aktivit. Právě během pandemie lidé opět vytáhli svou turistickou obuv a vydali se na výlet po krásách České republiky. A světe div se, pěší turistika opět ukázala své přednosti a dokázala, že rozhodně nepatří do „starého železa“.

Že vás představa celodenního pochodu neláká? Pak byste měli vědět, že o turistice mnozí hovoří jako o nové józe. Není divu, vždyť během turistiky kombinuje fyzické cvičení s duševní relaxací. Pěší turistika tak bezesporu přináší lepší náladu, zlepšuje kardiovaskulární zdraví a je ideálním pohybem pro všechny, jejichž pracovní týden se odehrává na kancelářské židli. Nutno dodat, že během pěší turistiky se člověk kochá okolní přírodou a objevuje nová inspirativní místa. Bezkonkurenční výhodou turistiky je také skutečnost, že je vhodná naprosto pro všechny! Ať je vám třicet nebo šedesát, můžete se vydat na procházku přírodou, během které zlepšíte svou fyzičku. Samozřejmě je důležité, abyste délku turistické procházky přizpůsobili svému zdravotními stavu a kondici.

Mohlo by se vám líbit

TIP NA VÝLET: Kam za dobrým vínem a turistikou? Jedině na jižní Moravu!

Dobré víno, krásné scenerie při zapadajícím slunci nad vinicemi, cimbálová muzika, ale i pěší či cyklo turistika a spoustu zajímavých památek - to všechno nabízí jižní Morava. My vám představíme vinařskou oblast kolem Velkých Bílovic.
marianne.cz

Trekking, hiking nebo turistika?

Už dávno neplatí, že všechny výlety můžeme označit „turistikou“. Naopak, v současném světě mnoho lidí používá pojmy jako trekking nebo hiking. Pokud se chcete v pojmech orientovat, a případně je správně používat, pak si zapamatujete, že hiking je jednodenní procházka volnou přírodou, která je zaměřena na správné technicko-sportovní provedení. Naopak trekking je spojován s dlouhým několikadenním pochodem, během kterého musíte přenocovat v noclehárnách nebo horských chatách. Slovo trekking se tedy hodí pro všechny z vás, kteří plánují třeba několikadenní poutní cestu.

Před první turistickou cestou

Na první pohled by se mohlo zdát, že jednodenní turistika je hračka, která nepotřebuje výraznou přípravu. Nenechte se ale zmást! Určitě se vyplatí, když si před cestou důkladně prostudujete cestu, a následně pro vás turistické značky budou pouhým vodítkem, nikoliv návodem. Jak už bylo zmíněno, nepřeceňte své tempo a fyzickou zdatnost. Jenom pro představu, běžná rychlost jdoucí osoby je asi 4 km/h. Nezapomeňte si také prostudovat typ terénu, kterým půjdete. Něco jiného je jít 10 km Polabím a 10 km Krkonošským národním parkem. Stejně tak přizpůsobte svou turistickou cestu předpovědi počasí. Opravdu se musíte vydat na výlet v den, kdy meteorologové varují před bouřkami? A v neposlední řadě je důležité, abyste se řádně vybavili. Turistická obuv, funkční oblečení, vyztužený batoh, kšiltovka, dostatek pitného režimu a svačina – to jsou základní věci, bez kterých vycházejte z domu. Skvělým pomocníkem na turistické cesty jsou také trekové hole, které vám budou pevnou oporou.

Info ikona
Žena

Kam vyrazit?

V jakémkoliv koutu České republiky najdete turistickou cestu, která je vhodná pro začátečníky. Stačí, když zapátráte v turistické mapě, aplikaci nebo použijete internetový vyhledávač. Mezi nejoblíbenější nenáročné trasy ale bezpochyby patří túra Mezní Louka - Pravčická brána v Českém Švýcarsku. Trasa, která je dlouhá 16 km, potěší všechny milovníky přírody a dokáže, že česká krajina je dechberoucí. Nelze opomenout ani Prachovské skály, které nabízí malý okruh (1,5 km) a velký okruh (3 km), nebo túra podél Brněnské přehrady na hrad Veveří, kterou bez problému zvládnou i maminky s kočárky. Pokud patříte k ostříleným turistům, pak si můžete naordinovat například Poutní cestu Blaník - Říp. Trasa propojuje dva bájné a historicky důležité vrcholy v České republice, je rozdělena do sedmi etap a měří necelých 190 km. Putování začíná v obci Louňovice pod Blaníkem, pokračuje převážně po vyznačených turistických cestách a končí na hoře Říp pod rotundou svatého Jiří. Každá etapa v sobě zahrnuje téma k zamyšlení, které si lidé obvykle kladou v každé době bez ohledu na to, jakého jsou vyznání či kultury. 

Mohlo by se vám líbit

Objevujeme Česko: Vzhůru na poutní cestu

Věděli jste, že za duchovním zážitkem nemusíte až do Santiaga de Copostella?
marianne.cz