Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nesmrtelný Václav Havel: Vzpomínka na život prvního polistopadového prezidenta

Info ikona
Václav Havel

Když se řekne jméno Václav Havel, jistě vám vyvstane na mysli obrázek prvního polistopadového prezidenta, dramatika, spisovatele i disidenta. Co ale o Václavu Havlovi ví mladší generace? Vyrazte se svými potomky, vnoučaty, synovci či neteřemi po stopách Václava Havla a společně si připomeňte jeho životní cestu.

Už deset let uplynulo od chvíle, kdy po dlouhé nemoci zemřel první polistopadový prezident Václav Havel. U příležitosti jeho nedožitých 85. narozenin, a zároveň 10. výročí úmrtí nalezneme po celé České republice vzpomínkové akce, které připomínají život této důležité osobnosti novodobých dějin České republiky.

Brněnská vzpomínka

Žijete v Brně? Pak jste pravděpodobně nepřehlédli velký portrét Václava Havla, který visí na budově jihomoravského krajského úřadu. Snímek, který připomíná deset let od odchodu Václava Havla, bude zdobit budovu až do začátku nového roku. Kromě pohledu na velkoplošnou fotografii vás může potěšit také kulturní akce Havel žije!, která se uskuteční v sobotu 18. prosince, a to na dvoře Divadla Husa na provázku, v Uličce Václava Havla a ve sklepní scéně Centra experimentálního divadla.

Konkrétně se můžete těšit na venkovní výstavu fotografií Havlova působení na brněnské divadelní scéně, projekci unikátních záznamů rozhovorů s Václavem Havlem, debatu o ideálním prezidentovi/prezidentce či jedinečné diskusní setkání s osobnostmi, které Václava Havla skutečně znaly.

Po stopách Václava Havla

Do jaké kavárny chodil Václav Havel, jak vypadal jeho 17. listopad, co řekl na balkoně Melantrichu a jak to vlastně tenkrát všechno bylo? Nejen na tyto otázky z moderních dějin odpovídá zábavnou formou dlouhodobý projekt Svoboda není samozřejmost. Rodiny s dětmi se mohou vydat po stopách Václava Havla s geolokační venkovní hrou Skryté příběhy, která je rozdělena do jednotlivých výletních tras po celé České republice.

V mobilní aplikaci Skryté příběhy je připraveno šest tras, které mapují některé z životních událostí a míst, které provázely Václava Havla. Díky tomu se můžete vydat do Prahy, Brna, Plzně nebo Liberce. Ti, kteří projdou alespoň jednu z tras o Václavu Havlovi, navíc mohou získat hodnotné ceny.

Unikátní výstava v Praze

Nenechte si ujít ani výstavu k 10. výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem, která od 9. prosince probíhá v Galerii I ve Štěpánské ulici v Praze. Výstavu tvoří pět vzájemně propojených částí, a tak se můžete těšit na část, která mapuje dramatickou cestu Václava Havla od vůdce Sametové revoluce až ke zvolení posledním prezidentem Československé republiky, nebo na expozici připomínající významné události a setkání Václava Havla během jeho prezidentského úřadu.

Pozor si dejte pouze na návštěvní hodiny, neboť výstava je přístupná od úterý do pátku od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00. V sobotu pak od 10:00 do 14:00, a v neděli, pondělí a o svátcích je zavřeno.

10 let bez V. H.

Při příležitosti 10. výročí úmrtí prvního prezidenta ČR Václava Havla se v sobotu v rámci projektu 10 let bez V. H. uskuteční nejen v centru Prahy řada vzpomínkových akcí. Veřejnost si někdejšího prezidenta bude moci připomenout navštívením besed, kina, výstavy fotografií, koncertu, zúčastnit se vzpomínkového průvodu či na sociálních sítích a ve vysílání některých tuzemských televizí zhlédnutím videorozhovorů natočených s kolegy a přáteli Václava Havla.

Vzpomínkový rozhovor

Pozadu nezůstává ani Knihovna Václava Havla, která si pro své příznivce přichystala dvě on-line premiéry. V pátek 17. prosince se můžete těšit na rozhovor s Jeho Svátostí 14. dalajlámou, který s Michaelem Žantovským zavzpomíná na Václava Havla, jako na člověka s absolutní oddaností demokracii a svobodě a svého důvěrného přítele. O den později, 18. prosince, se naopak můžete podívat na premiéru krátkého studentského filmu Zahradní slavnost.