Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Pracovní, jídelní a hudební kout v obýváku

Velká multifunkční místnost je pro rodinný život ideální. Každý může dělat svoje, a přitom jste spolu.

Redakce Marianne | 14. 03. 2013

Interiérová designérka: Janka Murínová

„Z chladného bílého prostoru se díky barvám stalo příjemné místo.“

Rychlý průvodce

V čem byl problém

Veškeré vybavení pokoje – nábytek, doplňky i výmalba stěn – bylo původně laděno do stejných barev, bílé a světle béžové. Výsledný dojem ovšem nebyl takový, jaký si Barbora s manželem představovali. Interiér působil sice elegantně, ale poněkud stroze a studeně. Ani uspořádání nábytku nebylo ideální a nemohli najít vhodné místo pro jídelní stůl. Majitelce už nevyhovoval také bílý potah pohovky.

Naše řešení

Snažili jsme se vnést do místnosti barvy a celkově ji ‚omladit‘, a přitom zachovat eleganci a čistotu prostoru. Pokoj jsme opticky rozdělili na zónu odpočinkovou, pracovní a jídelní. Proměnu jsme završili rozmístěním netradičních dekorací, které vše pěkně doladily a vtiskly bytu punc osobitosti. Neutrální tóny interiéru jsme oživili několika barevnými akcenty.

Barevná paleta

Základní barvou stěn zůstala čistě bílá, kterou jsme se snažili ozvláštnit barevnými akcenty. Kontrast tvoří šedá S 4000-N a hnědá S5010-Y30R, obě barvy jsou od značky Primalex.

Nákupní košík

PROMĚNA
Nábytek: 77 212 Kč
Svítidla: 11 470 Kč
Textil: 7 329 Kč
Koberec: 34 000 Kč
Celkem: 130 011 Kč

DEKORACE
Celkem: 13 546 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 143 557 Kč

Naše čtenářka Barbora Jančová bydlí v pražských Vršovicích už od osmnácti let. Před třemi lety se jí naskytla možnost přestěhovat se s manželem z přízemí o pár pater výš do většího bytu. „Interiér potřeboval celkovou rekonstrukci a došlo i na bourání zdí. Například dnešní obývací pokoj byly původně dvě menší místnosti. Celý byt jsme si zařídili po svém, jen s tím obývákem se nám to nedařilo. Nejdřív jsme ho vymalovali nabílo, to nám ale přišlo poněkud fádní, a tak jsme stěny přetřeli na světlou béžovou. Příliš velká změna to ale nebyla. První věc, kterou jsme sem pořídili, byla prostorná bílá pohovka ve tvaru L. Barva potahu se ale ukázala jako velmi nepraktická. Bylo načase to všechno změnit, jenže nám chyběla odvaha. Tu nám dodala designérka Janka Murínová, která přišla s opravdu skvělými nápady,“ svěřuje se Barbora.

Nejprve se začalo s malováním. Místnosti dominuje světle šedá barva v jídelní zóně, kontrast tvoří tmavě hnědá v pracovním koutku. „Bára měla z hnědé trochu obavy, ale nakonec byla s výsledkem spokojená,“ komentuje Janka. „Výmalba zjemnila estetické působení staršího pracovního stolu a dala vyniknout obrazu ve zlatém rámu.“ Také bylo třeba přečalounit pohovku. Bára s Jankou se shodly na šedé látce v neutrálním odstínu, kterou stačilo oživit několika barevnými polštáři. Pokud Báru časem omrzí, může je různě měnit. „Volím raději tlumenější barvy, jsem v tomhle směru velmi konzervativní, někdy možná až zbytečně moc,“ přiznává Bára. „Líbí se mi strohý severský styl, ale na druhou stranu je pro mě důležité, aby bylo doma příjemně a útulně. Myslím si, že by měl být v interiéru cítit otisk osobností lidí, kteří v něm bydlí.“

Janka nechala podle svého návrhu vyrobit jídelní stůl z masivního dřeva a k němu pořídila efektní bílé plastové židle. „Jejich čisté linie vkusně doplňují jednoduchý skandinávský styl interiéru a zároveň vnášejí do místnosti punc originality,“ říká designérka Janka a Bára dodává: „Uspořádání nábytku vlastně zůstalo hodně podobné, jako jsme měli předtím, jen s tím rozdílem, že je tu skutečně znát ruka profesionála. Já bych se třeba vůbec neodvážila vymalovat místnost dvěma barvami. Během proměny jsem souhlasila prakticky se vším, co Janku napadlo. Výsledek je skvělý – jen to modré nafukovací křesílko je na mě možná až příliš velký punk. Ale dceři Adélce se líbí. Největší radost mám z jídelního stolu a gymnastický kůň mě uchvátil. Už se těším, až pozvu přátele, kteří se po třech letech dočkají oslavy kolaudace.“

Řekli o proměně

Vše se nakonec povedlo do puntíku, říká interiérová designérka Janka Murínová.

Designérka Janka Murínová: „Původní uspořádání v místnosti se mi líbilo, ale přesto to chtělo změnu. Hlavně v barevném řešení. Bylo tu pár jedinečných kousků nábytku, které bylo škoda měnit. Spíš jsme se jim přizpůsobili. Jídelní stůl jsme ladili barevně k parketám a podlaze. Bára má dobrý vkus, takže jsme se ve všem víceméně shodly. Ona jen tíhne k jednoduššímu stylu, kdežto já bych se nebála použít barevné židle, popřípadě originální tapetu.“

Jak na to

Při malování použijte pásku.

Rovné výmalby docílíte díky papírové maskovací pásce. U vysokých stropů ji určitě nalepte několik centimetrů od stropu (obvykle se odsazuje 20 cm). Nejenže sníženou výmalbou opticky snížíte prostor, ale případně zamaskujete i křivý strop či zeď. Při koupi si ale zjistěte, jak dlouho může být páska nalepená na stěně, abyste ji nestrhli i s barvou.

Kde jsme nakupovali

Naše tipy na spolehlivé adresy

  • Koberec s patinou, sedací nábytek z tělocvičny a stylové doplňky jsme pořídili na spolehlivé adrese, v obchodě Snel Furniture.
  • Nízké stolky a polštáře jsou z Kare. Je to obchod plný neuvěřitelných věcí, od nábytku po doplňky, a někdy tam narazíte na něco, co jste třeba dlouho hledali. Nafukovací křesílko se hodí v létě i na terasu. Za dobrou cenu ho prodává Designpropaganda.
Pracovní, jídelní a hudební kout v obýváku

Související články

Dům
Starou kamennou kapli přestavěli v překvapivě útulné a romantické ubytování

Starou kamennou kapli přestavěli v překvapivě útulné a romantické ubytování

Byt
Rodinný byt pro milovníky klasického stylu

Rodinný byt pro milovníky klasického stylu

Byt
Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Lidé a místa
Ubytujte se v jednom z nejkouzelnějších domků v Provence: Čeká na vás pravý francouzský sen

Ubytujte se v jednom z nejkouzelnějších domků v Provence: Čeká na vás pravý francouzský sen