Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nastavte si novoroční předsevzetí, která vám vydrží po celý rok

Info ikona
Nový rok

Zná to prakticky každý. Po šíleném vánočním shonu nastává období božského klidu v rodinném kruhu, kde do nás padá jedna lžíce bramborového salátu za druhou. Vosí hnízda létají vzduchem a spolu s nimi i zdravé jídelníčky. Ke konci vánočního volna se však člověk uchyluje k novým předsevzetím pro další rok. Jak si je nastavit, abyste takříkajíc nepřepálili start?

Veronika Lechnerová | 29. 12. 2021

Zdravý přístup a udržitelnost cílů

Základními pravidly při nastavování jakýchkoliv cílů by měla být střídmost a udržitelnost. Pokud si totiž nastavíte příliš vysoké cíle, pro jejichž splnění si navíc určíte krátkou dobu, zaděláváte si na problém. Zejména se to pak týká cílů v oblasti hubnutí. Shazování kil totiž rozhodně vyžaduje více času než pouhých pár týdnů. Proto se raději vyhněte rychlým povánočním dietám a zázračným detoxům.

Vyhněte se také zbytečně vysokému počtu nových předsevzetí. Nechtějte všechno hned a raději si nastavte jen několik cílů, u kterých víte, že jsou pro vás výzvou, ale zároveň je můžete splnit. Motivace vám totiž rozhodně vydrží déle, když budete mít pocit, že se k cíli pomalu ale jistě blížíte.

TIP: Nezapomeňte si svá nová předsevzetí sepsat. V ideálním případě si stanovte tři cíle a ke každému z nich další tři dílčí cíle, které vám pomohou s průběžným naplňování předsevzetí. Jejich odškrtávání vás příjemně povzbudí, a zároveň budete vědět, v jaké fázi vaší cesty se nacházíte.

Mohlo by se vám líbit

Měřitelnost a vyhodnocování

Jestli je pro stanovování cílů a předsevzetí něco skutečně důležité, pak je to měřitelnost a pravidelné vyhodnocování. Pokud si kupříkladu nastavíte cíl, že chcete být šťastná, je těžké něco takového adekvátně změřit a vyhodnotit. Když si ale nastavíte cíl najít pět aktivit, které vás činí šťastnou a ty pravidelně vykonávat, pak se vám tento cíl bude mnohem lépe naplňovat.

Když si na svém to-do listu nebo seznamu přání či předsevzetí postupně odškrtáváte, co už se vám povedlo, váš mozek zatouží po dalším úspěchu. A v kombinaci s udržitelným přístupem je mnohem pravděpodobnější, že se vám předsevzetí podaří plnit nejen v lednu a únoru, ale po celý rok.

Proces by měl být zábavný

Ať už si zvolíte jakákoliv předsevzetí, proces doprovázející jejich naplnění by vás měl v prvé řadě bavit. Vraťme se na chvíli ke zmíněnému hubnutí. Pokud se prvního ledna postavíte na běžící pás s vidinou rychle ubývajících kil, nastavíte si striktní jídelníček a budete dělat aktivity, které jsou sice pro spalování účinné, ale zato vás vůbec nebaví, je možné, že vám zápal pro sport nevydrží déle než do konce ledna.

Naplňování předsevzetí by nemělo připomínat sebetrýznění. Naopak by se mělo jednat o proces, který vás posune od stávajícího já k lepší verzi sebe sama. Neházejte si zbytečně klacky pod nohy věcmi, které vás ubíjí. 

Info ikona
Nový rok

Pokud vám to nevyhovuje, jednoduše to změňte

Jednou z nejčastějších chyb, kterou lidé v oblasti předsevzetí dělají, je, že si nějaké vytyčí, případně nastaví či vysní a při realizaci plánu zjistí, že to není úplně ono. Pokud vám nastavení jakýchkoliv cílů či předsevzetí nevyhovuje, jednoduše to změňte.

Uberte si cíle, změňte postup nebo i načasování, a pokud zjistíte, že vás kurz malování nebaví, vyměňte ho za jakoukoliv jinou aktivitu, která vás láká více. Není nic špatného na tom věnovat svůj čas věcem, které máte rádi

Mohlo by se vám líbit