Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Proměna: Dětský pokoj jako v oblacích

Když se o jeden pokoj dělí bráška a sestřička, může být boj. Tentokrát se ale větším soupeřem ukázal nedostatek místa na hračky a oblečení. Pro Nelu a Juru ho našla Petra Weissová.

Redakce Marianne | 12. 05. 2015

V čem byl problém

Sourozenci Nela (3,5 roku) a Jura (6 let) se dělí o dětský pokoj – tedy aspoň do doby, než sousední stejně velkou pracovnu uvolní rodiče. Tam pak bude mít vlastní království Nela. Stávající pokojíček byl tmavý a nedostávalo se v něm skříní ani místa na kreslení nebo společné čtení prvních knížek s rodiči.

Naše řešení

Pro menší děti je důležitý nejen prostor, který mohou považovat za svůj, ale také struktura a řád, třeba i v případě úložných prostor v pokojíčku. Pokud jsou chytře vymyšlené a variabilní, může se z ranního oblékání nebo večerního uklízení hraček snadno stát mnohem víc zábava než nudná povinnost. „Rodiče měli jasný plán – bez obrovských investic nechat vytvořit pokojík, který bude chvilku sloužit Nele i Jurovi, ale za čas z něj bude moct být vlastní prostor pro kluka, který má rád letadla, vlaky a dobrodružství. Snažila jsem se pracovat s nábytkem, který už na místě byl. Ten nový jsem pak volila i s ohledem na prosvětlení pokoje a výhled do budoucna.Nebojte se zdánlivě prázdných dětských pokojů. Z dlouholeté zkušenosti vím, že čím neutrálnější prostor dítěti vytvoříte, tím víc se může rozvíjet jeho fantazie a kreativita a zaplní ho vlastními představami. Postavy superhrdinů a princezen ze seriálů jen vytvářejí vizuální balast a zužují mantinely pro jejich vlastní obrazotvornost,“ radí Petra Weissová.

Košík

Nábytek 30 146 Kč

Osvětlení 2518 Kč

Textil 3267 Kč

Barvy a tapeta 2139 Kč

Celkem bez doplňků 38 070 Kč

Doplňky 1563 Kč

Celkem s doplňky 39 633 Kč

Je málo tak náročných úkolů jako vytvořit pokoj pro dva malé neposedy. Zadání pro interiérovou designérku Petru Weissovou bylo navíc tentokrát rozšířené o důležitý fakt, že mladší Nela se zanedlouho přesune do vlastního pokoje. Spousta hraček, oblečení, čím dál tím víc knížek. To všechno je potřeba někam uložit. A navíc pokojíček připravit tak, aby s dětmi mohl růst. „Nemám ráda vestavné skříně, působí mohutně a nejsou příliš variabilní,“ vysvětluje Petra. Proto sáhla po úložné sestavě ze zásuvek a skříněk, ve které nechala otevřený pruh polic ve výšce, kam děti vidí a dosáhnou. „Je pro ně pak mnohem snazší udržet v pokoji pořádek a dostat se k důležitým věcem,“ říká Petra. Lesklý bílý povrch je sice do dětských pokojů netypický, ale vybrala ho proto, že odráží světlo. Navíc až Jura vyroste, dvířka se z horních skříněk přesunou dolů, a police tak budou znovu ve správné výšce. Důležitou roli hraje i nová postel se dvěma zásuvkami a světlý koberec – tam si teď celá rodina čte.

Stěny jsou vymalované bílou barvou Primalex Plus, hnědý pruh okolo Jurovy postele tvoří Dulux v odstínu 90YR 55/051, Nelina postýlka a židličky jsou natřené bílou barvou Dulux Rapidry. Tapeta Berlin na stěně a dekoracích je od značky Vavex.

 

 

Proměna: Dětský pokoj jako v oblacích

Související články

Byt
Ačkoli je byt v přízemí, jedná se o světlý a příjemný prostor

Ačkoli je byt v přízemí, jedná se o světlý a příjemný prostor

Lidé a místa
Chata postavená s láskou a péčí: Jirka s Hankou vytvořili dokonalý relax uprostřed beskydské přírody

Chata postavená s láskou a péčí: Jirka s Hankou vytvořili dokonalý relax uprostřed beskydské přírody

Poradna
Průzkum odhalil, zda jsou línější muži či ženy a jak je to s úklidem v českých domácnostech

Průzkum odhalil, zda jsou línější muži či ženy a jak je to s úklidem v českých domácnostech

Dům
Z venku obyčejná, uvnitř luxusní: Farma 21. století boří zažité stereotypy

Z venku obyčejná, uvnitř luxusní: Farma 21. století boří zažité stereotypy