Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Líbání? Posiluje imunitu a chrání zuby

Líbání pomáhá hubnout, prospívá pleti, srdci, zlepšuje imunitu a působí jako analgetikum. Prospívá také našemu chrupu?

Redakce Marianne | 4. 01. 2014


Stomatologové říkají - ano, ale... Líbání prospívá i zubům. V biofilmu, který pokrývá naše zuby a dásně, žije až šest set druhů různých bakterií. Je pravda, že většina z nich je neškodná, ale vyskytuje se zde i malé procento bakterií, které způsobují například zubní kaz. A při líbání se toto procento může zdvojnásobit! Je to i proto, že i když to třeba vůbec nemusíte vědět, můžete mít vy nebo váš partner několik mezizubních kazů, které vůbec nejsou vidět a ještě k tomu nebolí. Většinou za to ‚může‘ streptokok, který se běžně vyskytuje v našich ústech, kde se také může přemnožit. Obvyke je to tehdy, když o své zuby špatně pečujete. Zajímavé ale také je, že mnohem rizikovější je líbání mezi matkou a kojencem, nikoli mezi milenci. Na druhou stranu však může líbání problém kazů minimalizovat – a to díky slinám, které se při líbání tvoří.

Jsou sliny zdravé?

Nadměrná tvorba slin při líbání může působit příznivě. Sliny jsou důležitou součástí dutiny ústní. „Enzymy, které jsou ve slinách obsaženy, chrání zuby proti vzniku zubního kazu a také vyrovnávají nadměrně kyselé prostředí v dutině ústní. Samoočisťovací schopnosti zubu se při absenci slin zhoršují, a může tak docházet i k nepříjemnému zápachu z úst,“ upozorňuje MDDr. Adam Šíma z Dentální kliniky Jan Stuchlík. Z toho jasně vypývá, jak je prospěšné líbání. Nehledě na to, jak je líbání příjemné.

Nezapomeňte na prevenci!

Líbání se tedy nevzdávejte, má spoustu výhod a plusů. Stačí se řídit několika jednoduchými radami, které když dodržíte, není nutné se ničeho obávat (ani kazů). „Samozřejmostí je čištění zubů dvakrát denně, nejlépe kartáčkem s hustě osazenými měkkými vlákny. Při večerním čištění byste měli ještě přidat mezizubní kartáčky a ústní výplachovou vodu,“ radí stomatolog Adam Šíma. Nezapomínejte ani na pravidelné návštěvy stomatologa, nejlépe dvakrát ročně, a alespoň dvě ošetření na dentální hygieně.

Více na www.drstuchlik.cz

Související články