Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Všechno nejlepší pane prezidente aneb 10 zajímavostí o životě Václava Havla

Dramatik, spisovatel, disident, a především první polistopadový prezident Václav Havel patří k osobnostem, na které bychom neměli zapomínat. A stejně tak bychom neměli zapomenout ani na jeho dnešní narozeniny.

O životě Václava Havla mnohé prozradil film Havel. Pokud jste ale film zatím neviděli, pak vám deset nejzásadnějších informací o prvním polistopadovém prezidentovi shrneme. 

Mohlo by se vám líbit

Olga Havlová: Znáte životní příběh první dámy České republiky?

Pocházela z dělnické rodiny, neměla vysoké školy, neovládala cizí jazyky a nejraději nosila pohodlné džíny a svetr. Přesto se s grácií ujala role první dámy a stala se miláčkem národa. Olga Havlová, první manželka Václava Havla, by právě dnes oslavila své 87. narozeniny.
marianne.cz

1. Václav Havel se narodil 5. října 1936 v Praze. Jeho tatínek Václav Maria Havel byl stavební podnikatel, maminka módní návrhářka a dědeček československý diplomat Hugo Vavrečka. Možná také tušíte, že Václavův strýc Miloš Havel byl majitelem největší prvorepublikové produkční firmy Lucernafilm. 

2. Těsně po válce se Václav Havel přesunul do Poděbrad, kde fungovala elitní internátní střední škola. Mimochodem tento ústav navštěvoval také režisér Miloš Forman nebo bratři Mašínové. Václav Havel ale v Poděbradech dlouhou dobu nepobyl, neboť po roce 1948 byla škola uzavřena. 

3. Studijní léta Václava Havla byla plná přestupů a změn. Nejprve Václav navštěvoval ČVUT, poté chtěl přestoupit na filmovou fakultu Akademie múzických umění, kde však neuspěl a zpět na ČVUT se nemohl vrátit. 

4. Jeho životní láskou byla Olga, se kterou se mladičký Václav Havel seznámil v kavárně Slavia. Dvacetiletá Olga zprvu o sedmnáctiletého Václava nejevila zájem, a tak trvalo ještě tři roky, než dvojice začala tvořit pár. Ze začátku si mnozí mysleli, že odlišný původ bude v jejich vztahu dělat neplechu. Jenže sečtělá Olga ukázala, že zapadnout do pražské intelektuální společnosti jí nedělá sebemenší problém a po boku Václava Havla pouze kvetla. 

5. Po vojně se Václav Havel stal jevištním technikem v Divadle ABC. I když jeho profese byla ryze technická, Václav koketoval i s tvůrčí stránkou divadla. A tak v roce 1959 spatřila světlo světa jeho první divadelní hra Rodinný večer, následovala hra Zahradní slavnost, a Vyrozumění. Po divadelních hrách přišla na řadu i literární činnost, a tak Václav Havel vydal v roce 1966 svou první knihu Protokoly.

Info ikona
Václav Havel

6. Uvolněnější šedesátá léta vedla k tomu, že Václav Havel veřejně vystupoval proti režimu. Za svůj postoj si "vysloužil" vyškrtnutí z kandidátky vedení Svazu československých spisovatelů i neustálou kontrolu ze strany režimu. Jednoduše řečeno, Václav Havel ležel KSČ v žaludku.

7. Václav Havel svůj boj proti režimu nezdával, a tak během normalizace začal vydávat samizdatovou ediční řadu Expedice, napsal otevřený dopis Gustavu Husákovi, a především se stal mluvčím Charty 77. Nejen kvůli tomu byl několikrát zadržen a dokonce i odsouzen za podvracení republiky.

8. Jméno Václava Havla je také spojováno s Občanským fórem, sdružením, které hrálo důležitou roli v listopadu 1989. Nezapomenutelný je Havlův projev, který pronesl 21. listopadu z balkónu nakladatelství Melantrich na pražském Václavském náměstí. 

9. Datum, které vstoupilo do učebnic dějepisu. I tak můžeme označit 29. prosinec 1989, tedy den, kdy byl Václav Havel zvolen prezidentem Československé socialistické republiky. 

10. Václav Havel zemřel po dlouhé nemoci 18. prosince 2011

Mohlo by se vám líbit

Rozhovor s filmovým představitelem Václava Havla

Svou první velkou filmovou roli získal až ve čtyřiceti letech – a hned titulní v životopisném snímku Havel. S hercem Viktorem Dvořákem jsme probrali, co bylo při natáčení nejtěžší, došlo ale i na výčet drobných neřestí, s nimiž aktuálně bojuje.
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Dobrý nápad
KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

Krása
Jak se (ne)líčit do letadla: Zjistěte, proč zde může make-up pleti spíše uškodit

Jak se (ne)líčit do letadla: Zjistěte, proč zde může make-up pleti spíše uškodit

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci