Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Výlet po Česku: Vydejte se prozkoumat Kutnou Horu

Seznamte se s jedním z nejvýznamnějších měst středověku, které si své sebevědomí přeneslo i do současnosti.

S létem se neodmyslitelně pojí i cestování. Pokud je vaše letní dovolená v nedohlednu, vyrazte alespoň na jednodenní výlet do Kutné Hory, královského města, které se zapsalo do české historie především díky rozsáhlé těžbě stříbra. Dnes je Kutná Hora zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům v České republice.

Proč vyrazit do Kutné Hory?

Dostupnost

Pokud žijete v Praze, pak středočeskou Kutnou Horu máte skoro za rohem. Po dálnici D11 jste v Kutné Hoře zhruba za hodinu a podobný čas vám zabere i cesta vlakem. V městě se navíc nachází hned několik parkovišť, a tak se nemusíte bát, že byste nezaparkovali. Komfortně se do Kutné Hory dostanete také vlakem nebo autobusem. 

Kutná Hora

Památky

Výlet do Kutné Hory je zárukou toho, že během jednoho dne uvidíte hned několik významných památek. Dominantou je bezesporu gotický chrám sv. Barbory, jehož stavba započala už v roce 1388. Hned vedle katedrály naleznete podlouhlou jezuitskou kolej, která byla postavena v 17. století, tedy v době, kdy chrám sv. Barbory byl předán jezuitům. S ražbou mincí je zase spojován Vlašský dvůr, což je bývalý královský palác, ve kterém se nacházela mincovna. Ostatně právě těžba stříbra se historií města táhne jako červená nit, a pokud patříte k nadšeným „mincologům“, pak rozhodně nevynechejte návštěvu Českého muzea stříbra, kde se dozvíte podrobné informace. Otrlejší z vás si rozhodně nesmí nechat ujít Kostnici, která je vyzdobena lidskými kostmi. Ostatky pochází z celkem 40 000 zemřelých lidí, kteří podlehli morové epidemii či byli oběťmi husitských válek. Po Kutné Hoře ale rozhodně nemusíte bloudit s mapou v ruce. Úzké uličky jako z pohádky vás pokaždé zavedou k zajímavému místu, které stojí za vidění. 

Kostnice

Dobroty

Ke správnému výletu patří i něco dobrého na zub. Vzhledem k tomu, že Kutná Hora je ve velkém navštěvována zahraničními turisty, pak ve městě najdete restaurace zaměřené především na českou klasiku. Skvělý kompromis mezi lehkou stravou a českou kuchyní nabízí restaurace Čtyři sestry. Na jejich jídelním lístku naleznete kachnu se zelím a bramborovými plackami (stokrát mňam) a pod ní hrdě napsané veganské lasagně. Pokud si navíc sednete na jejich zahrádku, budete mít pocit, že se nacházíte v jídelním ráji. Na kafíčko se zase vyplatí zajít do Kavárny na Kozím plácku, kde v letních měsících můžete ochutnat osvěžující cold brew. Milovníci kávy navíc ocení, že baristé pracují s prvotřídními zrny.

Byli jste už v Kutné Hoře? 

ČTĚTE TAKÉ: Pomalé cestování: Užijte si Barcelonu bez spěchu

Související články

Cestování
Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu