Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Leden ve znamení procházek: Kam vyrazit za přírodními scenériemi?

Info ikona
Procházka

Nepatříte k velkým sportovcům, a přesto nechcete leden „prosedět“ na gauči? Pak nezbývá nic jiného, než vyrazit na procházku do přírody. Objevovat můžete nejen krásy poblíž svého bydliště, ale také vzdálenější kouty republiky, které vám nabídnou příjemnou procházku doplněnou o úchvatné scenérie.

Zřícenina letohrádku Belveder

Nedaleko Kutné Hory na vás čeká zřícenina letohrádku Belveder, který byl vystaven v roce 1698. I když letohrádek nepřežil zásah blesku v polovině 19. století, dodnes se těší velké oblibě výletníků. Není divu, příjemnou procházkou jste u letohrádku Belveder za necelých dvacet minut. Následnou odměnou vám je nejen všudypřítomný genius loci, ale také výhled do okolí z nedaleké rozhledny Vysoká.

A pokud vám při procházce vyhládne, doporučujeme navštívit Kutnou Horu, která nabízí nespočet gastronomických zážitků. Milovníci dobré kávy by neměli minout Kafírnu nebo Kavárnu na Kozím plácku, chuťové pohárky naopak potěšíte v podniku Čtyři sestry

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Čertovy hlavy

Už dávno neplatí, že čerta můžete spatřit pouze v prosinci. Naopak, čertovy hlavy v nadživotní velikosti jsou celoročně k vidění v borovém lese nad obcí Želízy v okrese Mělník. Unikátní, i trošku děsivé, dílo vytvořil český sochař Václav Levý mezi lety 1841 až 1846. V ideálním případě vyrazte na procházku ke skalním skulpturám po modré turistické značce od obecního úřadu v Želízech.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Cinibulkova stezka

Chcete si užít dlouhou zimní procházku? Pak vás nezklame Cinibulkova naučná stezka, která začíná u Městských lázní ve Mšeně a po devíti kilometrech cesty kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Kromě nádherné přírody vás během cesty čeká také skalní labyrint tvořený skalními soutěskami nebo skalní útvar zvaný Tutanchamón.

Předem ale upozorňujeme, že Cinibulkova naučná stezka je vhodná pro fyzicky zdatnější jedince, neboť vám zabere v průměru tři hodiny. Pokud je to možné, neberte s sebou na výlet děti ani pejsky.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Vyhlídka Králův stolec

Dechberoucí výhled na řeku Dyje se vám naskytne z vyhlídky Králův stolec, jejíž dominantou je altánek z roku 1922. Na vyhlídku se můžete dostat po zelené turistické trase, která vede z Gránického údolí přes Hradiště a dále pak pokračuje na Andělský mlýn. Mimochodem výlet na vyhlídku si skvěle užijete i v létě, kdy se na vrchol můžete dostat také na kole.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Graselovy stezky

Víte, jak vzniklo slovo „grázl“? Možná vás překvapí, že má mnoho společného s rakousko-uherským lupičem Johannem Georgem Graselem, kterému nebylo nic svaté. Naštěstí už dobám, kdy se svou lupičskou bandou ohrožoval jih Čech odzvonilo, a tak se můžete bez ostychu vydat po jeho stopách, a to prostřednictvím Graselovy stezky.

Nutno dodat, že stezky jsou tvořeny osmi výletními okruhy, a tak si každý jistě přijde na své. Za návštěvu bezesporu patří Graselova vyhlídka na skále, která je nedaleko Vratěnína.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Hradišťský vrch

Na jihu Čech si můžou pískat. Na vrcholu Hradišťského vrchu v Novohradském podhůří se totiž tyčí rozhledna Hradišťský vrch, která byla postavena podle návrhu architekta Pavla Jury. Vzhled rozhledny může připomínat hru Jenga, avšak místní patrioti jistě vědí, že plášť rozhledny má tvar pentagramu, který souvisí s keltskou symbolikou. Nedaleko Hradišťského vrchu se totiž v dobách minulých nacházelo keltské opevnění.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit