Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Ložnice pro Honzu V.

Kterak si naše designérka vysnila, jak by měla vypadat ložnice našeho produkčního, a tlačila na něj tak dlouho, až se rozhodl to realizovat...

Redakce Marianne | 5. 09. 2012

Interiérová designérka: Zuzana Bernasovská

Nákupní košík

ROZPOČET: 45 000 Kč

Tapeta: 9 000 Kč
Nábytek: 31 497 Kč
Knihovna: 3 000 Kč
Celkem: 43 497 Kč

Povlečení, lampy a doplňky: 34 013 Kč
Dekorace celkem: 34 013 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 77 510 Kč

V čem byl problém

Honza měl jen matraci na zemi, dvě skříňky a tři poličky. O estetickém pojetí se nedalo mluvit a o vůli s tím něco dělat taky ne.

Vše o prostoru

Byt 2 + kk v pražském paneláku má ložnici o rozměru 4 × 2,5 m. Jednu stěnu zabírá okno a dveře na balkon. Ve stěně naproti jsou dveře do chodby. Šířka pokoje ponechává jen úzký průchod u postele.

Naše řešení

Honzovo spartánské vybavení jsme vystěhovali. Konečně došlo nejen na zakoupení postele, ale i na výměnu dveří, novou výmalbu a stylový design!

Výsledný efekt

Z místnosti, která se okrovou barvou na stěnách a ‚květinovým‘ lustrem snažila zakrýt, že má hodnotu spíš kumbálu než ložnice, se stala elegantní, stylově výrazná skutečná ložnice, velmi působivá svým až divadelním charakterem.

Barevná paleta pokoje

Bílo-šedo-černou kombinaci danou tapetou a povlečením jsme doplnili modrou a fi alovou v několika odstínech, zejména na policích na stěně.

Výmalba

Primalex, šedomodrá S2010-B10G a modrozelená S3050-B10G


Náš produkční Honza Vápeník bydlí v tomto bytě deset let a na spaní měl pořád jen matraci na zemi. „Pět let jsme s Honzou v práci probírali proměny cizích bytů a já jsem se ho pořád ptala, proč nerealizujeme něco u něj. Odpovídal: Mám toho dost v práci a nemám sílu něco řešit doma,“ vzpomíná designérka Zuzana Bernasovská a Honza dodává: „Kdykoli ke mně Zuzana přišla, říkala, že spím jako vlčák na zemi, a když dělám takový časopis, měl bych i sám líp bydlet a spát jako člověk. Nakonec jsme se na tom tedy domluvili.“

První měl Honza jasnou postel. „Matrace mi sice vyhovovala, ale když člověk v zimě spí na zemi, není to zrovna to nejlepší,“ říká. „Postel jsem dlouho plánoval, a jak jsem se po ní průběžně díval, líbila se mi kovová v Ikea, tak jsem ji konečně koupil. Vyhovuje mi, že má rošt z latí a dá se rozmontovat, kdybych se náhodou stěhoval.“

I při takové myšlence se však Honza rozhodl pro zásadní změnu dveří. Staré kaštanově hnědé a značně opotřebené vyměnil za nové bílé, v souladu se svým záměrem celý pokoj prosvětlit. „Chtěl jsem, aby působil čistě a svěže. Zuzka ale nechtěla natřít stěny nabílo, prý by to vypadalo jako v nemocnici,“ říká Honza a Zuzana dodává: „Měla jsem variantu modrou, zelenou a hnědou, zvítězila modrá.“ Nejtmavším odstínem natřeli stěnu s dveřmi a kolem nich vystavěli policový systém pro knihy, kterých má Honza plný byt. Police jsou natřené v různých odstínech, zdola nahoru přecházejí od nejtmavší fialové po nejsvětlejší modrou, a tím působí odlehčeně, vzdušně a vesele.

Skutečnost, že mnohé Honzovy knihy jsou o architektuře, rozhodla také o motivu tapety. Když přemýšleli o tom, co na ní bude, hned je napadly staré rytiny historických budov. Vybrali římskou stavbu, která skvěle pokryla rozměr stěny. Tím do pokoje vnikl bílo-šedo-černý grafický prvek, který Zuzana dál posilovala. Má ho i povlečení postele s fotografiemi zvířat. „Hodně se mi líbil motiv vlka, má v sobě velkou melancholii. Na polštářích je text básně o vlkovi v dánštině a angličtině,“ říká Zuzana.

Ve hříčce se slovy pokračovala pomocí dekoračních písmen v knihovně. A kromě vlka přidala ještě dva polštáře s fotografiemi orla a koně. „Působí to jako symbolika,“ říká. „S Honzou se hodně kamarádíme, dobře ho znám, a tak jsem si i vysnila, jak by to u něj mělo vypadat.“ Vymyslela pro něj i další variantu svých oblíbených větví. „Chtěla jsem zkusit něco extravagantnějšího, a tak jsem větev natřela načerveno a zavěsila na ni bílé žárovky. Zútulňuje prostor, dodává mu slavnostní atmosféru i scénografický efekt a vtipnou nadsázku nonsensu, což k Honzovi sedí. Stejně tak velikostí předimenzované hodiny – to je hra s nesmyslem, absurdita, recese, typ humoru, který k Honzovi patří.“ Honza to ovšem vidí trochu jinak: „Zuzana se rozhodla, že mi každé ráno způsobí malý infarkt, a umístila hodiny naproti posteli.“

Řekli o proměně

Designérka Zuzana Barnasovská: „Největší radost mám z tapety, která se k Honzovi, jenž s sebou všude tahá v ruksaku knihy o architektuře, stylově skvěle hodí. Radost mám i z netradičního světla se žárovkami, které má téměř divadelní efekt, a z velkých hodin – to je nadsázka, která k Honzovi sedí. Přemýšlela jsem i o barevných závěsech, ale pak jsme od toho upustili, protože by zbytečně braly světlo, a to jsme do malé místnosti naopak potřebovali dostat. Na oknech jsou jen žaluzie. Pokoj má prosvětlenou, projasněnou atmosféru.“

Honza Vápeník: „Jsem rád, že mě Zuzana donutila ložnici předělat, kdyby na mě netlačila, nedělal bych s tím nic dalších pět let. Nejenže se mi teď dobře spí na posteli, ale probouzím se do hezkého prostředí. Už to není torzo ložnice, ale skutečná ložnice. Vybavená nábytkem, a přitom tvarově i barevně čistá a prosvětlená.“

Jak na to

  • Nemyslete si, že na ložnici, navíc velmi malou, nemůžete mít estetické nároky, že stačí matrace a lustr. Dá se z ní udělat to nejmilejší doupě!
  • Rozhodněte se, který kus nábytku z původního vybavení v ní opravdu musí zůstat, a důvody důsledně zvažte, protože ten kus ovlivní styl budoucí ložnice a další dokupované zařízení. Chcete ho podřizovat tomuto kousku z historie?
  • Pak dejte prostor své fantazii a nelitujte času při poznávání možností a produktů na trhu. Berte to jako tvůrčí hru, z jejíchž výsledků budete mít léta radost.

Kde jsme nakupovali

  • Nábytek Základní vybavení jsme pořídili na tradičních adresách – postel v Ikea a policový systém v Hornbachu. Pro stylové noční stolky a židli jsme zašli do Kartellu.
  • Doplňky Krásné povlečení na postel jsme si vybrali v Nordic Day, kde jsme pořídili i stoličku a stylové dekorace jako hodiny a nápis z dřevěných písmen.
Ložnice pro Honzu V.

Související články

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Dům
Neuvěříte, jak rodina proměnila starý dům: Natírali, brousili, opravovali a staré věci nevyhazovali

Neuvěříte, jak rodina proměnila starý dům: Natírali, brousili, opravovali a staré věci nevyhazovali

Lidé a místa
Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj

Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj