Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Spát a snídat pod hvězdami

Spát venku někdy nemusí mít nic společného s romantikou nebo prázdninami. V horkých letních dnech to může být nutnost, jak dokládá trochu netypická proměna terasy – v malý letní byt.

Redakce Marianne | 3. 04. 2013

Interiérová designérka: Lenka Hlaváčová

Nákupní košík

ROZPOČET: 75 000 Kč

Nátěr fasády: 6 000 Kč
Nábytek: 55 496 Kč
Textil: 17 090 Kč
Celkem: 78 586 Kč

Doplňky a nádobí: 5 975 Kč
Rostliny: 7 976 Kč
Dekorace celkem: 13 951 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 92 537 Kč

V čem byl problém

Terasa nelákala k posezení, nedostatek stínu nebyl vhodný pro vnoučata, a když sem paní Jirotková v létě potřebovala uniknout ze sluncem rozpálené ložnice, bylo pracné přesouvat sem na noc matraci ke spaní.

Vše o prostoru

Severovýchodně orientovaná terasa o 24 m² obklopuje polovinu střešního bytu domu ze třicátých let.

Naše řešení

‚Ložnici‘ s postelí s úložným prostorem a baldachýnem na míru doplnil zahradní nábytek z Ikea a zastíněný kout na hraní.

Výsledný efekt

Terasa splňuje všechny požadavky a je navíc krásná. Láká k tomu, strávit příjemná letní odpoledne venku a za horkých nocí se tu navíc majitelka vyspí lépe než ve sluncem rozpálené ložnici.

Barevná paleta terasy

Modrá je oblíbená barva paní Evy Jirotkové, designérka Lenka ji doplnila fialovou, růžovou a béžovou. Barvy zdůraznila tmavým dřevem a rozzářila květy.

Nátěr fasády

Použili jsme barvu Dulux na fasády 40YY 67/087, AAA Barvy.

Paní Jirotková napsala do Marianne Bydlení, protože chtěla poradit s poměrně neobvyklou proměnou. Po rekonstrukci totiž měla její terasa splňovat zejména dva poněkud méně klasické požadavky. Kromě posezení a květin tu měl vzniknout koutek, kde by si mohla hrát vnoučata; hlavně sem ale měla přibýt postel chráněná před případným nepříznivým počasím, kde by mohla paní Jirotková v létě spát.

Její byt s velkou terasou do písmene L je pod střechou klasického domu ze třicátých let, ve kterém bývá v horkém létě v noci nesnesitelně. K neobvyklému přání tak nevedla snaha o originální proměnu, ale praktické uvažování. Celá severovýchodně orientovaná terasa má díky zeleni v zahradě a v okolí domu dostatek soukromí. Paní Jirotkové připadala pro ‚letní ložnici‘ vhodná menší část terasy ‚za rohem‘.

Když se na terasu přišla podívat designérka Lenka Hlaváčová, naprosto s ní souhlasila. Tato proměna pro ni byla zajímavou výzvou, do kterých se pouští ráda a často. K vlastní realizaci pak mohlo kvůli rekonstrukci domu dojít až téměř po roce. Během něj začala paní Jirotková v Marianne Bydlení sledovat Lenčinu práci na proměnách. Když pak došlo na její vlastní, schválila hned první návrh, který Lenka poslala. Několik málo drobností sice po konzultaci Lenka upravila, ale celkové řešení i detaily byly plně v její režii.

Rozpočet chtěla paní Jirotková investovat spíše do kvalitního nábytku, doplňků a rostlin, proto se vzhledem k ceně nové podlahy rozhodla ponechat původní dlaždice z kamínků, které jsou pro domy ze 30. let typické. Před vlastní proměnou nechala opravit a nově natřít původně cihlově červenou fasádu místním fasádníkem panem Šlajsem a také zábradlí dostalo nový nátěr.

Nejvíce se ale paní Jirotková těšila na dekorace a detaily. „Marianne Bydlení mám ráda hlavně proto, že vám ušetří spoustu času. Nemusíte obíhat obchody, sledovat, kde se co objeví, prolistujete si časopis, a víte, kam a pro co se chcete vydat. To, že u fotky rovnou vidíte značku, obchod i cenu, pro mne má velký význam. Mnohokrát mi to usnadnilo výběr dárku nebo doplňků,“ říká. Lenka jí posílala odkazy k jednotlivým řešením přes e-mail, řadu věcí nakoupila, do některých obchodů se vypravily společně.

Na terasu s původní dlažbou, natřeným zábradlím a novým nátěrem omítky od pana Šlajse je instalovaná na míru vyrobená postel s nepromokavým baldachýnem a úložným prostorem, zástěnou a stolkem, které doplnil zahradní nábytek z Ikea a květináče. V opačném rohu Lenka vytvořila dětský koutek, nad který napnula látku, a vytvořila tak vnoučatům paní Jirotkové stín i útulnou skrýš na hraní, kam je nikdo nemusí přehnaně lákat. Paní Jirotkové se líbí ‚travnatý‘ koberec, který Lenka pro koutek vybrala, Veronika (3), Karolína (1) a Martin (2) ocenili zejména polštář-sovu a dřevěného krokodýla. Okolní zeleň rozzářily růžové hortenzie a ozdobné keře buxusu, olivovníku a levandule, které daly terase téměř středomořskou energii.

Řekli o proměně

Designérka Lenka Hlaváčová: „Najít optimální řešení někdy znamená dlouho hledat, kombinovat nečekané varianty anebo se třeba vydat do chovatelských potřeb. Variantu speciální matrace pro zahradní nábytek, které jsou poměrně drahé, jsem objevila právě tam a paní Jirotková ji se smíchem odsouhlasila – jedná se o matraci pro psí pelech, která je termoizolační a splňuje požadavky na snadnou údržbu, omyvatelnost a odolnost vůči vodě i parazitům, zároveň je ale skutečně pohodlná! Té se pak uzpůsobil rozměr lůžka na míru a jeho doplňků. Praktická řešení mohou být neobvyklá, horké léto si je ale žádá.“

Eva Jirotková: „Mám vztah k hezkým věcem a záleželo mi na tom, aby byla terasa příjemným prostředím, impulz k proměně byl ale zcela praktický. Ve střešním bytě je v létě nesnesitelné horko, a spaní na terase tak není extravagance, ale nutnost! S průběhem i výsledkem proměny jsem naprosto spokojená, splnila všechny požadavky, s designérkou Lenkou Hlaváčovou se výborně spolupracovalo a opravdu vystihla, kde se budeme cítit dobře. Design sleduji, umím ocenit kvalitní materiály a krásné detaily, rekonstrukci terasy bych ale bez Lenky a jejích znalostí i odhadu pro to, co se mi bude líbit, nikdy takhle nedotáhla. Na spaní venku se teď skutečně těším.“

Jak na to

  • Postel s úložným prostorem a baldachýn nechala designérka vyrobit z voděodolného materiálu.
  • Nenechte se omezovat určením produktů. Matraci pro venkovní použití Lenka vybrala z nabídky pelechů pro domácí miláčky! Perfektně splňuje všechny požadavky, byla ale výrazně levnější než klasické matrace pro zahradní nábytek.
  • Dostatek stínu nemusíte řešit jen slunečníky a markýzami. Lenka zvolila napnutou látku, která perfektně zastíní koutek na hraní.

Kde jsme nakupovali

  • Nábytek pro venkovní ložnici Postel s úložným prostorem, stolek, zástěnu pod okno a konstrukci na baldachýn vytvořila podle návrhu Lenky Hlaváčové firma Tomáš Cimburek, Kraselov.
  • Zahradní nábytek Lavičky a stolek pro venkovní použití pořídila Lenka v Ikea.
  • Polštáře a deky Sedáky a polštáře vybraly Lenka s paní Jirotkovou v Kika, This & That a Kuskus decoru. Deka použitá jako přehoz na postel je z Ikea.
  • Květináče a rostliny Velké terakotové květináče na ven jsou z Hornbachu, kde Lenka vybrala i kvetoucí keře hortenzií, bugenviley a kalibrachoe.
  • Dekorace a hračky Látkové hračky jsou z Kuskus decoru, dřevěný krokodýl, stejně jako truhlíky a lucerničky, z This & That.
Spát a snídat pod hvězdami

Související články

Dům
Z bývalého skladu snový domov: Podívejte se na úžasnou rekonstrukci industriálního prostoru

Z bývalého skladu snový domov: Podívejte se na úžasnou rekonstrukci industriálního prostoru

Byt
Rekonstrukce startovacího bydlení pro mladý pár v pražské garsonce: Miniaturní prostor vyřešili geniálně

Rekonstrukce startovacího bydlení pro mladý pár v pražské garsonce: Miniaturní prostor vyřešili geniálně

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Proměny
Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale